Erdoğan'ın hedef gösterdiği Afrika gazetesine saldırı

Erdoğan'ın hedef gösterdiği Afrika gazetesine saldırı

Afrin operasyonuna dair attığı manşet sonrası Erdoğan'ın hedef gösterdiği KKTC'de yayınlanan Afrika gazetesi, kalabalık bir grubun saldırısına uğradı.

KKTC'de yayınlanan Afrika gazetesi, “Kıbrıs’a Barış Harekatı, Suriye’ye Zeytin Dalı Harekatı… Türkiye’den Bir İşgal Harekatı Daha” manşeti nedeniyle saldırıya uğradı. Afrika gazetesi bu manşeti sonrası Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan tarafından hedef gösterilmişti.

Bugün milliyetçi çevrelerin başkent Lefkoşa'da bir araya gelmesiyle Cumhuriyet Meclisi önünde eylem düzenlenirken bu grup daha sonra gazete binası önüne geldi ve binaya taş fırlattı.

Polisin müdahalede yetersiz kaldığı olayda, saldırganlar bayrak direklerine tırmanarak gazetenin tabelasını söktü. Hızını alamayan saldırganlar daha sonra gazetenin ofisine girerek gazetede maddi hasara yol açtı. Gazetede mahsur kalan basın mensupları binada güvenli alan kalmayınca ofisi terk ederek olası bir linçten kurtuldu.

'KUZEY KIBRIS'TA MADIMAK RUH HALİNİ YAŞIYORUZ'

Gazetenin yayın yönetmeni Şener Levent, Bianet'ten Ekin Karaca'ya yaptığı açıklamada "Kuzey Kıbrıs'ta Madımak ruh halini yaşadıklarını" söyledi.

ERDOĞAN, 'CEVAP VERMELERİ LAZIM' DEMİŞTİ

Afrika

Afrika gazetesinin manşeti hakkında dün Bursa’da konuşan Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, şunları söylemişti:

“Kuzey Kıbrıs'ta bir gazete ahlaksızca bir başlık atmış... "Türk ordusunu Kıbrıs'tan sonra yeni bir işgal yaptığını" söylüyor. Bu ne ahlaksızlıktır bu ne edepsizliktir. Ben Kuzey Kıbrıslı kardeşlerime böyle bir durum sergilemek suretiyle Kuzey Kıbrıs'ta onlara cevap vermeleri lazım.”

Şener Levent, Erdoğan’ın bu sözlerinden önce kendilerine yönelik herhangi bir tepkinin olmadığını belirtti ve tepkileri Erdoğan'ın sözlerinin ateşlediğini vurguladı.

MECLİSTE MİLLETVEKİLİNE AĞIR HAKARETLER

Sabah saatlerinde başlayan saldırılar sırasında operasyona karşı barış ifadeleri kullanan Cumhuriyetçi Türk Partisi Milletvekili Doğuş Derya da ağır hakaretlerle protesto edildi. Cumhuriyet Meclisi çatısına çıkan eylemcilere polis müdahale etmedi. Eylemcilerin İYİ Parti bayrağı açtıkları görüldü.

Mecliste düzenlenen yemin töreni sırasında kürsüye çıkan Milletvekili Doğuş Derya, Ulusal Birlik Partili ve Yeniden Doğuş Partili milletvekillerinin protestolarına maruz kaldı. Derya yemin ettiği sırada salonu terk eden vekillerden bazıları tarafından sözlü sataşmaya uğradı. Derya'ya hakaret ettiği için mahkeme tarafından daha önce tazminata mahkum edilen YDP Milletvekili Bertan Zaroğlu, Derya'ya elindeki kağıtları fırlattı. Doğuş Derya yemin törenini “Faşizme karşı omuz omuza” sözleriyle sonlandırdı.

AKINCI'DAN SAĞDUYU ÇAĞRISI

Gerginlikler süresince birçok çevreden sükûnet mesajları gelirken Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı da şiddet içeren eylemlerin kabul edilemez olduğunu belirtti ve güvenlik güçlerine çağrıda bulunduğunu açıkladı. (Lefkoşa/EVRENSEL)

FOTOĞRAF: BİANET

Son Düzenlenme Tarihi: 22 Ocak 2018 15:00
www.evrensel.net