13 Mayıs 2018 11:47
Son Düzenlenme Tarihi: 13 Mayıs 2018 17:57

Somalı anneler, Anneler Günü'nde evlatlarının mezarı başındaydı

Somalı anneler, 301 madencinin hayatını kaybettiği facianın 4’üncü yıl dönümünde evlatlarının mezarı başındaydı.

Somalı anneler, Anneler Günü'nde evlatlarının mezarı başındaydı

Fotoğraf: İlker Kılıçarslan/DHA

Paylaş

Manisa'nın Soma ilçesinde 301 madencinin hayatını kaybettiği facianın 4’üncü yıl dönümü bu sene Anneler Günü’ne denk geldi. Katliamın yüreklerdeki acısı ilk günkü gibi yaşandı. Aileler, faciada can veren yakınlarının mezarlarına koştu. En büyük acıyı ise Anneler Günü nedeniyle anneler yaşadı. O annelerden Veysel Arkan’ın annesi Menekşe Arkan, “Anneler Günü’nde o bana gelirdi, şimdi ben ona geliyorum” dedi.

Soma’da 13 Mayıs 2014 tarihinde yaşanan katliamda, 301 madenci hayatını kaybetti. Türkiye’nin en büyük maden faciası olan iş cinayeti, tüm vatandaşların hafızalarına acı olarak kazındı, günlerce Soma’da yaşananlara kilitlendi, gözyaşı döktü, ailelerin acılarına ortak oldu. Soma’da, katliamın 4’üncü yıl dönümünde yine gözyaşı, öfke ve kaybedilen evlatlara özlem vardı. Faciada, en büyük acıyı yaşayan ölen 301 madencinin ailelerinin buluşma alanı, sabahın erken saatlerinden itibaren madenci şehitliği oldu. Resmi tören olacağı duyurulmasına rağmen aileler, erken saatlerde kaybettiklerinin mezarlarına koştu. Mezarların başına çöken annelerin, babaların, eşlerin, çocukların, dört yıldır yüreklerinde biriken acı, gözyaşı olup aktı.

ADALET ÇAĞRISI

Fotoğraf: İlker Kılıçarslan/DHA

Maden şehitliğindeki mezarların başında en büyük acıyı ise Anneler Günü’nü kutlayamayan anneler yaşadı. Şehitliğe ilk gelenler anneler oldu. Çocuklarının mezarlarının başında ve adlarına dikilen anıtın önünde gözyaşı dökenlerden madenci Halil İbrahim Doğan’ın annesi Gülten Doğan, “Dört yılımız acı içinde, ızdırap içinde geçti. Torunlarımı göremiyorum. Yıllar çok zor geçti. Her gün oğlumun mezarına gidiyoruz, ağlayıp geri geliyoruz” dedi. Halil İbrahim Doğan’ın babası Ali Şuri Doğan ise adalet çağrısı yaparak “Her gün acı ve ızdırap yaşadık. İlk önceleri ‘Allah’ın takdiri’ dedik, kabul ettik. Ama adalet yönünden birkaç kişi dışında arkamızda duran yok. Suçluların tahliye olma ihtimali var, buna acı duyuyoruz. Burada yatanların hepsinin annelerinin ellerinden öpüyorum. Kendi annem de olmak üzere annelerin ellerinden öpüyorum” diye konuştu.

Fotoğraf: İlker Kılıçarslan/DHA

‘HAYATIM BİTTİ’

Mezarlığın bir başka yerinde ağlayan ise madenci Veysel Arkan’ın annesi Menekşe Arkan oldu. Oğlu adına dikilen temsili mezarlığın başında gözyaşlarına boğulan, Anneler Günü’nü tek başına kutlamak zorunda kalan Menekşe Arkan, “Anneler Günü’nde o bana gelirdi, şimdi ben ona geliyorum. O benim günümü kutlayacaktı, ben onun ölüm yıldönümünü anıyorum. Hayatım bitti” şeklinde konuştu.

Fotoğraf: İlker Kılıçarslan/DHA

Madenci şehitliğinde, mezarları ziyaret eden, çiçek bırakan ziyaretçiler, madenci anıtını da inceledi.

BABALARINA KİMİ MEKTUP YAZDI, KİMİ RESİM YAPTI

Fotoğraf: DHA

301 madencinin hayatını kaybettiği facianın 4’üncü yıl dönümünde, Ergül Yüksel, çocukları Betül Yüksel ve Furkan Yüksel’le birlikte babaları Ali Yüksel’in mezarını ziyaret etti. Betül ve Furkan babalarının mezarına onun için yazdıkları mektubu bıraktı. Acısını kaleme alan Betül Yüksel mektubunda, şunları yazdı:

‘KATİLLER CEZASINI ÇEKSİN’

“Merhaba babacığım, seni çok özledim. Geçen hafta sana mektup yazdım. Ama teyzemin düğününe giderken veremedik. Bu yüzden öncelikle özür dilerim babacığım. 13 Mayıs 2014 yılında olan facianın üzerinden 4 yıl geçti ama her geçen gün eksikliğini daha çok hissediyorum. Ben büyüdükçe senin eksikliğinin ne demek olduğunu daha iyi tanımlayabiliyorum. Babasızlık ne demek daha iyi anlıyorum ve her geçen gün daha çok özlüyorum seni. Keşke beni bırakıp gitmeseydin baba. Sensiz yaşamak çok zor, senin katillerinin cezasını çekmesini istiyorum baba. Ama bu gidişle olmayacak. En çok da buna üzülüyorum. Bir gün cezalarını sonuna kadar çekmelerini istiyorum. Bu arada derslerim de çok iyi. 90’dan düşük notum yok. Bu beni çok mutlu ediyor. Ve babacığım. Hayatımı yazdığım bir kitap var onu annem 2019 yani bir yıl sonra bugün bastırmak istiyor. O zamana kadar yazacağım. İyi yazabilmek için çok kitap okuyorum. Seni çok seviyorum. Kendine iyi bak 301 maden şehidine selamımı ilet. Herkes unutsa da ben sizi unutmayacağım. Seni seviyorum babam.”

Anne Ergül Yüksel, ise Anneler Günü’nü yaşayamağını anlatarak “Çocuklarımın okuması için ellerimden geleni yapıyorum” dedi.

BABASININ MEZARINA RESİM BIRAKTI

Annesi Hidayet Tokgöz ile birlikte babasının mezarına gelen Ferhat Tokgöz’ün oğlu Selim Tokgöz ise mezarın başına kendi yaptığı resmi bıraktı. 6 yaşındaki Ferhat’ın üzerinde kendisinin annesinin ve babasının kalbi ile boş bir evin olduğu resim çizdiği görüldü. (Manisa/DHA)

ÖNCEKİ HABER

Stuttgart’ta planlanan ırkçı yürüyüşe karşı miting yapıldı

SONRAKİ HABER

“Basın Özgürlüğü” panelinde Ocak ayında katledilen gazeteciler anıldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa