02 Eylül 2018 02:10
Son Güncellenme Tarihi: 02 Eylül 2018 15:51

İstanbul'da 48 kişide şarbon şüphesi, 5 mahalle karantinada

İstanbul'da çok sayıda kişinin şarbon şüphesiyle hastanelere başvurdu, Silivri'de iki mahalle karantinaya alındı.

İstanbul'da 48 kişide şarbon şüphesi, 5 mahalle karantinada

Karantinaya alınan mahallenin havadan görüntüsü. Fotoğraf: DHA

Paylaş

Silivri’de Balaban ve Sancaktepe Mahalleleri şarbon şüphesi nedeniyle karantina altına alındı. Beş mahallede bulunan 3 bin 500 hayvan sabah saatlerinden itibaren aşılanmaya başlandı. İstanbul’da Bakırköy Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi ile Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne şarbon hastalığı şüphesiyle çok sayıda kişi başvurdu. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca yaptığı yazılı açıklamada, “Silivri’de şarbon olduğu bildirilen hayvanla temas ettiği şu ana kadar tespit edilen 48 kişi muayene ve tetkik amacıyla hastanelerimize davet edilmişlerdir” bilgisini verdi. İstanbul Valisi Vasip Şahin, Silivri'de görülen şarbon vakalarına ilişkin aşılama çalışmaları yapıldığını belirterek, "8 kişiden 6 kişide lezyonlar görüldü. Lezyonlarla ilgili gerekli aşılamalar ve tedaviler yapıldı. Ama bu aşılama bu bölgede 5 yıl boyunca tedbir olarak devam edecek.” dedi.

Koca, bu kişilerden 6’sında deri lezyonu görüldüğünü, tedavilerinin ardından taburcu edildiklerini açıkladı.

MUHTAR: AŞILAMA YAPILIYOR

Şarbon şüphesiyle karantina altına alınan Silivri Sancaktepe Mahallesi muhtarı Ömer Ercan gazetecilerin sorularını yanıtladı. 5 mahallenin karantina altına alındığını belirten Ercan, “Muammer Arıkan isimli arkadaşımızın hayvanında çıktı. 3 ay önce alıyor. 6-7 tane hayvanı var ve evinde bakıyor. Böyle bir hastalık köyümüzde hiçbir yerde çıkmadı. Bu köyümüzde de böyle bir şey bugüne kadar olmadı. Silivri İlçe Tarım Müdürlüğü ekipleri hayvanlarımıza aşı yapmaktadır şuan. 5 tane mahallemiz var: Çanta, Çeltik, Seymen, Değirmenköy, Gümüşyaka. Bunları şu an ilaçlama yapıyor veterinerlerimiz. İnşallah devamı gelmez.  Şu an aşı çalışmalarına başlandı. 5 mahallemizde anonslarımızı yaptık. Veterinerlerin kontrolleri altında çalışmalar devam edecek. Silivri İlçe Tarım Müdürlüğü sürekli hayvanlarımıza aşı yapıyordu zaten. Bugüne kadar böyle bir şeyle karşılaşmadık” dedi.

TARIM BAKANI PAKDEMİRLİ’DEN AÇIKLAMA

Tarım Bakanı Bekir Pakdemirli bir televizyon kanalına bağlanarak canlı yayında, “22 kişi şarbon şüphesiyle başvuru yaptı, 14’ü taburcu oldu, 4 kişi de tedavi altında” dedi. Pakdemirli, “Etlerin geldiği özel işletme karantina altına alındı. Hayvanların satın alındığı işletmenin 10 km etrafındaki 3500 hayvan yarından itibaren tedbir için aşılanacak. Aşı çok hızlı etki gösterdiği için bölgede başka şarbon vakası görmeyi beklemiyoruz” ifadelerini kullandı.

İSTANBUL VALİSİ: ŞARBON AŞILAMASI 5 YIL DEVAM EDECEK

Yenikapı'daki Avrasya Gösteri ve Sanat Merkezi'nde açılan "4. Uluslararası İstanbul Arapça Kitap Fuarı"nı ziyaret eden Şahin, şarbon vakalarına ilişkin şu açıklamayı yaptı.

"Dün ortaya çıkan bir durum. Vatandaşlarımızın çeşitli şarbon lezyonları, belirtileri göstermesi üzerine derhal o şarbonun kaynağı olan ete temas eden ya da o etten yiyen insanlara ulaşıldı. 8 kişi. 8 kişiden 6 kişide lezyonlar görüldü. Lezyonlarla ilgili gerekli aşılamalar ve tedaviler yapıldı. Yine doktorlarımızın kararı ve tavsiyeleri doğrultusunda ayakta takip edilecekler. Ayrıca bu lezyonun görüldüğü yani şarbon hastalığının görüldüğü, kurban etinin kesildiği ve kurbanın beslendiği yer dahil olmak üzere o civardaki, Silivri'deki köyümüzde, 10 kilometre yarı çapındaki alanda bulunan bütün hayvanlar, yaklaşık 3 bin 500 hayvanın tamamı bu akşama kadar aşılanmış olacak."

Şahin, şunları kaydetti:

"Mesela burada kurban kesen vatandaşımız, kesim yerleri dışında, tek başına, herhangi bir teknik yardım almadan kesmiş. Dolayısıyla, bir veteriner veya usta bir kasap görmüş olsaydı o hayvanın etinde lezyonu fark edebilirdi. Ama maalesef böyle bir olay gerçekleşti. Sevindirici olan durum şu. Çok çabuk müdahale edildi ve 6 vatandaşımız inşallah hiçbir hayati tehlike olmadan tedavileri tamamlanıp sağ salim hayatına devam edecek. Ama bu aşılama bu bölgede 5 yıl boyunca tedbir olarak devam edecek. Çünkü bunun tek mücadele yöntemi aşılama ve aşılamayla çok çabuk söndürülebilen bir hastalık. Ben vatandaşlarımıza ve sizlere bu konuya duyarlılığınız ve hassasiyetinizden dolayı teşekkür ediyorum."

Karantinaya alınan mahallenin havadan görüntüsü. Fotoğraf: DHA

TÜRKİYE GÜNLERDİR ŞARBONU KONUŞUYOR

Et ve Süt Kurumu tarafından Kurban Bayramı öncesi Brezilya'dan Türkiye'ye getirilen 3 bin 959 büyükbaş hayvandan yaklaşık 50'si tutuldukları çiftlikte şarbon hastalığı nedeniyle ölmüş, çiftlikte araştırma yapan Gölbaşı Tarım ve Orman Müdürlüğü ekipleri, şarbon tespit etmiş, çiftlik şarbon şüphesiyle karantinaya alınmıştı. Çiftliğin girişine ise Tarım ve Orman Bakanlığı'nca 'Bu mahallede şarbon hastalığı vardır' yazılı levha asılmıştı.

Sivas'ın Gürün ilçesine bağlı Karadoruk köyünde de ölen büyükbaş hayvanların etiyle temas eden aynı aileden 3 kişi, vücutlarında yaralar oluşunca hastaneye başvurmuş, hayvanlar yakılarak gömülürken köy de şarbon şüphesiyle karantinaya alınmıştı. (HABER MERKEZİ)

ÖNCEKİ HABER

Yönetmen Aram Gülyüz yaşamını yitirdi

SONRAKİ HABER

Ekrem İmamoğlu’dan belediyenin veri tabanını inceleme talimatı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa