20 Aralık 2017 16:29

15 Temmuz'daki AKP'yi işgal girişimine müebbet hapis cezası

15 Temmuz Darbe Girişimi'nde AKP binasını işgal girişimi davasında sanıklara müebbet hapis cezası verildi.

15 Temmuz'daki AKP'yi işgal girişimine müebbet hapis cezası

Paylaş

15 Temmuz gecesi AKP'yi işgal girişimi davasında 2 binbaşının da aralarında bulunduğu 4 sanık ağırlaştırılmış müebbet hapis, 11 sanık ise müebbet hapis cezasına çarptırıldı.

İstanbul 23. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından Silivri Cezaevi yerleşkesinin karşısında bulunan duruşma salonlarının bulunduğu binada yapılan duruşmaya 12 tutuklu sanık, müştekiler ve tarafların avukatları katıldı. 3 sanık da SEGBİS sistemi ile katıldı. Duruşmada avukatlar esas hakkındaki mütalaaya karşı savunma yaptıktan sonra sanıklara son sözleri soruldu. Son sözü sorulan tutuklu sanık ihraç edilen Yüzbaşı Hasan Hüseyin Altınsoy, "Umarım vereceğiniz karar Türk hukuk tarihine utanç olarak geçmez. Ne karar verirseniz verin vatan sağolsun" dedi.

4 SANIĞA AĞIRLAŞTIRILMIŞ MÜEBBET

Son sözleri sorulan diğer sanıklar da tahliyelerini ve beraatlerini istedi. Mahkeme, saat 16.00'da kararını açıklamak için duruşmaya ara verdi. 16.15 sıralarında kararını açıklayan mahkeme, eski binbaşılar Faruk Şimşek ve Erol Hazıroğlu ile eski yüzbaşılar Gökhan Güney ve Hasan Hüseyin Altınsay'ı, "Cebir ve şiddet kullanarak Anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs" suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırdı. Mahkeme, yargılama aşamasındaki tutum ve davranışlarını gerekçe göstererek bu sanıkların cezasında herhangi bir indirime gitmedi.

11 SANIK DA MÜEBBET HAPİS CEZASINA ÇARPTIRILDI

Mahkeme, eski Asteğmen Muzaffer Dikencik, eski Asteğmen Berkay Demir, eski Astsubay Ali Aydoğan ve uzman çavuşlar Arif Emre Esen, Cem Karaaslan, Hüreyre Can Çatal, İbrahim Tıraş, Şahin Kurt, Feyyaz Yörük, Reşat Ardıl ve Fahrettin Kemal'i "Cebir ve şiddet kullanarak Anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs" suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırdı. Sanıkların duruşmalar esnasındaki tutum ve davranışlarını gerekçe gösteren mahkeme, cezayı müebbet hapis cezasına çevirdi.

Sanıkların, "Cebir ve şiddet kullanarak Anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs" suçundan ceza aldığını, iddianamede sanıklar için ayrıca, "Türkiye Büyük Millet Meclisi'ni ortadan kaldırmaya teşebbüs" ve "Türkiye Cumhuriyet hükümetini ortadan kaldırmaya teşebbüs" suçlarından ceza istendiğini hatırlatan mahkeme, bu iki suçun sanıkların ceza aldığı suç içinde eridiğini belirterek, sanıklar için ayrıca bu iki suçtan ceza verilmesine yer olmadığına karar verdi.

Bu arada kararın açıklanmasının ardından sanık yakınları tepki gösterirken, bir sanık yakını da fenalık geçirdi.

İDDİANAMEDEN...

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede, sanıkların darbe gecesi İstanbul Valiliği'ni giderek işgal girişiminde bulundukları belirtiliyor. 60'ı er 75 kişi hakkında hazırlanan İddianamede, sanıklar için, "Anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs, "Türkiye Cumhuriyeti hükümetini ortadan kaldırmaya veya görevlerini yapmasını engellemeye teşebbüs", "TBMM'yi ortadan kaldırmaya veya görevlerini yapmaya teşebbüs" suçlarından üçer kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası isteniyor. Yargılamayı yapan İstanbul 23. Ağır Ceza Mahkemesi, 60 er hakkındaki iddianameyi ayırmıştı. (İstanbul/DHA)

ÖNCEKİ HABER

Yeni Adana Gazetesi 100’üncü yılını kutluyor

SONRAKİ HABER

‘Sanayi üretimi geriliyor, işsizlik tırmanıyor’

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa