23 Kasım 2018 12:37

Cezaevlerinde hasta tutukluların tedavileri yapılmıyor

Yüzde 99 engelli hasta tutuklu Erbilek'in babası: Oğlum ölüme terk edildi.

Fotoğraf: Pixabay

Paylaş

Yüzde 99 engelli raporu olan hasta tutuklu Hakan Erbilek'in tahliye edilmiyor. Yüzde 99 engelli raporu olan hasta tutuklu Hakan Erbilek'in tahliye edilmesi için yaptıkları başvurulara yanıt alamadıklarını belirten baba Gürbüz Erbilek, "Çocuğumuzun cezaevinde tutulması onu ölüme terk etmektir" dedi.

Metris R Tipi Cezaevi’nde bulunan yüzde 99 engelli hasta tutuklu Hakan Erbilek'in durumu her geçen gün ağırlaşıyor. Boğazında trakeostami kanüllü takılı, konuşma yetisini kaybetmiş, algıları kapalı olan Hakan Erbilek, kendi yaşamsal ihtiyaçlarını dahi karşılayamıyor. Yaklaşık 2 aydır cezaevinde bulunan Erbilek'in babası Gürbüz Erbilek, geçtiğimiz hafta oğlu ile görüştü. Oğlunun geçtiğimiz yıl şah damarı kesildiği için üç ay boyunca hastanede tedavi gördüğünü hatırlatan baba Erbilek, çocuğunun yüzde 99 engelli raporu olmasına rağmen yargılandığı mahkeme tarafından tutuklandığını söyledi. Cezaevine girdikten sonra durumunun daha da kötüleştiğine dikkat çeken baba Erbilek, “Bir kişinin yardımı olmadığı sürece tek başına lavaboya gidemiyor, yemek yiyemiyor. Boğazında bir kanül takılı. Bu kanülün iki saatte bir çıkarılıp temizlenmesi gerekiyor. Doktor 'Sürekli yoğun bakımda gibi bakmanız gerekiyor' demişti. Enfeksiyon kapmaması gerekiyor. Biz evde ona bebek gibi bakıyorduk” dedi.

‘SADECE CAMIN ARDINDAN GÖREBİLDİK’

Açık görüş yapmalarına izin verilmediğini belirten Erbilek şunları söyledi: "Görüşüne gittiğimizde perişan bir haldeydi. Çocuğumuz zaten konuşamıyor. Sadece camdan görüp dönmek zorunda kaldık. Her yeri yara bere içindeydi. Çocuğumuzun bu halde cezaevinde tutulmasını hayretler içinde karşılıyoruz.”  Muş Valiliği'ne kadar birçok yere oğlunun durumunu içeren dilekçeler verdiklerini söyleyen Erbilek, ancak kimseden yanıt alamadıklarını ifade etti. Çocuklarının serbest bırakılmasını talep eden Erbilek, “Annesi de ben de çok kötü durumdayız. Çocuğumuzun cezaevinde tutulması onu ölüme terk etmek demektir" diye konuştu. (İstanbul/MA)


‘SAĞLIKSIZ KOŞULLARDA İYİLEŞMESİ İMKANSIZ’

Manisa T Tipi Kapalı Cezaevi’nde ayakta sayım dayatmasını kabul etmedikleri için darp edildikleri iddia edilen tutukluların durumu gündemdeki yerini korurken hasta tutukluların da tedavisinin yapılmadığı belirtildi. 2 yıl önce Manisa’da Halkların Demokratik Partisi'ne (HDP) yönelik operasyonda “Örgüt üyesi olmak” iddiası ile gözaltına alınıp tutuklanan 61 yaşındaki Mehmet Tekin'in tedavisinin yapılmadığı belirtildi. Yüksek tansiyon hastası, bağırsaklarında rahatsızlığı bulunan ve 3 kez prostat ameliyatı geçiren Mehmet Tekin'in oğlu Sekan Tekin, babasının hastalıklarından dolayı tutuksuz yargılanması gerektiğini söyledi. Tekin, “Babam dışarıda da yargılanabilirdi ama sırf eziyet olsun diye böyle bir şey dayatıldı. Cezaevi koşullarının nasıl olduğunu iyi biliyoruz. Babamın sağlıksız koşullarda iyileşmesi imkansızdır. Hastalıklarından dolayı cezaevine raporlarını verdik ama tahliye edilmedi" dedi. Tekin, babasının tedavisinin yapılması ve tahliye edilmesi talebiyle 12 Kasım'da Manisa Cumhuriyet Başsavcılığına 19 Kasım'da ise İnsan Hakları Derneği (İHD) İzmir Şubesine başvuru yaptıklarını aktardı. (Manisa/MA)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Doğulu Donkişot’un öyküsü; Gelincik Tarlası

SONRAKİ HABER

Olağanüstü genel kurul çağrısını reddeden TBB'den ikinci istifa

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa