07 Haziran 2017 19:40

Birleşik Metal-İş'ten direnişteki AKG işçilerine ziyaret

Birleşik Metal-İş'in örgütlü olduğu birçok fabrikadan işyeri temsilcileri, sendikaya üye oldukları için işten çıkarılan AKG işçilerini ziyaret etti.

Paylaş

İzmir Kemalpaşa Organize Sanayi Bölgesi'nde kurulu olan Alman menşeili radyatör ve soğutucu üreticisi AKG Termoteknik Fabrikası'nda Birleşik Metal İş'in sendikal örgütlülüğünü kırmak için çeşitli gerekçelerle işten çıkarılan 8 işçinin fabrika önündeki direnişi iki haftayı geride bıraktı. 

İşçileri bugün Birleşik Metal-İş Sendikası'nın birçok fabrikasından işyeri temsilcileri ziyaret ederek desteklerini dile getirdi. Fabrikanın kapısındaki açıklamaya öğle molasındaki işçiler de katıldı. Açıklama öncesinde hep bir ağızdan "Atılan işçiler geri alınsın", "Birleşe birleşe kazanacağız', 'Yönetim şaşırma, sabrımızı taşırma', 'Baskılar bizi yıldıramaz' ve 'Zafer direnen emekçinin olacak' sloganları atıldı.

'DAYANIŞMAYI BÜYÜTECEĞİZ'

İşçilere seslenen Şube Başkanı Ali Çeltek, eğer işveren geri adım atmazsa 15 Haziran'da örgütlü oldukları fabrikalardan işçilerle fabrika önünde kitlesel basın açıklaması yapacaklarını belirterek "Bu fabrikada yaşananlarla ilgili herkesi bilgilendireceğiz. AKG işçileri evlerine ekmek götürmenin derdinde. Bazı şirket yöneticileri işçilere telefon açarak tehdit ediyorlar ve bu onların yanına kalmayacak. Bu bardağı taşıran bir konudur. Gereği yapılacak.  Bu fabrikaları babalarının çiftliği sananlar gidecek ve onurlu işçiler çalışmaya devam edecek. Burada sonuna kadar sizlere sınıf kardeşlerinizle birlikte sahip çıkacağız" dedi.

GREVDEKİ FORM İŞÇİLERİ DE ZİYARET EDİLDİ

Birleşik Metal İşçileri daha sonra Torbalı Ayrancılar'da Türk İş'e bağlı Selülöz İş Sendikası'na üye grevdeki Form Koruyucu Ambalaj Fabrikası'nın işçilerini ziyaret etti. Ziyaret esnasında işçiler "İşçilerin birliği sermayeyi yenecek", "Yaşasın sınıf dayanışması", "Birleşen işçiler asla yenilmez" ve "Açlıktan ölmeyiz biz bu yoldan dönmeyiz' sloganları attı. 

'İŞÇİLERİN ORTAK DERDİ EKMEK MÜCADELESİ'

Burada da konuşan Şube Başkanı Ali Çeltek, hangi fabrikada olursa olsun işçilerin ortak derdinin evlerine götürdüğü ekmeğin mücadelesi olduğunu ifade ederek şunları söyedi:

"Bizler ister DİSK'li, ister Türk İş'li, ister Hak İş'li olalım emeğimizle ile alınteri mücadele ediyorlar. Bugün ülke koşullarını bahane eden patronlar işçileri açlıkla terbiye etmeye çalışıyorlar. Grevinizi görmezden geliyorlar. Bugün Form Mukavva işçileri ekmekleri için direniyor. Bir çok fabrikada kapı önünde verdiğimiz mücadelelerle, direnişlerle bu noktaya geldik. Bizler de elimizden geldiğince sizin bu grevinizi büyütmek, sizlerle dayanışma içinde olmak bizim boynumuzun borcudur.  Buradan Form Mukavva işverenine sesleniyoruz. Bir an önce sizlerin talepleri kabul edilmelidir". (İzmir/EVRENSEL)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

IŞİD sanığı Ebu Hanzala tutuklandı

SONRAKİ HABER

Katar tezkereleri Meclisten geçti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa