28 Ekim 2016 16:37

Ankara’nın 29 Ekim takvimi yoğun

Ankara’da 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı nedeniyle gerçekleşecek etkinliklere hazırlıklar iki gün öncesinden başladı.

Paylaş

Ankara’da 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı nedeniyle gerçekleşecek etkinliklere hazırlıklar iki gün öncesinden başladı. Pek çok yolda kaldırımlar barikatlarla örülürken, bazı hatlarda otobüs güzergahları değiştirildi. Resmi protokol yeni Meclis önünden eski Meclis'e yürürken; CHP de eski Meclis önünden Anıtkabir'e yürüyecek. ABD Ankara Büyükelçiliği ise vatandaşlarına gösterilerin yapıldığı yerlerden uzak durma çağrısı yaptı.

Ankara Valiliği, 30 Kasım’a kadar her türlü toplantı, yürüyüş, gösteri ve mitingi güvenlik gerekçesiyle yasaklamış, ancak yasağın 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamalarını kapsamadığı belirtilmişti. 29 Ekim Cumhuriyet bayramı için devletin resmi töreninin yanısıra Ankara Büyükşehir Belediyesi, CHP Ankara İl Başkanlığı başta olmak üzere birçok etkinlik yapılacak. CHP Ankara İl Başkanlığı saat 12.00'de eski Meclis önünde toplanma çağrısı yaptı. Buradan başlayacak olan yürüyüşle Anıtkabir'e gidilecek. Resmi tören için ise protokolün katılımıyla saat 13.00'de TBMM (Yeni Meclis) önünde toplanılarak buradan eski Meclis'e yürünecek.

BELEDİYE FENER ALAYI DÜZENLEYECEK

Ankara Büyükşehir Belediyesi 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı'nda fener alayı düzenleyeceğini duyurdu. Saat 18.00'de Ulus Atatürk Heykeli önünden oluşturulacak fener alayıyla Kızılay'a yürünecek. Büyükşehir Belediyesi kutlamalar esnasında hediyeler dağıtacağını da duyurdu.

ABD'DEN VATANDAŞLARINA 'GÖZALTI' UYARISI

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamalarında bir engelleme olmacağının açıklanmasına karşı ABD Ankara ve İzmir'deki vatandaşlarını uyardı. ABD’nin Ankara Büyükelçiliği’nin sitesinden yapılan açıklamada, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamaları kapsamında Ulus’taki eski meclisten Anıtkabir’e düzenlenecek yürüyüş hatırlatıldı. Valiliğin yasağının hatırlatıldığı bildiride “Sadece toplanılan alanda bulunmanız bile gözaltına alınmanıza sebep olabilir” denildi.

BAŞKENTTE KAPANACAK YOLLAR

Ankara Valiliği 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamaları sebebiyle trafiğe kapatılacak yolları da duyurdu. Anıtkabir’de yapılacak törenler nedeniyle Gençlik Caddesi çift yönlü, Akdeniz Caddesi çift yönlü, Anıt Caddesi çift yönlü olarak saat 07.00’den itibaren CHP İl Başkanlığının düzenlediği yürüyüş sonuna kadar trafiğe kapatılacak.

Resmi tören ve büyükşehir belediyesinin fener alayı için de Çankırı Caddesinin tamamı ve caddeye bağlanan tüm cadde/sokaklar, Atatürk Bulvarı’nın Ulus kavşak ile Kuğulu Park Kavşağı arasında kalan bölümü ve Bulvara açılan cadde/sokakların tamamı, İnönü Bulvarı’nın Atatürk Bulvarı ile Mevlana Bulvarı arasında kalan bölümü ve Bulvara açılan cadde/sokakların tamamı, Cumhuriyet Caddesi’nin tamamı ve Dikmen Caddesi’nin 15 Temmuz Şehitler Kavşağı ile Polisevi Kavşağı arasında kalan bölümü çift yönlü saat 07.00’den itibaren etkinliklerin sonuna kadar trafiğe kapatılacak.

CHP'nin yürüyüşü nedeniyle İstanbul Caddesi’nin Atatürk Bulvarı ile Kazım Karabekir Kavşak arasında, Hipodrom Caddesi’nin Mevlana Bulvarı ile Cumhuriyet Caddesi arasında, Kazım Karabekir Caddesi’nin İstanbul Caddesi ile Anıt Caddesi arasında, GMK Bulvarı’nın Maltepe Köprüsü ile Anadolu Meydanı arasında kalan bölümler çift yönlü olarak, saat 07.00’den itibaren etkinliklerin sonuna kadar trafiğe kapatılacak.

OTOBÜS GÜZERGAHLARINA DİKKAT

Dolmuşlar, Özel Halk Otobüsleri ve diğer özel toplu taşıma araçları, semtlerden aldıkları yolcuları kapama noktalarına getirecek, yolcuları indirdikten sonra tekrar semtlerine dönerek etkinlikler bitene kadar ring yapacaklar. (Ankara/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

Ankara'da 29 Ekim'de trafiğe kapatılacak yollar açıklandı

SONRAKİ HABER

2004’te 23 çeyrek altın alınan memur maaşı şimdi 9 çeyrek ediyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa