19 Ocak 2018 12:55

Canikli: Afrin operasyonu kesinlikle yapılacak

Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli, Rusya'nın Afrin'den askeri varlığını çekeceğini ve operasyonun hayata geçirileceğini söyledi.

Paylaş

Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli, PYD'nin yönetimindeki Afrin kantonuna dönük operasyonunun kesinlikle yapılacağını söyleyerek "Rusya, askeri varlığını çekecek" dedi.

A Haber'de konuşan Canikli'nin açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

"Muhtemel kayıplarımızın en aza indirilmesi için gerekli tüm şartların olgunlaştırılması gerekiyor. Bu hassasiyetimizi harekatın her aşamasında uygulamaya geçireceğiz. Türkiye'ye yönelik tehdit seviyesi her geçen gün yükseliyor.

Temel hedefimiz PYD terör örgütünün tamamen ortadan kaldırılması. PYD'ye en büyük silah desteğini ABD sağlıyor. YPG'nin elindeki sistemleri biliyoruz.

Rusya, Afrin'den askeri varlığını çekecek.

(Suriye'nin 'Türkiye'nin uçaklarını düşürürüz' açıklaması hakkında) Bu ortamda bunların hepsi mümkün. Rusya'nın rejime çok büyük destek verdiğini biliyoruz ve rejimin aktif silahlı gücü de başka ülkeler tarafından temsil ediliyor. Rejimin kendi başına bu tür söylemleri hayata geçirme kapasitesi son derece sınırlı. Ama realiteye baktığımızda arazide olan ülkeler var rejime destek olan ülkeler de dahil olmak üzere. Bu hamleyi sadece rejimin bir düşüncesi olarak görmemek gerekiyor. Bunlar müzakere masasında konuşulması gereken konular. O kadar kaygan bir zemin söz konusu ki.

Esas olan Suriye halkına destek veriyoruz. Harekatın yürütülme biçimi itibarıyla söylüyorum. ÖSO işin içinde olacak. Etkin bir şekilde olacak. Toprak onların toprağı. Hangi destek gerekiyorsa vereceğiz. Havadan karadan… Bir harekatta kombine olarak kullanılır."

Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar ve MİT Müsteşarı Hakan Fidan, Afrin operasyonuna dair görüşmelerde bulunmak üzere dün Rusya'ya gitmişti. Rusya'nın operasyona onay verip vermediği henüz bilinmiyor. (HABER MERKEZİ)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Metal işçisi: Şalter inecek, bu iş bitecek!

SONRAKİ HABER

IŞİD, Hama-Halep sınırında 30 köyü ele geçirdi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...