Euphoria Otelde 5 yıldızlı sömürü

Euphoria Otelde 5 yıldızlı sömürü

Aylardır ücretleri ödenmeyen Euphoria Otel çalışanları 'Arsayı 14 milyon TL'ye alan patron nasıl oluyor da bizim ücretlerimizi ödeyemiyor' diye sordu.

Metehan UD
İzmir

İzmir’in turistlik bölgeleri arasında yer alan Seferihisar ilçesindeki Akkum Koyu’nda bulunan 5 yıldızlı Euphoria Aegean Resort Hotel, geçtiğimiz kasım ayında tadilat gerekçesiyle kapatıldı. Kapatıldıktan sonra yüzlerce çalışanın tamamı işten çıkarıldı ancak işçilerin temmuz, ağustos, eylül, ekim ve kasım ücretleri ve tazminatları aylar geçmesine karşın ödenmedi.

Defalarca otele giden işçilere sürekli ileri bir tarih gösterildi. Artık dayanamayacak duruma gelen işçiler geçtiğimiz günlerde DİSK’e bağlı Dev Turizm-İş’le de irtibata geçerek otelin önünde eylem yaptı. Eylemi ve sendikanın devreye girdiğini öğrenen işveren, yöneticileri aracılığıyla işçilere 31 Ocak’a kadar ödeme yapacağı sözünü verdi. İşçiler sürecin peşini bırakmamakta kararlı.

Patronun otelin arsasını 14 milyon liraya aldığını ve farklı sektörlere para yatırarak daha da zenginleştiğini dile getiren işçiler, mağduriyetlerinin giderilmesini istiyor. İşçiler Çalışma Bakanlığı’nı da sorunlarıyla ilgilenmeye çağırıyor.

‘SON BİR YILDIR GECİKMELİ ALIYORDUK’

Otelde 3 yıl resepsiyon şefi olarak çalıştığını belirten Özlem Tekin, son bir yıl ücretlerinin sürekli 2-3 ay geç aldıklarını belirterek, “Benim 15 bin lira alacağım var. Buna rağmen işletmeyi tanıdığımız için düzelir diye bekledik ama hep daha kötüye gitti. Başka işlere yönelmeye çalışıyorlar. Otele çanta çanta para ile geliyorlardı. Otelin arsasını aldılar ki biz o sırada iki üç aydır maaş bekliyorduk. Başka yerlere yatırım yapıyorlar. Aynı zamanda yatlar, gemiler yaptırıp satıyorlar. Orada çalışan arkadaşlara düzenli olarak paralarını veriyorlar. Parasız olduklarını düşünmüyoruz. Paralarımızı bir an önce yatırsınlar” dedi.

Otelin inşaatından beri çalıştığını ifade eden Orkun Ulufer de şunları söyledi: “Ben maaş alamadığım için icralık oldum. Onun dışında hâlâ ödeyemediğim borçlarım var. Ailemin imkanlarıyla geçiniyorum. İyi ki evli değilmişim. Hayat olarak bu durum bizi çok geriye attı. Bu işin çözülmesini istiyoruz.”

Otelde garson olarak çalışan Deniz Çevik ise turistik bölgelerdeki otellerin denetimsizliğinden kaynaklı ağır şartlarda çalıştıklarının belirterek, “Haftanın iki günü mesai yapıyorduk. Yaklaşık 11 saat çalışıyorduk ve bu mesailerimizi olmamış gibi gösterip para vermiyorlardı. Maaşlarımızı da zaten gecikmeli olarak alıyorduk. Devlet bize sahip çıkmadı. Sorunlarımızı ilgili kurumlara bildirdiğimizde gerekli ve zamanında geri dönüşü alamıyoruz. İşverenlerin, hükümette tanıdıkları olduğu için onları araya koyuyorlar. Bir işletme 14 milyon para verip arsa alıyorsa bizim gibi çalışan insanların parasını nasıl ödeyemiyor? Maaşlarımızı ödemektense yatırım yapıp paralarına para katıyorlar. Biz çok mağdur aldık, bir an önce bir şekilde sesimizi duyurmak istiyoruz” diye konuştu.

‘HASTANEYE GİDEMİYORUZ’

Otelin bulaşıkhanesinde çalışan Gencay Vural da çok ağır şartlarda çalıştığını belirterek şunları söyledi: “Mesailerimizi alamadığımız için bazen izin olarak kullanıyorduk, bazen kullanamıyorduk. Üstelik son güne kadar yoğunduk. Sığacık’ta, kirada oturuyorum. 3 aydır kira ödeyemiyorum. Bankalardan kırmızı kalem yedik. İcralık durumdayız. İlk ve ortaokulda iki çocuk var. Eşim de rahatsızlıktan çalışamıyor. Şu anda ne hastaneye gidebiliyoruz ne de ilaçlarımızı alabiliyoruz. Gündelik işlere giderek hayatta kalmaya çalışıyoruz. Ne maaşımızı, ne de tazminatımızı alamadık.”

‘BİZ ONLARA ÇOK KAZANDIRDIK’

Gülşen Tüblek (Kat Görevlisi): 50 yaşındayım ve emekliliğimin gelmesini bekliyorum. Zorla imza attırdılar. Çıkış vermediklerini ‘askıya aldıklarını’ söylediler. Tazminattan geçtim işsizlik maaşı alayım dedim onu da alamadım. İstifa da edemiyorum, haklarımı kaybederim korkusuyla. Evim kira ve tek geçindiren benim. Kocam çalışmıyor, oğlum lisede. Kiramı ödeyemiyorum. Evde yiyecek bir şeyim kalmadı.

‘BOŞ VAATLERE KARNIMIZ DOYDU’

Gülseren Çakar (Kat Görevlisi): Boş vaatlere de bizim karnımız doydu çünkü herkesin bu kış gününde paraya ihtiyacı var. 10 bin liraya yakın alacağım var. 1 yıldır düzensiz ödeme yapıldığı için kredi kartlarıma sürekli faiz bindi. Kiralarımı ödeyemedim. İki çocuk var, okuyan, biri üniversite, diğeri lisede. Ağır şartlarda çalıştık ama sesimizi çıkarmadık. Ama bir türlü karşılığını alamadık.

Son Düzenlenme Tarihi: 12 Ocak 2017 07:20
www.evrensel.net