22 Ocak 2018 04:56

Hatay demokrasi güçleri: Bizlerin değil Erdoğan'ın savaşı

Hatay demokrasi güçleri Afrin’e yönelik müdahalenin son bulması ve savaş politikaları yerine barışın tesis edilmesi için çağrı yaptı.

Paylaş

Halil İMREK
İzdihar DEDE
Hatay

Hatay demokrasi güçleri Afrin’e yönelik müdahalenin son bulmasını, savaş politikaları yerine barışın tesis edilmesini istedi. Hatay Demokrasi Güçleri, “Türk, Arap, Kürt ve diğer halkların birbiriyle sorunu yoktur. Bu savaş Türkiye’nin değil Erdoğan’ın, AKP Hükümetinin savaşıdır” dedi.

‘ZEYTİN DALI DEĞİL SAVAŞ BALTASI’

EMEP Hatay İl Başkanı Mevlüt Bulgur, Afrin’e ‘Zeytin Dalı Harekatı’ adı altında operasyon başlatılmasını “Uzattığınız Zeytin Dalı değil savaş baltasıdır” sözleriyle eleştirdi. Hem bölge hem de Türkiye halklarına yıkım getirecek bu savaşın parçası olmayacaklarını aktaran Bulgur, “Kürt halkının sınır güvenliğini tehdit ettiği söylemi bir çarpıtmadan ibarettir. Esas olarak sınır ihlali yapanlar baştan beri Hatay ve Türkiye halklarının sonuçlarını canlarıyla ödediği IŞİD gibi gerici selefi güçlerdir. Sınırdan elini kolunu sallayarak geçen bu eli kanlı güçlerdir. Türk, Arap. Kürt ve diğer halkların birbiriyle sorunu yoktur. Bu savaş Türkiye’nin değil Erdoğan’ın, AKP Hükümetinin savaşıdır. Anaların ağlamaması, çocukların öksüz kalmaması, yeni göçlerin yaşanmaması için bu savaşa hayır diyoruz. Herkesi barış ve demokrasi için birleşmeye çağırıyoruz” diye konuştu.

‘SAVAŞ HALKLARA GÖZYAŞI GETİRİR’

HDP Hatay İl Eş Başkanı Kerem Nalbant, her türlü şiddet ve savaşa karşı olduklarını söyledi. Afrin’e yapılan müdahalenin, emperyalist savaşın bir çözüm getirmeyeceğini belirten Nalbant, “Hükümetin bu agresif, saldırgan politikası daha önce olduğu gibi şimdi de halklara kan ve gözyaşından başka bir şey getirmez. Bizler HDP olarak dün olduğu gibi bugün de sadece barışı savunuyoruz ve barış için mücadele etmeye devam edeceğiz. Bu emperyalist işgale bir an önce son verilmelidir” dedi.

Hatay Halkevleri adına konuşan Mahir Mansur, Afrin’e yapılan müdahalenin ne Ortadoğu’ya ne de ülkeye barış getireceğini söyledi. Yaşananın bir savaş olduğunu dile getiren Mansur, “Türkiye halkları ile birlikte bu savaşa karşı durmamız gerekiyor ve biz ilerici demokratik kitle örgütleri olarak bu savaşın karşısında duracağımızı belirtiyoruz. Halkevleri olarak savaşa karşı barış diyoruz” diye konuştu.

SYKP Hatay İl Eş Başkanı Hülya Kadi, AKP Hükümeti ve Erdoğan’ın savaş politikasına dikkat çekerek, “İç politikadaki tıkanmayı aşmak adına pervasızca Afrin saldırısını başlattılar” dedi. Saldırının ABD ve Rusya’dan bağımsız olmadığını belirten Kadı, savaşa hayır demeye devam edeceklerini belirtti. Savaşın sadece Kürt halkına karşı açılmadığını belirten Kadi, “Bu savaş aynı zamanda halkların kardeşliğine, eşit özgür yaşama vurulan bir darbedir. Ve bedeli çok ağır olacaktır. Bu saldırının bir an önce durdurulmasını ve savaşa son verilerek Suriye’de yaşayan  halkların bir arada eşit, özgür ve barış içinde yaşamasının önündeki bütün engellerin kaldırılmasını istiyoruz” dedi.

BARIŞ İÇİN HERKES ÇABA GÖSTERMELİ

Ortadoğu Arap Enstitüleri adına Evrensel’e konuşan Selim Matkap, savaşın yıkım, gözyaşı ve kan olduğunu söyledi. Matkap, “Barışın egemen kılınması için Arap, Türk, Kürt, Hristiyan yani her milletten insanın çaba göstermesi gerekiyor. Biz Enstitü olarak barışın olduğu yerde oluruz. Savaşın olduğu yerde asla olmayız. Savaşa hayır diyoruz” dedi.

‘FATURA İŞÇİYE ÇIKARILIYOR’

DİSK/Genel İş Hatay Şube Başkanı Yusuf Berkyürek, “Savaş halkları birbirine kırdırmaktan ve ölümden başka bir şey getirmez. İşçi sendikası olarak bizim tavrımız nettir. Savaşın faturası işçi ve emekçilere çıkarılıyor. Savaş işçilerin ekmeğini küçülüyor. Bizler kardeşlik ve barışın yanında oluruz ve savaşa hayır diyoruz” diye konuştu.

‘YAŞAMI SAVUNUYORUZ’

İHD Hatay Şube Başkanı Mithat Can, Afrin’e yönelik savaşın işgal savaşı olduğunu belirtti. Savaşın sosyal ve ekonomik yıkıma sebep olacağı ve hükümetin bu politikasına karşı durmaktan başka çarenin olmadığını söyleyen Can, “Çünkü savaş ölüm demektir. Her ne kadar sesini yükselten herkese terörist muamelesi yapılsa da herkesin bu savaşa karşı hayır demesi gerekiyor. İHD olarak yaşamı savunuyoruz. Barışı savunuyoruz ve savaşa hayır diyoruz” dedi.


‘SAVAŞ DEĞİL BARIŞ İSTİYORUZ’

Emek ve Demokrasi Güçleri, düzenledikleri basın toplantısıyla da Afrin operasyonuna tepki gösterdi, barış çağrısı yaptı. Basın açıklamasını okuyan İHD Hatay Şubesi Başkanı Mithat Can hükümete seslenerek, “Operasyonları durdurun” dedi. “Savaş değil, barış istiyoruz” diyen Can, “Türkiye içinde ve dışında barışçıl politikalar geliştirmeli ve bir an önce barışın tesisi için çaba gösterilmelidir. Savaşta kazanan olmaz, herkes kaybeder. Siyasi iktidarı itidalli davranmaya çağırıyoruz, bunun yanında ana akım medyanın savaş çığırtkanlığından vazgeçmesini istiyoru ve bu dili kınıyoruz. Medyayı savaş politikalarına karşı barıştan huzurdan ve kardeşlikten yana olanların sesine kulak vermeye çağırıyoruz” ifadelerini kullandı. (Hatay/EVRENSEL)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Sendikacılardan çağrı: Savaş emekçinin ekmeğini küçültür

SONRAKİ HABER

Gebze Sarkuysan işçisi: OHAL işçiye her alanda darbe vuruyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...