Polis, Panahi için eylem yapan HDP'li vekilleri darbetti

Kürt aktivist Ramin Hossein Panahi’nin İran'da idama mahkum edilmesini protesto eden HDP'li vekiller polis tarafından tartaklandı, tehdit edildi.

03 Eylül 2018 14:58
Son Düzenlenme Tarihi: 03 Eylül 2018 16:37
Paylaş

Kürt aktivist Ramin Hossein Panahi’nin idam edilmesi kararını protesto etmek isteyen HDP’lilere engel olan polis, eline silahına götürerek, “Ben devletin polisiyim silahıma güveniyorum” diyerek vekilleri tehdit etti.
 
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Ankara İl Örgütü, Kürt aktivist Ramin Hossein Panahi’nin Salı günü idam edileceğinin duyurulmasını protesto etmek için Tahran Caddesi'nde bulunan İran Konsolosluğuna siyah çelenk bırakmak istedi. HDP milletvekilleri ve STK üyelerinin de olduğu grup polis tarafından engellendi.
 
Grubun basın açıklamasına ve çelenk bırakmasına izin verilmemesi üzerine polislerle tartışma yaşandı.

MA'nın haberine göre; polisin engellemesine direnen HDP’li vekiller polisler tarafından sözlü ve fiziki müdahaleye uğradı. HDP Diyarbakır Milletvekili Saliha Aydeniz kendisine parmak sallayan polisi uyardı. Bunun üzerine polis memuru Aydeniz’e, “Ben devletin polisiyim silahıma güveniyorum” diyerek elini silahına doğru götürerek tehdit etti.
 
Polis grubun açmak istediği pankartı yırtarak, HDP’lileri uzaklaştırdı. Bu sırada polis gazetecilerin de çekim yapmasını engelledi.

Gazete Duvar'ın haberine göre de HDP Ankara Milletvekili Filiz Kerestecioğlu polis tarafından tartaklandı.

Fotoğraf: MA

‘BASKININ FAŞİZMİN TESCİLİNİ YAŞADIK’

Polis engellemesinin ardından grup, HDP Genel Merkezi önüne geldi. HDP Ankara Milletvekili Filiz Kerestecioğlu burada kısa bir açıklama yaptı. Kerestecioğlu, polisin müdahalesini idamın onaylanması olarak yorumlayarak şöyle konuştu: “Gördüğünüz gibi baskının faşizmin, tescilini yaşadık. Aynı zamanda idamın onaylandığıdır, tescillidir. İran ile hangi kirli pazarlık içerisindeler ne yapıyorlar bilmiyoruz; ama bizim yapmak istediğimiz Ramin Hossein Panahi’nin idamını önlemek. Dünyanın her yerinde bunun için gösteriler yapıldı ve yapılmaya devam ediyor. Biz de aynı şekilde idam cezasın devletin taammüden adam öldürmesinin karşısında olduğumuzu ifade etmek ve 22 yaşında işkence ile gözaltına alınmış, tutuklanmış ve avukatıyla bir kez görüştürülmüş olan bir mahpusun idam edilmemesi için basın açıklaması yapmak istedik.”

‘PANAHİ’NİN İDAMININ DURDURULMASINI İSTİYORUZ’

Darp ve şiddete maruz kaldıklarını belirten Kerestecioğlu, polisin izin vermemeye 2911 sayılı kanunu gerekçe gösterdiğini belirtti. Kerestecioğlu, “Çelenk koymamız engellendi, buna direndik. Ama gerçekten hem Ankara hem de Türkiye’de OHAL kalkmış değil. Çok ciddi bir OHAL’i yaşamaya devam ediyoruz. Silahlı gücü, kaba gücü arkasına almış olanlar hiçbir şekilde diyaloga geçmediler. Bugün ne Valisi ne Emniyet Müdürü cevap verdi. Sadece saldırmayı, engellemeyi biliyorlar. Acı olan o dur ki hukukçu olan vekillere 2911 sayılı yasayı anlatmaya çalışıyorlar. Diyorlar ki ‘kanuna aykırı, Türkiye Cumhuriyeti’nin kanunlarına saygı göstermeniz gerekiyor’. Biz bu baskıları 1980’lerde de , 1990’larda da kırmayı becerdik. Bugün de kırmayı becereceğiz. Bizler Ramin Hossein Panahi’nin idamının durdurulmasını istiyoruz. Dünyada idam cezasının kaldırılmasını, her ülkeden def edilmesini istiyoruz” diye konuştu.

PANAHİ MESAJ GÖNDERDİ 

Ramin Hossein Panahi

İran’da “Allah’a karşı gelmek” ve “silahlı örgüte üye olmak” iddialarıyla idam cezasına çarptırılan Kürt aktivist Ramin Hossein Panahi, infazı engellemek için mücadele edenlere, cezaevinden gönderdiği görüntülü bir mesajla seslendi.
 
Ailesi tarafından 10 gün önce çekildiği belirtilen görüntüden 2 gün sonra Panahi’nin açlık grevine başladığı belirtildi. Panahi, görüntüde; İran Devleti’nin hakkında iddia ettiği tüm suçlamaları reddediyor. Kendisinin sivil bir aktivist olduğunu belirten Panahi, İran halkıyla birlikte Kürt halkının özgürlüğü için mücadele ettiğini söylüyor.

 Panahi’nin konuşması şöyle: "Selam ve saygılarımla. Ben Ramin Hüseyin Panahi'yim. Recayişar zindanında tutuluyorum. Bana destek veren herkese, halkıma teşekkür ediyorum. Ben Kürdistan halkının özgürlüğünden yana bir aktivistim. Kürdistan halkına da İran halkına da bana verdikleri destek nedeniyle teşekkür ediyorum. Bu destek beni mutlu ediyor. Hakkımdaki iddiaları bir kez daha tekzip ediyorum. Ben terörist değilim. Sivil bir aktivistim. İran halkının,  özellikle de Kürdistanlıların özgürlüğü için mücadele ediyorum. Herkesin gözlerinden öperim."

PANAHİ HAKKINDA 

İran’da 23 Haziran 2017 tarihinden bu yana Sine Cezaevi’nde olan 24 yaşındaki Panahi’nin Devrim Mahkemesi tarafından idama mahkum edilmesi ve bu cezasının İran Yüksek Divan Mahkemesi tarafından onaylanması sonrası, 3 Mayıs 2018 tarihinde idam edileceği duyurulmuştu.
 
Panahi’nin, idam edileceğinin açıklanmasından kısa bir süre sonra ise yeğeni Niştiman Hossein Panahi, intihar ederek yaşamına son vermiş, Af Örgütü de idamı durdurma çağrısında bulunmuştu.
 
Panahi için kurulan Destek Komitesi, Twitter üzerinden idam kararının geçici olarak durdurulduğunu açıklamıştı. Geçtiğimiz günlerde, ailesi tarafından yapılan açıklamada ise Panahi’nin Perşembe günü idam edileceği iddia edildi.
 
Tüm dünyadan olduğu gibi Türkiyeli birçok yazar, şair, yayıncı, gazeteci; Panahi’nin idam cezasının durdurulması için imza kampanyası başlatmıştı. Aralarında Oya Baydar, Muazzez Uslu Avcı, Abdullah Nefes gibi isimlerin bulunduğu imzacılar Türkçe ve Kürtçe olarak yayınladıkları bildiride idam kararının bir an önce bozulmasını talep etmişti.

İRAN SON 1 YILDA 390 KİŞİNİN CEZASINI İNFAZ ETTİ

ABD merkezli İran İnsan Hakları Dokümantasyon Merkezi’nin internet sitesinde yayınlanan rapora göre, İran’da son bir yılda idama mahkum edilen 390 kişinin cezasının infaz edildiği söyleniyor. (HABER MERKEZİ)

ÖNCEKİ HABER

Sinema kuşağının senaristi Vedat Türkali

SONRAKİ HABER

Çanak anten tamir eden işçi çatıdan düştü

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa