'Onayımız alınmadan TİS’e imza atılamaz'

'Onayımız alınmadan TİS’e imza atılamaz'

Cam işçilerinden Kristal-İş Genel Merkezine çağrı: İmza atılacaksa, işçiye sorarak atılmalı. İşçiden habersiz, onayı alınmadan sözleşme imzalanmamalı

Fırat TURGUT
Sedat BAŞKAVAK
Lüleburgaz-Mersin

Toplam 5700 işçinin çalıştığı Şişecam fabrikalarında Kristal-İş Sendikası ile patron arasında yürütülen toplusözleşme görüşmelerinin tıkanması nedeniyle, işçiler 24 Mayıs’ta greve çıkmaya hazırlanıyor. Taleplerinin kabul edilmemesi halinde greve çıkmaktan çekinmeyeceklerini söyleyerek patronu uyaran işçiler, diğer taraftan Kristal-İş Genel Merkezine de çağrıda bulunuyor: “Tüm süreçte sendikamız da işçiye danışmadan bir adım atmamalı. İmza atılacaksa, işçiye sorarak atılmalı. İşçiden habersiz, onayı alınmadan sözleşme imzalanmamalı” dedi.

Şişecam’daki greve sayılı günler kala işçiler hazırlıklarını hızlandırdı. Bir adım bile geri atmayacaklarını belirten Trakya’dan bir cam işçisi “İşveren 3 kuruş para vermemek için bizi greve sürüklüyor. Nasıl olsa devlet grevi yasaklayacak diye düşünüyor. Ama işçinin boğazına kadar geldi. Hayat pahalılığı uçmuş gitmiş. Bu parayla geçinirim, çocuk okuturum ev araba alırım diyen varsa çıksın desin. Üretimi durdurmadan kazanamayız” dedi.

Şişecam’ın dünyanın sayılı cam üreticilerinden olduğunu dile getiren bir başka işçi, şunları söyledi: “Biz şirketimizin bugünlere gelmesi için babadan oğula, nesilden nesle özveriyle çalıştık. Ancak bizim de bakmakla yükümlü olduğumuz ailemiz var. Ve hepimiz için hayat şartları her gün daha da zorlaşıyor. Bizim bu zorlu şartlar altında ailemize bakıp, hayatımıza devam edebilmemiz için hakkımız olan emeğimizin karşılığını almamamız gerekiyor.”

KRİSTAL-İŞ YÖNETİMİNE ÇAĞRI

Cam işçileri üyesi oldukları Kristal-İş yönetimine de çağrıda bulundu. Fabrikalarda greve çıkmaya kesin gözüyle bakıldığını belirten bir işçi “Biz, anlaşma olabilir diye düşünmüyoruz. Sendikamız kararı aldı, işçiler de greve hazır. İşveren sırtını bir yerlere yaslamış ama cam işçileri de birbirinden güç alıyor. Ancak Otocam fabrikasının grup sözleşmesinden çıkarılmasında, 3 yıllık sözleşmede ve enflasyon oranında zamlarda ısrarcı olunacaksa bizim tarafımızdan anlaşılabilecek herhangi bir durum yok. İşçiye danışılmadan yapılacak herhangi bir anlaşma da işçiyi tatmin etmez. Greve çıkıldığı zaman hükümet tarafından yasaklanacağını biliyoruz. Ama greve çıkılmadan ertelenirse ona da şimdiden bir hazırlık yapılmalı. Sendika da sessizliğini bir an önce bozmalı. İşverenle görüşmeler sürüyor ama herhangi bir bilgimiz yok, bir açıklama bekliyoruz. Sendikamıza çağrımız, işçiler bu kadar kararlıyken süreci iyi yönetmeleri. Tüm süreçte işçiye sorarak hareket etmesini istiyoruz. Bir anlaşma olacaksa mutlaka işçiye sorulmalı, işçinin onayı alınmalı. İşçi ‘imzayı atın’ derse imza atılmalı. Yarın utanacağınız bir karar almayın” diye konuştu.

MERSİN ŞİŞECAM İŞÇİLERİ: AYIN ELEMANI ÖDÜLÜNÜ KABUL ETMEDİ, UZAKLAŞTIRILDI

Şişecam’da grev hazırlıkları sürerken konuştuğumuz Mersin’deki Şişecam fabrikasında çalışan işçiler, baskılardan dolayı sözleşmeyi da tartışamadıklarını söyledi. Çeşitli baskılarla işten atmaların yaşandığını anlatan işçiler, “Şu an iş güvencesini tartışıyoruz” dedi.

800 işçinin çalıştığını fabrikada iş güvencesinin tüm sorunların önüne geçtiğini belirten işçiler, şunları söyledi: “Türlü bahanelerle işten atmaya çalışıyorlar. Her dönem problemlerimiz oldu ama bu sözleşme dönemindeki kadar sorunlu değildik.” Şu anda tüm fabrikaların sözleşmeden çok başka problemlerle boğuştuğunu dile getiren işçiler, “Tüm fabrikalarda sigara, telefon gibi sebeplerden insanlar işten kovulmaya çalışılıyor. Mersin fabrikasındaki 1 işçi arkadaş her ay, ayın elemanı seçilerek iş güvenliği ödülü veriliyor. İş güvenliği kurallarına uygun çalışmayı teşvik için verilen bir ödül. Adı ödül ama gömlek veriliyor. Müdüre demiş, TİS dönemindeyiz ödül almak istemiyorum diye. Disipline verildi ve 3 işveren 2 sendikacının olduğu disiplin kurulunda yapılan oylamada tazminatlı iş çıkışı verildi. Kurulda da oy çokluğu işverene ait. Bu hafta işten çıkmış olacaktı, işveren uzaklaştırmaya çevirmiş. Ve sendika hiçbir şey yapmıyor. Eylem falan yok. Şu anda tüm Şişecam’da bunun gibi 7 arkadaş bekliyormuş işten atılmayı. En ufak bir konuşmanda veya hareketinde seni fişliyorlar” dedi.

24 Mayıs’ta greve çıkma kararı alındığını belirten işçiler, “Sendika da eski sendika değil. O yüzden şu anda hiç kimse sözleşmeyi düşünmüyor. Yani düşünüyor da düşünmüyor. Daha önce yemek eylemi, sakal eylemi yapar, her gün fabrikaya sloganlarla ve alkışlarla girerdik.  Şimdi çok geç başladık. Yemekhanede bildiri okundu. Biraz daha hareketlenmek lazım” dedi.

GREVE ÇIKILACAK FABRİKALAR

Trakya Cam San. A.Ş. Trakya Fabrikası, Mersin Fabrikası; Şişecam Otomotiv A.Ş. Otocam Fabrikası; Trakya Yenişehir Cam San. A.Ş. Yenişehir Fabrikası; Anadolu Cam San. A.Ş. Mersin Fabrikası; Anadolu Cam Yenişehir San. A.Ş. Yenişehir Fabrikası; Paşabahçe Cam San. ve Tic. A.Ş. Kırklareli Fabrikası ve Eskişehir Fabrikası; Cam Elyaf San. A.Ş. Cam Elyaf Fabrikası.

KRİSTAL-İŞ 2.65 İSTEDİ, PATRON 1.12 DEDİ

Yapılan görüşmelerin 8. oturumunda Kristal-İş, “Eğitim teşvik bursu, ölüm yardımının yanında, 6 bin 160 TL sosyal yardım, 2.60 TL ücret zammı, 0.62 TL vardiya zammı, 1.05 gece zammı” taleplerini iletti. Yapılan 10. görüşmede ise patron “5 bin 700 TL sosyal yardım, 1.12 TL ücret zammı, 0,53 TL vardiya zammı, 0,78 TL gece zammı” şeklinde yanıt verdi. Kristal-İş karşı teklif vermeyerek greve çıkma kararı aldı.

ŞİŞECAM KÂRINI YÜZDE 164 ARTIRDI

İşçilere 1.12 liralık zammı dayatan Şişecam, her geçen gün daha da büyüyor, kâr rekorları açıklıyor. Şişecam’dan bu ay içinde KAP’a yapılan açıklamaya göre, firma net kârını yılın ilk çeyreğinde geçmiş yıl aynı dönemine göre yüzde 164 artırdı. Kâr miktarı ise 336.7 milyon liraya yükseldi. Şirketin bilançosuna göre gelirleri ise yüzde 37.1 artışla 2.6 milyar liraya çıktı.  Şişecam haziran 2016’da yaptığı açıklamada, 6 ayda 390,5 milyon TL kâr elde ettiğini bildirmişti. 

İhracatta ve dış pazarda etkinliğini gün geçtikçe artıran firma, 150 ülkeye ihracat yapıyor ve 13 ülkede faaliyet sürdürüyor. Düz cam alanında Avrupa’nın en büyük tedarikçisi durumunda olan firma, dünya genelinde ise cam ev eşyasında en büyük üçüncü üretici, cam ambalaj ve düz camda ise en büyük beşinci üretici konumunda. Firmanın 2020 hedefi ise dünyanın ilk üçü içinde yer almak.

Son Düzenlenme Tarihi: 22 Mayıs 2017 10:36
www.evrensel.net