28 Eylül 2018 21:59

50 milyon Facebook kullanıcısının hesap bilgileri çalınmış olabilir

Facebook, 50 milyon kullanıcının hesap bilgilerinin üçüncü şahısların eline geçmesine neden olabilecek bir güvenlik açığı keşfettiklerini duyurdu.

Fotoğraf: Pixabay

Paylaş

Adı sık sık veri güvenliği skandallarıyla anılan sosyal medya devi Facebook, 50 milyon kullanıcıyı etkilemiş olma ihtimali bulunan bir güvenlik açığı keşfettiklerini duyurdu. Kullanıcıların hesap bilgilerinin üçüncü şahıslar tarafından ele geçirilmesine imkan tanıyan açığın düzeltildiği ve güvenlik birimlerinin bilgilendirildiği belirtildi.

Facebook, üçüncü kişilerin, hesaplardaki "başkasının gözünden gör" özelliği üzerinden "erişim jetonu" sağlayabildiğini açıkladı. Açıklamada güvenlik açığından etkilenen 50 milyon hesabın "erişim jetonunun" sıfırlandığı ve ek önlem olarak butonu geçtiğimiz yıl içinde kullanmış 40 milyon hesabın daha "erişim jetonlarının" sıfırlandığı belirtildi. Ayrıca "Başkasının gözünden gör" özelliğinin de geçici olarak durdurulduğu aktarıldı.

Açıklamada "İncelememiz henüz başlamış olduğu için bu hesapların kötü amaçla kullanılıp kullanılmadığı ya da bilgilerin ele geçirilip geçirilmediğini halen araştırıyoruz" denildi.

Facebook'un kullanıcılara konuya ikişkin yaptığı duyuruda "Hesabınızdan çıkış yaptıysanız ve tekrar oturum açmanız istendiyse, bu durum bir güvenlik sorunu tespit ettiğimizden ve Facebook'taki kişileri korumak adına hemen harekete geçmemizden kaynaklanmaktadır" denildi.

Haberin ardından Facebook hisseleri yüzde 3 değer kaybederek 163.87 dolara indi.

Şirketin güvenlik biriminin başında bulunan Guy Rosen, hatadan dolayı kullanıcılardan özür diledi.

Facebook, hesapların farklı cihazlarında açık kalmasını sağlayan dijital anahtara 'erişim jetonu' adını veriyor. (HABER MERKEZİ)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Macron’la Trump arasındaki fark

SONRAKİ HABER

Oyuncu Ahmet Kural trafik kazası yaptı, ehliyetine el konuldu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...