Washington Büyükelçisi, ABD Dışişlerine çağrıldı

Washington Büyükelçisi, ABD Dışişlerine çağrıldı

Türkiye’nin Washington Büyükelçisi Serdar Kılıç, salı günü Büyükelçilik Konutu önünde yaşanan olayların ardından ABD Dışişleri Bakanlığına çağrıldı.

ABD Dışişleri Bakanlığından bir yetkili, Türkiye’nin Washington Büyükelçisi Serdar Kılıç’ın Salı günü Büyükelçilik Konutu önünde yaşanan olayların ardından Dışişlerine çağrıldığını söyledi. Amerika’nın Sesi’nde yer alan habere göre Kılıç’ın, bakanlıkta Siyasi İlişkilerden Sorumlu Müsteşar Thomas Shannon’la görüştü. 

Salı günü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ziyareti sırasında Büyükelçilik Konutu önünde Erdoğan'ı protesto eden bir gruba önce Erdoğan destekçileri sonra da Erdoğan'ın korumaları saldırmıştı. Olaylarda 11 kişi yaralanmış, 2 kişi de gözaltına alınmıştı.

Cumhuriyetçi Senatör John McCain, Türkiye’nin Washington Büyükelçisi’nin, Salı günü Büyükelçilik Konutu önünde yaşanan olaylar nedeniyle sınır dışı edilmesini istemişti. Senato Silahlı Hizmetler Komisyonu Başkanı McCain, “Büyükelçiyi Amerika Birleşik Devletleri’nden göndermeliyiz, böyle bir şey diplomatik olarak karşılıksız bırakılamaz” demişti.

Öte yandan Amerika Dışişleri Bakanlığının Avrupa ve Avrasya İşlerinden Sorumlu Yardımcısı Jonathan Cohen de yaşananları kınadıklarını belirtmişti. (DİHABER)

Son Düzenlenme Tarihi: 18 Mayıs 2017 23:09
www.evrensel.net