29 Temmuz 2018 03:25

Çocuk istismarında idam çözüm değil

Adana Akkapı Mahallesi’nde, kadına yönelik şiddet ve çocuk istismarı konusu ile idam ve hadım tartışmalarını yurttaşlarla konuştuk.

Fotoğraf: Evrensel

Paylaş

Seren ELATAŞ
Adana

Her gün giderek artan kadına yönelik şiddet ve çocuk istismarı konusunu ve idam ve hadım tartışmalarını Adana’nın Akkapı Mahallesi’nde vatandaşlarla konuştuk. Son günlerde sıkça dile getirilen idam ya da hadımın çözüm olmadığını söyleyen vatandaşlar erkekler korunduğu müddetçe idamın da masum insanlara yöneleceğini düşünüyor.

‘RIZA YAŞININ DÜŞÜRÜLMEK İSTENMESİ KAN DONDURUCU’

Kadınlar sokağa çıkarken kendileri ve çocukları hakkında endişe duyarak çıktıklarını söylüyor. Mahallede konuştuğumuz Necla isimli kadın çocuk istismarı davalarında rıza yaşının 12’ye kadar indirilmek istenmesinin kan dondurucu olduğunu belirterek “Çocuklarımızı sokağa bırakamaz duruma geldik” dedi.

'İYİ HAL İNDİRİMİNDEN VAZGEÇSİNLER'

İdam ve hadımı çözüm olarak görmediğini dile getiren Necla, “Çocuk istismarının duyulmaması, kamuoyu yaratılmaması, haber yasağının gelmesi (Sözde mağduru korumak amacıyla) olayın boyutunu saklamakla kalmıyor mağdur kişilerle dayanışma ortadan kaldırılıyor. Var olan yasaları bile uygulamayanlar, iyi halden indirim vereceklerine çocuklara ve kadınlara sahip çıksınlar. Hangi yasal zemin ile menfaat devşireceklerini düşünüyorlar” dedi. Cezai yaptırımların öncelikli olması gerektiğini dile getiren Necla, “Cezanın caydırıcılığı bir daha olmayacağı anlamına gelmez belki ama büyük oranda azalacağını düşünüyorum. Devlet bizim için varsa bu olanlara müsaade etmemeli. Her şeyden önce tüm annelerin, kadınların, tüm STK’lerin, eğitimcilerin sessiz kalmaması gerekiyor. Çocuk istismarının gündemde olması ve herkes tarafından bilinmesi gerekiyor” diye konuştu.

‘HÜKÜMET BUNA NASIL SESSİZ KALIYOR?’

Esnaflık yapan Gökben isimli kadın da öncelikle çocuk istismarlarının örtbas edilmemesi gerektiğini belirterek “Çocuk istismarlarına karşı gerekli cezalar verilmedi. Örtbas edilmeye çalışıldı. Ceza verilmediği sürece ‘Zaten ceza almam’ deyip yapmaya devam ediyorlar. İyi hal indirimleri veriliyor. Hükümet buna nasıl sessiz kalıyor” dedi.

‘SUÇSUZ İNSANLAR İDAM EDİLİR’

İdamın getirilmesini istemediğini dile getiren Gökben, “İdam çözüm değil en ufak bir şeyde suçsuz insanlar idam edilecek” dedi. Çocukların istismarın farkında olmadığını ifade eden Gökben, “Çocuklarımızı bilinçlendirmeye çalışıyoruz. Her gün yeni şeyler duyuyoruz ve bu olaylar ceza verilmediği zaman artmaya devam ediyor. Artık öyle bir noktaya geldik ki çocuklara dokunamıyoruz. Aileler yanlış anlar diye. Aileler ve çocuklar bilinçlendirilmeli” şeklinde konuştu.

‘CEZA ALMAYAN İNSANLAR VAR’

Akay Erçandırlı isimli esnaf da son dönemlerdeki çocuk istismarlarının hükümetin gerekli cezaları vermemesinden kaynaklı arttığını düşünüyor. Eğitimsizliğin de önemli bir nokta olduğunu dile getiren  Erçandırlı, “Çocuklar reşit olmadan evlendiriliyor, buna karşı önlemler alınmıyor. İdamın gelmesi isteniyor ama şimdi ceza almayan insanlar var ve idam getirilse bile masum insanlar idam edilecek” dedi. Geçen haftalarda Akkapı’da çocuk istismarına karşı halkın toplandığını anlatan Erçandırlı, “Halkımız buna sessiz kalmadı. Böyle tepkilerin yayılarak ses getirmesi daha önemli. Çocuklar kendi ilgi ve yeteneklerine göre eğitim almalı Yasal olmayan topluma zarar veren kurumlar, vakıflar kapatılmalı bu şekilde bunun önüne geçilebilir” dedi.

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

İstanbul Fatih'te işyerinde çıkan yangın söndürüldü

SONRAKİ HABER

İsveç’te IŞİD’li ailenin 7 çocuğu koruyucu ailelere verildi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa