İzmir'de müftülük yasası protesto edildi

İzmir Kadın Platformu Nüfus Hizmetleri Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı'nı protesto etti.

05 Ekim 2017 19:09
Paylaş

İzmir Kadın Platformu, Müftülük Yasası olarak bilinen Nüfus Hizmetleri Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı'na karşı Kıbrıs Şehitleri Caddesi'nde eylem yaptı. 

Eylemde, "Bu yasalar böyle geçmeyecek", "AKP'den hesabı kadınlar soracak", "Kadınlar susmadi, susmayacaklar" sloganları atıldı.

Kadınlar, Müftülüklere verilecek nikâh yetkisinin eşitsizliğin garantisi olacağına dikkat çekerek, yıllardır mücadele ile kazandıkları hakları geri vermeyeceklerini vurguladı.

TASARI GERİ ÇEKILSIN

Platform'un hazırladığı metni okuyan Evrim Çakır, sözkonusu tasarıya karşı sokaklarda tepki gosterdiklerini hatirlaratak, bu tepkilere kulaklarini tikayan iktidarın tasarıyı yeniden İçişleri Bakanlığı'na getirdigini belirtti. Çakır,  "Diyanet İşleri Başkanlığı sosyal politika alanından ve medeni haklarimizla ilgili konulardan çekilmelidir" dedi.

Çocuk yaşta evlendirmenin cinsel istismar olduğunu hatırlatan Çakır,  "Kesinlikle engellenmeli ve açıkça suç olarak düzenlenmelidir" dedi.

Nüfus Hizmetleri Kanununda, "Sağlık personelinin takibi dışında doğan çocukların doğum bildirimi nüfus müdürlüklerine sözlü beyanla yapılır" şeklindeki ibarenin, cinsel istismarın üzerini örtmenin bir yöntemi olacağını ifade eden Çakır,

Anayasa'da, yasalarda ve son olarak tasarıda geçen "genel ahlak" gibi sınırları belirsiz bir tanımlamaya da karşı olduklarını vurgulayan Çakır, bu tasarı lar toplumun islamcilastirilmasi ile doğrudan ilgilidir... Tek adam diktatörlüğunun kurumsallastirilmasina zemin hazırlamayi hedeflemektedir" dedi.

Platform olarak tüm kadınları laikliği savunmaya ve eşit ve özgür bir hayat için mücadeleye çağırdı.


BORNOVA’DA KADINLAR MÜFTÜLÜK YASASINA KARŞI AÇIKLAMA YAPTI

Bornova’da bir araya gelen, Eğitim-Sen, EMEP ve HDP üyesi kadınlar, Müftülük Yasası ve TBMM’nin Boşanmaların Önlenmesine ilişkin hazırladığı komisyon raporuna karşı açıklama yaptı. Açıklamada, Ayşe Öğretmen’in “çocuklar ölmesin” dediği için 1 yıl üç ay hapis cezasına çarptırılması da protesto edildi.

Eğitim Sen 4 No’lu Şube binasında açıklama yapan kadınlar AKP Hükümeti’nin kadın düşmanı politikaları nedeniyle kadınların tarihsel kazanımlarına göz diktiğini belirtti.

İktidarın kadın düşmanı politikaları nedeniyle kadınlara yönelik cinayetlerin hız kesmeden sürdüğünü belirten adına açıklamayı okuyan EMEP Bornova İlçe Başkanı Nuray Öztürk, halkın oyları ile seçilen kadın vekillerin de vekilliklerinin düşürüldüğüne dikkat çekti.

LAİKLİK HEM KADINLARIN HEM İNANÇLARIN GÜVENCESİDİR

Sendikal ve anayasal haklarını kullanarak 29 Aralık grevine katılan eğitim emekçilerine haksız ve hukuksuz yere kademe durdurma cezası verildiğini de hatırlatan Öztürk, bu eğitim emekçilerinin neredeyse yarıya yakınının kadın olduğunu, yine binlerce kamu emekçisi kadının da hiçbir gerekçe gösterilmeksizin KHK’lerle ihraç edildiğini vurguladı.

Laikliğin hem kadınların hem de çeşitli inanç kesimlerinin haklarının korunması açısından demokrasinin vazgeçilmezi olduğunu vurgulayan Öztürk, Boşanmaların Önlenmesi Komisyon raporundaki düzenlemelerin tıpkı Müftülük Yasası’nda olduğu gibi tecavüzü özendirici nitelikte olduğunu belirtti.

Öztürk, “Geçtiğimiz yıl başlattığımız, yeni meclis dönemi başlar başlamaz da ‘eşitlik ve özgürlük için bu yasalar böyle geçmez’ diyerek sürdürdüğümüz mücadelemizi, çoğaltarak devam ettireceğiz. Kadınların hem ülkemizde hem de dünyada yüz yıllar süren mücadelelerle kazandığı hakları tek adam iktidarınıza teslim etmeyeceğiz. Buradan tüm kadınlara sesleniyoruz; AKP’nin kadın düşmanı bu politikalarına geçit vermeyelim. Biz kadınları, haklarımız açısından 100 yıl geriye götürecek yasa ve uygulamalara dur diyelim. Vekilimize, Ayşe öğretmene, çocuklarımıza ve haklarımıza sahip çıkalım” dedi. (İzmir/EVRENSEL)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

TMMOB: Delil Arslan cinayetinin takipçisiyiz

SONRAKİ HABER

Kırıkkale'de 3 Afgan mülteci, karbonmonoksit gazından zehirlendi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa