Asgari ücret görüşmeleri: Ölümü gösterip sıtmaya razı etmek

Asgari ücret görüşmeleri: Ölümü gösterip sıtmaya razı etmek

Akademisyen Özgür Müftüoğlu, asgari ücret görüşmeleriyle ilgili olarak, "İşçiler, işsizlikle açlık arasında bir tercihe sürükleniyor" dedi.

Fırat TURGUT
İstanbul

Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun ilk toplantısı yapıldı. İlk toplantıda, patronlar sıfır zam dayatırken, hükümetin gündeminde ise 100 liralık bir zammı gündeme getiriyor. Hükümetin, kendini tarafsızmış gibi göstermeye çalıştığına dikkat çeken Akademisyen Özgür Müftüoğlu, “Oysa tam da sermayenin çıkarına, onun istediği politikaları uygulamaktadır. İşçiler, işsizlikle açlık arasında bir tercihe sürükleniyor. Bu kesinlikle kabul edilemez” dedi.

Çalışma Bakanı Mehmet Müezzinoğlu’nun tarafsız görünme çabasına dikkat çeken Özgür Müftüoğlu, “Bu tavır, bütün kapitalist devletlerde de karşılaştığımız, devleti meşrulaştırma gayretidir. Oysa bütün kapitalist toplumlarda devlet, son süreçte AKP Hükümeti, tam da sermayenin çıkarına, onun istediği politikaları uygulamaktadır” dedi. Ciddi bir ekonomik krizin yaşandığı bir döneme girildiğine ifade eden Müftüoğlu, “Tam da böyle bir dönemde belirlenen ücret meselesi var. Bu aynı zamanda OHAL koşullarında, yani hukukun askıya alındığı bir dönemde gerçekleşiyor. Böyle bir süreçte sendikalara da hiçbir şekilde bir karşı çıkma olanağı da tanınmayarak, işçilerin örgütlenme hakkının engellenerek, buna olanak da tanınmayan bir ortamda tamamen sermayenin istediği doğrultusunda kararlar alınıyor. Asgari ücrette de tarafların kendi iradeleriyle, işçi-işveren tarafının yürüttüğü bir pazarlık yerine, doğrudan hükümetin taraf olduğu bir durum söz konusu” diye konuştu.

‘KİMSE BAŞARISIZLIĞI İŞÇİNİN SIRTINA YIKMASIN’

“Ücretler artarsa, sermaye kendisini yürütemez” gibi bir durumun ancak ekonominin başarısızlığının sonucu olacağını dile getiren Müftüoğlu şöyle devam etti: “Bu başarısızlığı kimsenin işçinin sırtına yıkma hakkı yoktur. Bu daha önceki yıllarda da maalesef bu şekilde olmuştur, burada da aynı durum tekrarlanıyor. Elbette bir siyasi iktidar oy aldığı kesime kendini meşru göstermeye çalışacaktır. Ama işin esasına baktığımızda, bu maalesef bütün başarısızlıkların işçiye emekçiye fatura edilmesinden başka bir şey değildir.”

'AÇLIKLA İŞSİZLİK ARASINDA BİR TERCİH'

Komisyon toplantısında öncesi patron temsilcilerinin, “Ücret artışıyla çalışanlar işini kaybetmemesi gerekir” diyerek sıfır zam dayatmasının, hükümetin ise 100 liralık bir zammı dile getirmesinin tehdit olduğunu belirten Müftüoğlu, “Siyasi iktidarın iddiası, bu ülkedeki insanları insanca yaşatmak. Ama burada işçiler, işsizlikle açlık arasında bir tercihe sürükleniyor. Bu kesinlikle kabul edilemez. Bugün yapılmaya çalışılan bu. Demek ki bu ekonomi modeli, bu sistem işlemiyor. Yani insanlara refah, mutluluk getirmiyor” diye konuştu.

Bütün ekonomik programların ele alınıp tekrar değerlendirilmesi gerektiğini vurgulayan Müftüoğlu, “Elbette bu kendiliğinden olabilecek bir şey değildir. Bir sınıf mücadelesiyle olacaktır. O zaman da işçi sınıfına dönüp bunu iyi anlatmamız lazım. Emekçilerin gerçekle yüzleştirilmeleri lazım. Burada da iş sendikalara, Evrensel gibi gazetelere düşüyor. Aksi takdirde giderek daha da yoksullaştıran, daha da işsizleştiren, güvencesizleştiren bir yere doğru götürüyor bu programlar” dedi.

www.evrensel.net