20 Temmuz 2018 21:49

Bakanlık Arin bebek için ne yapacak?

HDP Milletvekili Filiz Kerestecioğlu Adalet Bakanı Abdulhamit Gül’e 'Bakanlığınız cezaevindeki astım hastası Arin bebek için ne yapacak?' dedi.

Fotoğraf: MA

Paylaş

Annesiyle birlikte cezaevinde kalan 13 aylık ağır astım hastası Arin bebeğin durumunu Meclis gündemine taşıyan HDP Milletvekili Filiz Kerestecioğlu, Adalet Bakanı Abdulhamit Gül’e “Bakanlığınız Arin bebek için ne yapacak?” diye sordu.

Annesiyle birlikte 9 aydır cezaevinde kalan, 13 aylık ağır astım ve bronşit hastası Arin bebeğin ilaçlarının verildiği açıklandı. Cezaevi koşulları nedeniyle hastalığı gittikçe ağırlaşan Arin bebeğin ilaçları, hatta pişik kremi dahi cezaevine alınmıyordu. Babasından aldığımız bilgiye göre Arin’in ilaçları cezaevine alındı ancak sağlık sorunları hâlâ devam ediyor. HDP Milletvekili Filiz Kerestecioğlu da Adalet Bakanı Abdulhamit Gül’e verdiği soru önergesiyle Arin bebek ve cezaevlerinde anneleriyle kalan bebeklerin sağlık durumlarını, koşullarını Meclis gündemine taşıdı. Kerestecioğlu, bakanlığın bu çocukların koşullarını düzeltmek için çalışmaları olup olmadığını sordu. Arin bebeğin yaşadığı sağlık sorunlarının basına yansımasının ardından Bakanlığın incelemede bulunup bulunmadığını soran Kerestecioğlu, Gül’e “Arin bebeğin annesinin tutuksuz yargılanmak üzere tahliye edilmesi yönünde bir girişiminiz oldu mu?” diye sordu. 

‘ÇOK SAYIDA BEBEK AYNI SORUNLARI YAŞIYOR’

Sadece Arin bebek değil, annesiyle birlikte cezaevinde kalan çocukların büyük sorunlar yaşadığını söyleyen Kerestecioğlu, Bakan Gül’e “Anneleriyle birlikte hapishanede kalan 0-6 yaş grubu çocuk sayısı nedir? Bu çocuklardan kaçı sağlık sorunları nedeniyle hapishane revirlerine başvurmuştur? Arin bebek gibi küçük yaşta bebeği olan kadınların denetimli serbestlikten yararlanması için düzenleme yapmayı düşünüyor musunuz? Anneleriyle hapishanede kalan bebeklerin farklı şehirlere sürgün gitmeleri, bebeklerin aileleriyle görüşmesini engelliyor. Oysa kişilerin nakillerine karar verilirken yalnızca kurum kapasitesinin ya da güvenliğin değil, aileye yakınlık, sosyal çevre gibi hususların da göz önünde bulundurulması Bakanlığınızın sorumluluğundadır. Bakanlığınız Esma Yılmaz ve Arin bebek başta olmak üzere benzer sorunlar yaşayan mahpuslar için düzeltici bir çalışmada bulunacak mı?” sorularını yöneltti.

‘BU ÇOCUKLAR HÜKÜMLÜ VEYA TUTUKLU DEĞİL’

Kerestecioğlu’nun Bakan Gül’e yönelttiği bazı sorular şöyle: “Bakanlığın, okul öncesi eğitim çağında olan çocukları hapishaneye en yakın anaokuluna göndermek ya da hapishanelerde kreş açmak yönünde bir çalışması olup olmadığını da soran Kerestecioğlu, “Hükümlü ve tutukluların ayda bir olmak üzere aileleriyle açık görüş yapma hakları var. Bu hak çocuklara da uygulanıyor. Oysa bu çocuklar hükümlü veya tutuklu değil. Bu nedenle babaları ve kardeşleriyle ayda bir açık görüş olacak şekilde değil; baba ve kardeşleriyle en az haftada bir açık görüş olacak şekilde görüştürülme imkanını güvence altına almayı değerlendiriyor musunuz? Çocuklara da hükümlü veya tutuklulara verilen yemeklerden veriliyor ve çocukların beslenmeleri olumsuz etkileniyor. Çocuklara bedensel ve zihinsel gelişimlerine uygun ayrı bir menü hazırlamak için bir çalışmanız var mı?” (İstanbul/EVRENSEL)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Ege Üni.'de rektöre çağrı: Zeytinlerimizi asfalta kurban etmeyin

SONRAKİ HABER

HDP'li Hatimoğulları Osmaniye Cezaevinde yaşanan hak ihlallerini sordu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa