06 Ekim 2017 17:29

Kadınlar müftülere nikah yetkisine karşı ayakta!

Geçtiğimiz gün CHP ve HDP'nin itirazlarına rağmen İçişleri Komisyonu tarafından kabul edilen müftülere nikah yetkisi yasasına tepkiler dinmiyor.

Kadınlar müftülere nikah yetkisine karşı ayakta!

Paylaş

 İçişleri Komisyonu tarafından kabul edilen müftülere nikah yetkisi birçok kesimden tepkilere neden olmuştu.

Yasanın kabul edildiği akşam birçok ilde kadınlar tarafından eylem yapılmıştı. 

 

BORNOVALI KADINLAR: HALKLARIMIZI 100 YIL GERİYE GÖTÜRECEK UYGULAMALRA DUR DİYELİM

Bornova’da biraraya gelen kurum temsilcisi kadınlar Müftülük Yasasına karşı açıklama yaptı.

Bornova’da biraraya gelen, Eğitim-Sen, EMEP ve HDP üyesi kadınlar, Müftülük Yasası ve TBMM’nin Boşanmaların Önlenmesine ilişkin hazırladığı komisyon raporuna karşı açıklama yaptı. Açıklamada, Ayşe Öğretmen’in “çocuklar ölmesin” dediği için 1 yıl üç ay hapis cezasına çarptırılması da protesto edildi.   

Eğitim Sen 4 No’lu Şube’de biraraya gelen kadınlar adına açıklamayı okuyan EMEP Bornova İlçe Başkanı Nuray Öztürk, AKP Hükümeti’nin kadın düşmanı politikaları nedeniyle kadınlara yönelik şiddet kadınların tarihsel kazanımlarına göz diktiğini belirtti.   
İktidarın kadın düşmanı politikaları nedeniyle kadınlara yönelik cinayetlerin hız kesmeden sürdüğünü belirten Öztürk, halkın oyları ile seçilen kadın vekillerin de vekilliklerinin düşürüldüğüne dikkat çekti.  

LAİKLİK HEM KADINLARIN HEM İNANÇLARIN GÜVENCESİDİR

Sendikal ve anayasal haklarını kullanarak 29 Aralıkgrevine katılan Bornova’da 158, il genelinde binin üzerinde eğitim emekçisine haksız ve hukuksuz yere kademe ilerleme cezası verildiğini belirten Öztürk, bu eğitim emekçilerinin neredeyse yarıya yakınının kadın olduğunu, yine binlerce kamu emekçisi kadının da hiçbir gerekçe gösterilmeksizin KHK’larla ihraç edildiğini hatırlattı. 

Laikliğin hem kadınların hem de çeşitli inanç kesimlerinin haklarının korunması açısından demokrasinin vazgeçilmezi olduğunu vurgulayan Öztürk, Boşanmaların Önlenmesi Komisyon Raporundaki düzenlemelerin tıpkı Müftülük Yasasında olduğu gibi tecavüzü özendirici nitelikte olduğunu belirtti. 

Öztürk, “Geçtiğimiz yıl başlattığımız, yeni meclis dönemi başlar başlamaz da “eşitlik ve özgürlük için bu yasalar böyle geçmez”  diyerek sürdürdüğümüz mücadelemizi, çoğaltarak devam ettireceğiz. Kadınların hem ülkemizde hem de dünyada yüz yıllar süren mücadelelerle kazandığı hakları tek adam iktidarınıza teslim etmeyeceğiz.Buradan tüm kadınlara sesleniyoruz. AKP’nin kadın düşmanı bu politikalarına geçit vermeyelim. Biz kadınları, haklarımız açısından 100 yıl geriye götürecek yasa ve uygulamalara dur diyelim. Vekilimize, Ayşe öğretmene, çocuklarımıza ve haklarımıza sahip çıkalım” dedi. (İzmir/EVRENSEL)
 


CHP'Lİ ALTIOK MÜFTÜLERE NİKAH YASASINA TEPKİ GÖSTERDİ

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve İzmir Milletvekili Zeynep Altıok’

Kamuoyunda çok tartışılan ve çocuk gelin sayısının artacağına yönelik tartışmalar yaratan müftülere nikah kıyma yetkisi veren tasarı dün akşam saatlerinde TBMM İçişleri Komisyonu’nda kabul edildi.  CHP Genel Başkan Yardımcısı ve İzmir Milletvekili Zeynep Altıok’tan konuyla ilgili sert tepki geldi. Altıok “Laik bir ülkede toplumun en temel çekirdeği olan ailenin başlangıç hükmü hukuka ve devrim yaslarına ait olmalıdır. Dini bir ‘erke’ değil!” dedi.

Zeynep Altıok Atatürk’ün birçok Avrupa ülkesinden önce kadınlara eşitliği sağlayan hakları tanıdığını  belirterek “Başta Cumhuriyetimizi ve bağımsızlığımızı borçlu olduğumuz Atatürk devrimleri, Cumhuriyet ve demokrasi olmak üzere tüm kurucu değer ve yasalara karşı olan Akp iktidarı siyasal islamı etkin kılarak laiklik ilkesini yok sayıyor. Kadınlarımız çocuklarımız müftülük fetvaları ile baskılanıp değersizleştirilip, metalaştırılırken şimdi bu anlayışı ve tutumu yasalar aracılığı meşru hale getirmek istiyorlar.  Bu en başta demokrasiye, Cumhuriyetimize, Meclisimize ihanettir. Geldiğimiz noktada açık bir geriye gidiş söz konusu. Akp ve saray iktidarı laikliği ortadan kaldırarak kadınları metalaştırmak ve ikincisi sınıf vatandaş yapmak istemekte” dedi.

 

Kürtaj ve kadına şiddet konusu başta olmak üzere Diyanet işleri başkanlığının kadını eşit yurttaş olarak kabul etmediğini belirten Altıok “Eşit iki kişinin evlilik akdini, kadınla erkeği eşit görmeyen ve bu bakış açısını resmi şekilde benimsemiş bir kurumun yapması kadın erkek eşitliğine ve Laikliğe aykırıdır. Bugün ‘ne olacak yani? Ha Müftü nikahı ha belediye nikahı’ denilirse yarın da boşanmak için birileri hakim değil ‘kadı’ arayacaktır. Aile kurumu hukukla korunuyorsa yine hukuk nezaretinde başlatılmalıdır” dedi.
 
Altıok’un açıklamalarının satır başları şu şekilde;

BUNUN ADI SARAY USULÜ NİKAH

Eğer kendi iradesiyle hareket edebilen bir hükümet olsa başka bir ad verirdik.  Bu din ve devlet işlerinin birbirine karışması, devlet yetkililerinin de din ve devlet işlerini birbirine karıştırmasıdır. Bu tasarının adı olsa olsa saray usulü nikah olur.

DİYANET BU İŞTEN DE PARA KAZANACAK

Bütçesi ve kurumsal yapısı zaten tartışmalı olan Diyanet bu işten para kazanmaya başlayacak, halkın vergilerini yine kendine aktaracaktır. Nikah yetkisi Belediyelerdeyken iyi kötü her vatandaşa bir şekilde hizmet götürülüyor. Bahsi geçen gelir oradan alınacak ve diyanete verilecek. Diyanet bu geliri kendi iç yapısı için kullanacak, vatandaşa değil.

BİRİNİN “MÜFTÜLÜKTE KIYILMAYAN NİKAH CAİZ DEĞİLDİR” DEMEYECEĞİNİN GARANTİSİ VAR MI?

Türkiye’de neredeyse her gün duyduğumuz kadını metalaştıran, kadına şiddetin önünü açan devlet söylemleri cezasız kalırken bu gelecekte büyük riskler barındırmaktadır. Yarın siyasinin ya da sözde akademisyenin tekinin çıkıp “Müftülükte kıyılmayan nikah caiz değildir, zinadır” demeyeceğinin bulunduğumuz ortama bakarak garantisi var mı? (İstanbul/EVRENSEL)


İZMİR BAROSU: MÜFTÜLÜK YASASI İLE EŞİTLİK İLKESİNDEN VAZGEÇİLİYOR

İzmir Barosu, müftülüklere nikâh kıyma yetkisinin verilmesinin Cumhuriyet’in kuruluş felsefesinden geriye dönüş anlamı taşıdığını belirtti. 

Baro tarafından yapılan açıklamada, Nüfus Hizmetleri Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Yasa Tasarısı ile TBMM Boşanma Komisyonu’nun daha önce yayınladığı raporun hedeflenen toplumsal dönüşümü açıkça gözler önüne serdiği, bunun kabul edilmesinin mümkün olmadığı ifade edildi. (HABER MERKEZİ)

Yerel Seçim 2019 İl il adaylar ve seçim sonuçları
ÖNCEKİ HABER

Haber Sen, TRT'nin memuriyetten men kararını protesto etti

SONRAKİ HABER

AYM, 5 siyasi parti hakkında suç duyurusunda

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa