17 Ekim 2017 21:15

Baykal'ın doktoru: Hayati tehlikesi var 

Deniz Baykal beyninde oluşan basınç nedeniyle 3. kez ameliyat edildi. Doktoru hayati tehlikesi olduğunu söyledi.

Paylaş

Eski CHP Genel Başkanı ve CHP Antalya Milletvekili Deniz Baykal beyninde oluşan basınç nedeniyle 3. kez ameliyat edildi. Baykal'ın sağlık durumu hakkında açıklamalarda bulunan Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erkan İbiş, "Kendisine solunum desteği sağlanıyor. Gelinen tabloda bazı olumsuzluklar yaşıyoruz. Zaman zaman tomografik görüntüleri alınıyor. Kanama ve ödem en üst düzeyde seyrediyor. Şu anda bilinci kapalı halde" ifadelerini kullandı.

DOKTORUNDAN AÇIKLAMA

Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erkan İbiş,  ameliyatının ardından Deniz Baykal'ın son durumuna ilişkin açıklama yaptı. 48-72 saat kavramının önemini bir kez daha hatırlatan Erkan İbiş, “Çünkü beyinle ilgili hastalıklarla 48-72 saatte bazı komplikasyonların olabileceğini söylemiştik. Kafa içi basıncı artması nedeniyle ani gelişen bir durum. Arkadaşların bunu saptaması ve bunun da beyinde bir hasara, sağlam dokularda başka sorunlara yol açmaması için derhal müdahale ettiler. Ameliyatı yaparak o basınca bağlı yeni hasar oluşma riskini ortadan kaldırdılar. Elbette bu rahatlık beyin ödeminin olumsuz etkisini ortadan kaldırdı. Şu anda kanama yok. O konuda içimiz rahat” diye konuştu.

REKTÖR İBİŞ: BAYKAL'A SOLUNUM DESTEĞİ SAĞLANIYOR

Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erkan İbiş de Baykal'ın sağlık durumuna ilişkin açıklama yaptı. Hastane bahçesinde konuşan İbiş, “Şu anda kendisine yoğun bakımda yoğun tedavi uygulanıyor. Solunum desteği sağlanıyor. Beyin destekleri sağlanıyor. Süreç içerisinde kendisinin bilinci kapalı olarak uyuyor. Tabiki gelişmeler anlık oluyor. Anlık iyi bulguyla da, olumsuz bulguyla da karşılanabiliyor. Beyin çok hassas bir organ. Ama şu ana kadar çok daha iyi sonuçları görebilme umudumuzu hep koruduk. Ancak gelinen tablo içerisinde elbette umutlarımızı koruyoruz ama bazı olumsuzluklar yaşadığımızı sizlerde biliyorsunuz. Yine yoğun bakımda destek tedavileri devam edecek. Zaman zaman tomografi görüntüleri alınıyor. Bir sonraki tomografi kontrolü sabaha planlanıyor" diye konuştu.

‘HEMATOM TEMİZLENDİ’

CHP Aydın Milletvekili Metin Lütfi Baydar da Baykal'ın tedavi gördüğü İbn-i Sina Hastanesi'nin bahçesinde gazetecilere açıklamalarda bulundu. Ameliyat sonrası cilt altında kanama, hematom olduğunu belirten Baydar, söz konusu hematomun beyne baskı yapmaması amacıyla temizlendiğini bildirdi.

Baykal'ın uyutulmaya devam edildiğini aktaran Baydar, "Hematom boşaltılmasından sonra yapılan kontrol tomografisinde bugüne kadar yapılan tüm işlemlerden sonra beynin en rahat pozisyonda olduğunu gördük. İnşallah başka bir komplikasyon olmadığı takdirde bu şekilde devam edecek" bilgisini paylaştı.

Açılan bölgenin kanlanmasını korumak istediklerini belirten Baydar, kan sulandırıcının da kanamayı artırdığını ifade etti. Baydar, hem ameliyat sonrası cilt kanamasının olmaması hem de konulan stentin çalışması için gayret sarf edildiğini kaydetti. Yapılan müdahalenin üçüncü bir cerrahi operasyon olup olmadığının sorulması üzerine Baydar, şu yanıtı verdi:

"Operasyon olarak adlandırmayalım, operasyon yapıldı ancak bu cilt altına olan kanama beyne basınç yapmaması için, enfeksiyon koşullarının olmadığı ortam, steril ortam ameliyathane ortamıdır. Orada temizlenerek, ameliyat şartlarında yapıldı. Cilt altındaki hematom temizlenmiş oldu."

Baydar, Baykal'ın bilgisayarlı tomografi ile takip edilmeye devam edildiğini de sözlerine ekledi.

KILIÇDAROĞLU'DAN AÇIKLAMA

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Baykal'ın tedavi gördüğü İbn-i Sina Hastanesi'nin bahçesinde Baykal'ın durumuna ilişkin gazetecilere açıklamalarda bulundu. Deniz Baykal'ın tedavi gördüğü hastaneyi ziyaret eden ve bilgi alan  Kılıçdaroğlu, "Hekim arkadaşlar ellerinden gelen çabayı gösteriyorlar. Bütün dualarımız Deniz beyle beraber" ifadelerini kullandı. 

‘NÖBETLEŞE SAYIN BAYKAL'IN VE AİLESİNİN YANINDAYIZ’

CHP milletvekili Barış Yarkadaş, nöbetleşe Deniz Baykal'ın ve  ailesinin yanında olacaklarını kaydetti.  Yarkadaş yaptığı açıklamada " Milletvekili arkadaşlarımız Sayın Baykal'ı hastanede yalnız bırakmıyor. Meclis çalışmalarını da aksatmamak amacıyla nöbetleşe olarak sürekli sayın Baykal'ın ve ailesinin yanındayız. Az öncede Meclis'te OHAL ve çeşitli tezkerelerin onaylanmasının bitmesinin ardından bir grup milletvekili Sayın Baykal'ı yeniden ziyarete geldi. Sayın Genel Başkanımızda yukarıda , ailesiyle görüşüyor, doktorlarından da bilgi alıyor. Yaklaşık 50 milletvekili arkadaşımızla buradan ayrıldıktan sonra diğer arkadaşlarımız gece nöbetini devralmaya gelecekler" diye konuştu. (DHA)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

'Referandumundan dolayı Kürtler cezalandırılmak isteniyor'

SONRAKİ HABER

Servis minibüsünün altında kalan 4 yaşındaki çocuk hayatını kaybetti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa