Putin: Karlov’un ölümü Türkiye ile ilişkileri etkilemez

Putin: Karlov’un ölümü Türkiye ile ilişkileri etkilemez

Rusya Devlet Başkanı Putin yıl sonu basın toplantısında Büyükelçi Andrey Karlov’un ölümünün iki ülke arasındaki ilişkileri etkilemeyeceğini söyledi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin geleneksel yılsonu büyük basın toplantısını düzenledi. Putin'in Türkiye ile ilişkiler, Rus Büyükelçi Karlov'un suikasti, Suriye'deki son durum, ABD başkanlık seçimleri ve Rus ekonomisi başta olmak üzere 67 soruya yanıt verdiği basın toplantısı 3 saat 50 dakika sürdü.

Sputnik'in haberine göre, Rusya Devlet Başkanı Putin, yılsonu büyük basın toplantısında uğradığı suikast sonucu hayatını kaybeden Rusya’nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov’un ölümünün iki ülke arasındaki ilişkileri etkilemeyeceğini söyledi. Putin, “Açık konuşmak gerekirse, uçağımızın Türk liderliğinin emri olmadan, Rusya-Türkiye ilişkilerine zarar vermek isteyen insanlar tarafından düşürüldüğü tezine şüpheyle bakıyordum. Fakat büyükelçimize bir polis tarafından düzenlenen saldırı ardından fikrimi değiştirmeye başlıyorum” ifadelerini kullandı. 

ABD'YE KATILIM ÇAĞRISI

Halep’in tamamen Suriye ordusunun kontrolüne geçmesini de değerlendiren Putin, “Halep'ten neredeyse 100.000 kişi tahliye edildi. Bu, dünyadaki en büyük insani operasyon oldu. Bu, Türkiye Cumhurbaşkanı (Recep Tayyip Erdoğan), İran liderliği ve Suriye Devlet Başkanı (Beşar Esad) olmadan başarılamazdı” dedi. 

Rusya’da Türkiye ve İran’ın katılımıyla gerçekleştirilen Suriye toplantısını öven ve ABD’ye de bu girişime katılma çağrısı yapan Putin, “İran, Esad ve Türkiye Suriyeli tarafların Astana'da barış görüşmeleri yapması konusunda mutabık” diye de ekledi. 

ABD SEÇİM SONUÇLARI AÇIKLAMASI

Putin, ABD’deki seçim sonuçlarına Rusya’nın etki ettiği iddiaları içinse “Kaybeden taraf her zaman suçlayacak birilerini arar” yorumunu yaptı. Bu arada Putin, seçilmiş ABD Başkanı Donald Trump’la ne zaman buluşacaklarını söylemenin zor olduğunu belirtip ekledi: “Trump seçim kampanyası sırasında ilişkileri geliştirmemiz gerektiğini söyledi zira kötü durumdalar. Bu sorunu nasıl çözeceğimizi birlikte düşüneceğiz. Trump beni ABD'ye davet ederse, elbette giderim.”

Putin'in konuşmalarının diğer satır başları şunlar:

* Rusya ekonomisindeki daralma yavaşladı

* GSYH yüzde 0.5 ila 0.6 arasında azaldı.

* Ülke ekonomisindeki gelişmelere rağmen, Rusya Merkez Bankası'ndaki döviz rezervleri geçen yıla göre 368 milyar dolardan 385 milyar dolara yükseldi.

* Sermaye kaçışı zayıfladı ve reel ücretler toparlanmaya başladı.

* Şunu açıklığa kavuşturalım: Rusya'da erken seçim olması mümkün ama buna gerek yok.

*Diyelim bilgisayar korsanları Demokratların e-postalarını hackledi. Trump'ın da söylediği gibi, bu hackerların kim olduğunu bilen var mı? Belki de koltuğuna yayılmış biriydi. Bu önemli mi?

*Trump ve onun yönetimindeki ABD ile "yapıcı ilişkiler" kurmak istiyorum.
 

www.evrensel.net
ETİKETLER Vladimir PutinRusya