18 Mayıs 2017 07:48

ABD'den protestoculara saldıran korumalar için açıklama

ABD Dışişleri ve Savunma Bakanlığı, Washington Büyükelçiliği önünde Erdoğan’ın korumalarının protestoculara saldırısıyla ilgili açıklama yaptı.

Paylaş

ABD Dışişleri ve Savunma Bakanlığı Türkiye’nin Washington Büyükelçiliği konutu önünde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı destekleyen grup ve Erdoğan’ın korumalarıyla Kürt protestocular arasında yaşanan kavgaya ilişkin bir açıklama yayımladı. 

Washington Hattı’ndan İlhan Tanır’ın haberine göre, ABD Savunma Bakanlığı, ”Washington’daki protestoda Türk güvenlik güçlerinin de karıştığı şiddet olayından dolayı endişeliyiz.” derken, ABD Dışişleri Bakanlığı da “Şiddetin hiç bir zaman ifade özgürlüğüne uygun bir karşılık olmadığı” hatırlatılırken, “barışçıl protestoları ve ifade özgürlüğünü her yerde desteklemekteyiz” dedi.

ABD Dışişleri Bakanlığı ayrıca Türkiye ile "endişeleri mümkün olan en güçlü şekilde belirtilmek üzere iletişime geçildiği” kaydedildi.

BELEDİYE BAŞKANINDAN KINAMA

Washington Belediye Başkanı Muriel Bowser da, konuyla ilgili açıklama yayımladı. Bowser yayımladığı açıklamada, eylemcilere yönelik saldırıyı 'barışçıl bir gösteriye yapılan şiddetli saldırı' olarak nitelerken, bu saldırıyı 'güçlü şekilde kınadığını' söyledi.

ABD'li belediye başkanı, konuyla ilgili polis tarafından bilgilendirdiğini, olayla ilgili soruşturmayı sürdüreceklerini ve 'adaletin sağlanması için çalışacaklarını' belirtti. (DİHABER)

 

Reklam
ÖNCEKİ HABER

KOÜ RTS öğrencileri: Uygulama yoksa okul ne işe yarar?

SONRAKİ HABER

Komşu yardımlarıyla alınan soba yokluktan yanmıyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa