Okul bahçesinde yüksek gerilimli ölüm tehlikesi
Okul bahçesinde yüksek gerilimli ölüm tehlikesi

Manisa'daki ilkokulda çocuklar, okul bahçesinin tam ortasındaki ölüm tehlikesi saçan yüksek gerilim tellerinin altında teneffüse çıkıyor.

Özer AKDEMİR
İzmir

Manisa’nın Turgutlu ilçesi Derbent Mahallesindeki Sabiha Erturgut İlköğretim Okulu’nun bahçesindeki yüksek gerilim hattı direği ‘bu kadarı da olmaz’ dedirtti. Çocukların çevresinde oyun oynadığı okul bahçesinin tam ortasındaki yüksek gerilim hattı direği 34 bin 500 volt elektrik taşıyor! Çocuklar üzerinde ölüm tehlikesi yazan direğin altında oyun oynuyorlar!

ÇOCUKLAR ‘ÖLÜM TEHLİKESİ’ ALTINDA OYNUYORLAR

210 ilkokul ve ortaokul öğrencisinin eğitim gördüğü okulun tam bahçesinde bulunan yüksek gerilim direğinin çevresi, çocukların yaklaşmaması için tel örgü ile çevrilirken, direğe ve tel örgülere “Dikkat ölüm tehlikesi”, “Dikkat tehlike. Girilmez” levhaları asılmış. Çocukların çevresinde oyunlar oynadıkları ve beden eğitimi dersi yaptıkları yüksek gerilim direğinin etrafında oynayan çocukların oyun oynayacakları, ya da teneffüse çıkacakları başka bir alan yok. İşin bir başka skandal boyutu ise 3 yıllık okulun bu yüksek gerilim hattı ve direklerinin bulunduğu yere bu durum bile bile yapılmış olması. 

TAVUK KÜMESİNE İZİN VERİLMEYEN YERE OKUL YAPTILAR

Turgutlu’da kahvehane işleten Derbent Mahallesi sakinlerinden İsmail Yener, yüksek gerilim hattı geçen yakınlardaki bir arazisine tavuk kümesi yapmak istediğinde bu yüksek gerilim hattı ve direkleri gerekçe gösterilerek izin verilmediğini söyledi. Yener, benim tavuk kümesime izin vermeyenler aynı hattın altına bir okul yapılmasına ise neden bilmiyorum ses çıkarmadılar” dedi. Köyün içindeki eski okulun terk edilerek yüksek gerilim hattının altına, çok işlek olan İzmir - Ankara karayolunun yanına bu okulu yaptıklarını dile getiren Yener, eski okulun yerinin çocuklar ve eğitim açısından çok daha uygun olduğunu ileri sürdü. 

HERKES TOPU BİRBİRİNE ATIYOR

Turgutlu’da faaliyet gösteren Halk İmdat adlı platformun kurucularından Mesut Hayri Bökü, ilkokul bahçesindeki yüksek gerilim hattı ile ilgili birçok yere dilekçeler yazarak durumu aktardıklarını söyledi. Dilekçelerine Sağlık Bakanlığı’nın gönderdiği yanıtta yüksek gerilim hatlarının yakınlarında yaşayan bireylerde kanser riskini arttırdığına dair tartışmaları aktardığını dile getiren Bökü “Ancak Sağlık Bakanlığı çevre ve sağlık açısından risklerin önlenmesi sorumluluğunun Enerji  ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’na ait olduğunu ileri sürüyor. TEDAŞ’a gönderdiğimiz dilekçede ise 34.5 KV’luk yüksek gerilim hattının Gediz Elektirik A.Ş’ye ait olduğu yanıtı geldi. TEDAŞ dilekçemizi Gediz AŞ’ye yönlendirmiş. Çocuklar hergün bu direğin çevresinde oynuyor, altında ders görüyorlar. Bu çok büyük bir risk. Bir an önce önlem alınması ve yüksek gerilim direğinin buradan kaldırılması için uğraş veriyoruz” dedi. 

'TÜYLERİM DİKEN DİKEN OLDU'

Halk İmdat Platformu kurucularından emekli Öğretmen İnci Erol ise burayı ilk gördüğünde tüylerinin diken diken olduğunu belirterek; “Çocukları düşündüm hemen. Onların direğin çevresindeki tel örgüyü aşabilmesinin çok kolay olduğunu düşündüm. Çocuklar için o tel örgülere yazılan uyarı levhaları hiç bir anlam taşımaz. Okulun başka bir oyun bahçesi yoktu ve çocuklar zorunlu olarak bu yüksek gerilim hattının ayağının çevresinde oynamak zorundalar” diye konuştu. 

OKUL İDARECİLERİ ‘ÇOK TEDİRGİNİZ’

Okulda görüştüğümüz idareciler ise kendilerinin de son derece tedirgin olduklarını, bahçede önlem olarak iki nöbetçi öğretmen görevlendirdiklerini söylediler. Bu yüksek gerilim hattının kaldırılması konusunda İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüne başvuru yaptıklarını söyleyen idareciler, gelen müfettişin direğin kaldırılması doğrultusunda rapor tuttuğunu aktardılar. İdareciler, okulun yanından geçen ve bahçeyle aynı seviyede olan yolun da çocuklar açısından büyük risk taşıdığını söylediler. 

ÇOCUKLARDA LÖSEMİ RİSKİ KANITLANDI

Konuyla ilgili görüş aldığımız Ege Üniversitesi Halk Sağlığı Öğretim üyesi Doç. Dr. Raika Durusoy yüksek gerilim hatlarına yakın yerlerde yaşayan çocuklarda löseminin daha fazla olduğunun 1979’dan bu yana bilindiğini söyledi. Durusoy, “Bilinen ispatlanmış en önemli risk çocukluk çağı lösemisi. Bu yüksek gerilim hattının kulun bahçesinde olması doğru değil tabii. Risk grubunun altında oyun oynaması çok yanlış. Gerilim düzeyi ve hattın ne kadar sıklıkla kullanıldığı da önemli burada. İdeali orada ölçüm yapmak” dedi. 

VELİLER: BİR AN ÖNCE KALDIRILSIN

Okulda çocukları bulunan veliler de bu durumdan son derece rahatsız olduklarını söyleyerek yüksek gerilim direğinin bir an önce kaldırılmasını istediler. 

Sevcan Turan: 1 B sınıfında kızım var, Yaren Turan. Bir de 7. sınıfta oğlum var. Onların bu tehlike altında olmasını istemiyorum. 
Zehra Üner: 2 A sınıfında kızım var. Tehlikeli bir durum. Bir an önce kalksın. 
Ömer Ertürk: iki tane çocuğum var. Tehlikenin en büyüğü bu. Kaldırılması gerekiyor. Hiç kimse ilgilenmiyor. Telin bir tanesi kopsa çocukları yakar. Okul yeni 2-3 senelik. Bu direk burada, okul direklerden sonra yapıldı. Göz göre göre... 

Son Düzenlenme Tarihi: 16 Aralık 2016 10:20
www.evrensel.net