19 Ağustos 2017 20:58

Başbakan Yıldırım'dan Merkel'e: Birliğin patronu sen misin?

Konya'da konuşan Başbakan Binali Yıldırım da Almanya ile gerilimi tırmandıracak açıklamalarda bulundu.

Başbakan Yıldırım'dan Merkel'e: Birliğin patronu sen misin?

Paylaş

Başbakan Binali Yıldırım, Almanya Başbakanı Angela Merkel'i eleştirerek, ''Ey Almanya, sen 27 birlik ülkesine talimat mı veriyorsun, bu birliğin patronu sen misin? Patronusun da biz mi bilmiyoruz? Açıklayın, bu birlikte benim dediğim olur, benim istemediğim hiçbir şey olmaz diye açıklayın da, Avrupa Birliği’nin ne olduğunu herkes de bilsin. Bu konuda iki ülkenin tarihsel dostluğuna ve birlikteliğine zarar verecek hal ve hareketlerden artık vazgeçin'' dedi.

Başbakan Binali Yıldırım, eşi Semiha Yıldırım ile birlikte Başbakanlığa ait uçakla Konya'ya geldi. Başbakan Yıldırım, ilk olarak AKP Konya Milletvekili Mehmet Babaoğlu'nun oğlu Muhittin Babaoğlu'nun bir düğün salonunda yapılan düğününe katıldı. Başbakan Yıldırım ve beraberindekiler, düğünün ardından Yüksek Hızlı Tren İstasyonu ve Lojistik Merkezi'nin temel atma törenine geçti. Tören alanında Başbakan Binali Yıldırım ve eski Başbakan Davutoğlu yan yana oturdu. 

"Sayın Başbakanım" diye söze başlayan eski Başbakan Ahmet Davutoğlu, bütün projelerin güzel olduğunu ve şehirlere yakıştığını, ancak lojistik merkezinin ayrı bir özelliğinin bulunduğunu, Konya'nın ise her şeyden önce manevi bir lojistik merkezi olduğunu söyledi.

'KILIÇDAROĞLU'YA RAĞMEN TURİZM BÜYÜYOR'

Başbakan Binali Yıldırım ise Ak Parti hükümeti olarak 15 yılda yaptıkları yatırımları anlatıp CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'yu eleştirdi. "Ana muhalefet partisin başındaki zat kendi ülkesini, yabancı ülkelerin gazetelerine, dergilerine şikayet ediyor" diyen Yıldırım Kılıçdaroğlu'nun "Türkiye'de can ve mal güvenliği yok" diyerek yurt dışına Türkiye'yi kötülediğini fakat Kılıçdaroğlu’ya rağmen Türkiye’de turizmin büyümeye devam ettiğini iddia etti. Yıldırım, "Milletin demokrasi aşkını istismar ederek sağı-solu yakanlara cici çocuk muamelesi yapanların Türkiye’nin geleceğinde hiçbir katkısı olmaz. Türkiye ekonomisi kötü gidiyor dedikodularıyla, istikrarımızı, geleceğimizi hedef alanlar avucunu yalayacaklar'' dedi.

'ADALET YÜRÜYÜŞÜ DEĞİL, GAFLET YÜRÜYÜŞÜ'

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun gerçekleştirdiği Adalet Yürüyüşü'ne dair konuşan Yıldırım, ''Bu muhalefet cephesi 'İşler istediğimiz gibi gitmiyor, bir adalet yürüyüşü yapayım' dedi. İyi, güzel de adalet yürüyüşü yaparken sağ kolunda PKK bölücülerini destekleyen partinin temsilcileri, sol kolunda 15 Temmuz alçak FETÖ darbecilerinin temsilcileri kol kola yürüdüler. Bu yürüyüş adalet yürüyüşü değil, bir gaflet yürüyüşü olmuştur. Eğer yürümek istiyorsan, milletle beraber yürüyeceksin. Milletin yürüdüğü istikamette yürüyeceksin. Terör örgütleriyle, FETÖ’cülerle adaleti bulamazsın. Milletin sevgisini kazanamazsın. Ey Kılıçdaroğlu, bırak bu şikayet etmeleri, bırak bu bölücülerle, FETÖ’cülerle iş tutmayı, eğer bir fikrin varsa, bu ülkenin geleceği için söyleyecek sözün varsa gel bunu söyle. Hangi projeleri Konya için düşünüyorsun bunu anlat" dedi.

'2019 İÇİN YENİ ORTAKLIK İÇİNDELER'

Yıldırım, 2019 yılında yapılacak cumhurbaşkanlığı, meclis ve yerel seçimler için ilginç iddialar ortaya attı. Yıldırım, ''Şunu çok önemli bir şekilde sizlerle paylaşmak istiyorum. Terör örgütü PKK’nın Kandil'deki yöneticileri diyor ki; 'Aman CHP ile HDP, FETÖ, bir araya gelin, 2019’da birlikte hareket edin, Ak Parti bu seçimleri kazanmasın'. Şimdi yeni bir arayış içine girdiler."

'İSTANBUL, KONYA NE KADAR GÜVENLİ İSE LONDRA O KADAR GÜVENLİ'

Terörün sadece Türkiye'de değil, tüm dünyada olduğunu belirten Yıldırım, ''Bu terörün üstesinden geleceğiz, terör adeta bir mikrop gibi dünyanın başına bela oluyor. Son 2 yılda sadece Avrupa’da 20’den fazla terör olayı meydana geldi. Bu konuda Türkiye yıllardan beri bütün dünyaya bir çağrıda bulunuyor, terörün iyisi kötüsü olmaz, onun için gelin bir olalım, beraber olalım, teröre karşı birlikte mücadele edelim. Biz böyle derken, malesef kulaklarını kapadılar. Ama artık şu anlaşıldı, terör her yerde olur. İstanbul, Konya ne kadar güvenli ise Londra ancak o kadar güvenlidir'' diye konuştu.

'MERKEL', BİRLİĞİN PATRONU SEN MİSİN?'

Başbakan Yıldırım, Almanya'da seçimlerin yapılacağını ve bunun için Türkiye'nin malzeme yapılmaya çalışıldığına dikkat çekerek Almanya Başkanı Merkel'i eleştirdi. "Almanya, bugünlerde seçime hazırlanıyor ya. İşi gücü Türkiye. Yatıyorlar, kalkıyorlar Türkiye. Türkiye olmazsa işleri rast gitmiyor" diyen Yıldırım, Almanya'nın Türkiye düşmanlarına kucak açtığını öne sürdü. Yıldırım "Türkiye’ye laf söylerken, kendi söylediğiniz lafların nereye gideceğini de hesap edeceksiniz. Ne diyor dışişleri bakanı, ne diyor sayın Merkel, ‘Biz şimdi artık, hükümetle değil, Ak Parti ile değil, referandumda yüzde 51.6 alan sonuçla değil, ‘hayır’ verenlerle ilgileneceğiz, onlarla ortaklık yapacağız’. Bunu söylerken bu lafın nereye gittiğin farkında değil. Türkiye’nin içişlerine karıştığının farkında değil. Biz laf edince efendim niye böyle oluyor. Almanya Başbakanı, diğer Avrupa ülkelerinin irade ve egemenlik haklarını hiçe sayıyor. Diyor ki; ‘Ey Avrupa Birliği, Türkiye Gümrük Birliği’ni genişletmesin, buna izin vermeyin. Ey Almanya, sen 27 birlik ülkesine talimat mı veriyorsun. Bu birliğin patronu sen misin? Patronusun da biz mi bilmiyoruz? Açıklayın, bu birlikte benim dediğim olur, benim istemediğim hiçbir şey olmaz diye açıklayın da Avrupa Birliği’nin ne olduğunu herkes de bilsin. Bu konuda iki ülkenin tarihsel dostluğuna ve birlikteliğine zarar verecek hal ve hareketlerden artık vazgeçin" dedi. (DHA)

ÖNCEKİ HABER

Erdoğan'dan Sigmar Gabriel'e: Sen kimsin?

SONRAKİ HABER

Çanak anten tamir eden işçi çatıdan düştü

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa