06 Ekim 2018 10:45
Son Güncellenme Tarihi: 06 Ekim 2018 13:16

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Özel sektör krizi fırsata çevirecek maharette

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, partisinin Ankara Kızılcahamam’da düzenlenen 27. İstişare ve Değerlendirme Toplantısında konuştu.

Fotoğraf: AA

Paylaş

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, partisinin Kızılcahamam Eliz Hotel'de düzenlenen 27. İstişare ve Değerlendirme Toplantısının açılış konuşmasını yaptı.

Ekonomik krize ilişkin daha önce ‘Kriz mriz yok’ açıklaması yapan Erdoğan, bu kez kısa sürede durumu kontrol altına aldıklarını ileri sürdü:

“Türkiye, tarihinin en büyük ekonomik saldırılarından birine maruz kalmasına rağmen iki ayı bulmadan durumu büyük ölçüde kontrol altına aldık. Döviz kurunun bir anda böylesine büyük bir artış göstermesini sadece ekonomik sebeplerle izah etmek mümkün değildir. Bunu söylemekle asla sorumluluktan kaçmaya çalışmıyoruz. Yaptığımız sadece bir durum tespitidir.”

‘KRİZİ FIRSATA ÇEVİREBİLECEK MAHARETTESİNİZ’

Konuşmasının devamında kriz fırsatçılarına izin vermeyeceklerini ileri süren Erdoğan, cümlesinin devamında patronların krizi fırsata çevirecek maharete sahip olduğu inancımnı ifade etti:

“Şu gerçeği hiçbir zaman aklımızdan çıkarmamalıyız, her kriz beraberinde birçok fırsatı da getirir. Milletimizi fırsatçıların insafına terk etmeyeceğiz. Özel sektörümüzün bu krizi fırsata çevirecek maharete sahip olduğuna inanıyorum. İnşallah yaklaşık iki aylık bir aradan sonra yeniden bir toparlanma ve yükseliş dönemine girdiğimizi görüyorum.”

Krizi fırsata çevirmekle fırsatçılığın birbirine karıştırıldığını iddia eden Erdoğan, “Döviz kuruyla hiçbir işi olmayan pek çok sektörde bir anda büyük fiyat artışları yaşandığına dair yoğun şikayetler alıyoruz. Milletime sesleniyorum, bunun adı fırsatçılıktır” dedi.

‘KİMSE BİZİ BOYUNDURUK ALTINA SOKAMAZ, HER TÜRLÜ DESTEĞE AÇIĞIZ’

Türkiye'yi siyasi ve ekonomik vesayetin temsilcisi uluslararası kuruluşların kucağına itmek isteyenler olduğunu söyleyen Erdoğan, “Elbette her türlü yatırıma, desteğe, katkıya açığız. Bu can bu tende oldukça hiç kimse Türkiye'yi yeniden uluslararası kuruluşların boyunduruğu altına sokamaz” ifadelerini kullandı.

Hükümetin McKinsey'den ekonomik danışmanlık alınacağı açıklamasına dönük tepkilere de yanıt veren Erdoğan, "Son günlerde finansal danışmanlık hizmeti alınan bir şirket üzerinden yapılan tartışmalar güya bizi töhmet altında bırakarak, aslında örtülü bir şekilde ülkemizi aynı cendereye sokma girişiminden ibarettir. Ama biz bu oyuna gelmeyiz" dedi. (AA)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Tuvaletini yapmak isterken 150 metreden yuvarlandı

SONRAKİ HABER

Öldürülen Derik Kaymakamı Safitürk'ün ağabeyi: Olayda İlçe Emniyet Amiri baş aktördür

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa