14 Kasım 2018 18:54

Avrupa Parlamentosu'ndan Suudi Arabistan'a silah ambargosu çağrısı

Avrupa Parlamentosu, üye ülkelere Suudi Arabistan başta olmak üzere Ortadoğu'daki çatışmalı bölgelere silah ambargosu uygulamaları çağrısı yaptı.

Fotoğraf: JLogan/Wikimedia Commons

Paylaş

Avrupa Parlamentosu (AP), üye ülkelerden Suudi Arabistan başta olmak üzere Ortadoğu'daki çatışmalı bölgelere silah ambargosu uygulaması ve silah satışlarında sıkı kontrol uygulanması çağrısı yaptı. Kararda üye ülkelerin silah ihracatı kurallarını sistematik şekilde ihlal ettiğinin altı çizildi.

'ÜYE ÜLKELER, İHRAÇ EDİLEN SİLAHLARIN KONTROLÜNDE BAŞARILI DEĞİL'

Anadolu Ajansı'nın haberine göre Strazburg'da devam eden AP Genel Kurulu'nda Birleşik Sol Grubun (GUE/NGL) Alman üyesi Sabine Lösing'in hazırladığı rapor ve konuyla ilgili bir karar tasarısı görüşülerek oylandı.

150'ye karşı 427 kabul ve 97 çekimser oyla kabul edilen kararda, üye ülkelerin ihraç edilen silahların kontrolünde başarılı olamadığı, silah ihracında daha çok şeffaflık ve kuralların ihlali halinde bir yaptırım mekanizmasının devreye sokulması gerektiği vurgulandı.

Kararda, Avrupa Birliği (AB) çıkışlı silahların, Yemen'deki çatışmaları şiddetlendirdiği ve bu nedenle Suudi Arabistan'ın başı çektiği koalisyona ambargo uygulanması çağrısı yapıldı.

'SİLAH İHRACATI KURALLARININ UYGULANMASINI SAĞLAYACAK ETKİLİ BİR MEKANİZMAYA İHTİYAÇ VAR'

AB ülkelerinin silah ihracatını belirleyen kuralların sıkı bir şekilde uygulanmasını sağlayacak etkili bir mekanizmaya ihtiyaç duyulduğu belirtilen kararda, üye ülkelerin bu kuralları sistematik şekilde ihlal ettiğinin altı çizildi.

'SİLAH İHRACATINI BELİRLEYEN 8 KURALDAN 6'SI İHLAL EDİLDİ'

Kararda, AB ülkelerinin ortak silah ihracatını belirleyen 8 kuraldan 6'sının ihlal edildiği, Yemen'deki deniz blokajını AB'nin sattığı savaş gemilerinin sağladığı ve Yemen halkının çektiği acılara neden olan bombalamaların da AB ülkeleri tarafından satılan uçak ve bombalar ile düzenlendiği kaydedildi.

'IŞİD'İN ELİNDEKİ AVRUPA YAPIMI SİLAH VE MÜHİMMATIN SAYISI DİKKAT ÇEKİYOR'

AP milletvekilleri, IŞİD'in elinde bulunan Avrupa yapımı silah ve mühimmatın sayısına dikkat çekildi.

Bu silahların AB ordusuna karşı kullanılması tehdidinin altı çizilen kararda, AB'nin silah ihracı lisans sisteminin kurallarının belli olduğu fakat Bulgaristan ve Romanya gibi bazı ülkelerin bu kuralları çiğnediği belirtildi.

'SİLAHLAR ÇATIŞMALARI ALEVLENDİRİYOR'

Raportör Lösing, yaptığı açıklamada, silah satışının ülke ve bölgelerde istikrarı sağlamadığı, buralara barışı da getirmediğinin altını çizerek, "Silahlar, çatışmaları alevlendiriyor, Yemen'de devam eden savaşta Avrupa'dan gönderilen silahlar, büyük oranda çatışmaların devamını sağlıyor. Silah ihracatında ortak tavır, uygulamaya konulmalı ve kağıt üzerinde kalmamalıdır" dedi.

25 EKİM'DE DE SİLAH AMBARGOSU ÇAĞRISI YAPILMIŞTI

Avrupa Parlamentosu, 25 Ekim'de de Cemal Kaşıkçı cinayetine ilişkin Avrupa Birliği üyesi devletleri Suudi Arabistan’a silah ambargosu uygulamaya çağırmıştı.

Kararda, AB devlet ve hükümet başkanları, Riyad’a AB genelinde silah ambargosu uygulanması için ortak tavır belirlemeye davet edilmiş, bugüne kadar sadece kağıt üzerinde kalan AB dış politika ilkelerine uyulması çağrısı yinelenmişti. AP,

AP TARAFINDAN ALINAN KARARIN HUKUKSAL PLANDA YAPTIRIMI BULUNMUYOR

Avrupa Parlamentosu, yasama yetkisini Konsey ile birlikte paylaşayor.  Üye devletleri bağlayacak hukuki düzenlemelerin kabul edilebilmesi genel kural olarak hem Avrupa Parlamentosu ve hem de Konsey'in onayı ile mümkün oluyor. AP, bazı konularda ise sadece danışma organı niteliğinde görev yapıyor ve görüşleri bağlayıcılık taşımıyor. Bu alanların en önemlisi dış politika.

AB SİLAH SATIŞINDA DÜNYADA 2. SIRADA

AB, silah satışı sıralamasında dünyada ABD'den sonra ikinci sırada geliyor. Dünyadaki silahların yüzde 27'sini üretip satan AB, bu satışın yüzde 40,5'ini Ortadoğu ve Kuzey Afrika'ya gerçekleştirdi.

19. Yıllık Silah İhracatı Raporu'nda, bu satışların 57,9 milyar avro eden büyük bir kısmının Suudi Arabistan, Mısır ve Birleşik Arap Emirlikleri'ne (BAE) yapıldığı belirtildi. (DIŞ HABERLER)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

İZBAN işçisi Erdoğan’ın maaşına yapılan oranda ücret zammı istiyor

SONRAKİ HABER

Dünyanın en çok alkol tüketen ülkeleri açıklandı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa