Afife Tiyatro Ödülleri adayları açıklandı

Afife Tiyatro Ödülleri adayları açıklandı

16. Afife Tiyatro Ödülleri’nin bu yılki adayları dün akşam Haliç Kongre Merkezinde düzenlenen basın toplantısında açıklandı. 15 kategoride tespit edilen aday listesinde en çok merak edilen özel tiyatroların bu listede ne kadar yer alacağıydı. Uzun zamandır Afife Ödülleri ile ilgili süren en büyük tartışm

Sevda Aydın

Bu yılki ödül tartışmalarının bir başka başlığı da Şehir Tiyatroları yapımı ‘Şark Dişçisi’ oyununun altı ayrı dalda aday gösterilmesine rağmen yönetmeni Engin Alkan’ın Yılın En Başarılı Yönetmeni adayı gösterilmemesi oldu. Engin Alkan’ın aday gösterilmeyeceği söylentileri üzerine bu duruma tepki gösteren ‘Şark Dişçisi’ oyununun müziklerini yapan ve En İyi Sahne Müziği dalında aday gösterileceği bilinen Selim Atakan adaylığını geri çekti.

Açıklanan adayların turne ve prova çalışmalarından dolayı ödül törenine katılım düşüktü. Toplantıda konuşma yapan Haldun Dormen, Türk tiyatrosunun Afife gibi cesur, inançlı ve sabırlı insanların omuzlarında yükseldiğini vurguladı. Dormen konuşmasının devamında  “Ödüller benim için bir tutku. Her yıl bu ödül töreni sanki ilk defa gerçekleşiyormuş gibi büyük heyecan duyuyorum’ ifadelerini kullandı. Dormen, “Bizler, Afife Tiyatro Ödülleri kapsamında Yapı Kredi ile Türk tiyatrosuna ve tiyatrocusuna her geçen yıl daha iyisini verebilmek için çalışıyoruz. Bu çalışmalarımızı artırarak sürdüreceğiz.” dedi.

En başarılı prodüksiyondan, ışık tasarımcısına, en başarılı erkek oyuncudan, en başarılı yardımcı kadın oyuncu olmak üzere 15 ayrı kategoride adayların ödüllendirildiği Yapı Kredi Afife Tiyatro Ödülleri’nin öne çıkan aday listesi şöyle:
Yılın En Başarılı Yardımcı Kadın Oyuncusu kategorisinde İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatrolarında sahnelenen ‘Ateşli Sabır’ın oyuncusu Derya Çetinel ve ‘Kargaşa’ oyunundan İrem Aslan Aydın ile Nergis Çorakçı aday gösterildi.

Yılın En Başarılı Yardımcı Erkek Oyuncusu kategorisinde ise İstanbul Devlet Tiyatrosu’nun ‘Anita’nın Aşkı ya da Antigone New York’ta’ oyunundan Ali Düşenkalkar, ‘Antigone’dan Ali Sürmeli ve ‘Yanık’ oyunundan Tansel Öngel aday gösterldi.
Yılın En Başarılı Komedi / Müzikal Kadın Oyuncusu kategorisinde Sahnekarlar’ın ‘Canlı Yayın’ oyunundan Melda Gür, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatrolarının ‘Şark Dişçisi’ oyunundan Sevil Akı ve Dostlar Tiyatrosundan Genco Erkal yönetmenliğiyle sahnelenen ‘Ben Bertolt Brecht’te rol alan Tülay Günal aday.

Yılın En Başarılı Komedi / Müzikal Erkek Oyuncusu aday listesinde ‘Şark Dişçisi’nden Çağlar Çorumlu, Kent oyuncularının ‘Ölümüne’ adlı oyunundan Engin Hepileri ve Adım Tiyatro’nun ‘Kanlı Nigarı’ndan Müfit Kayacan aday gösterildi.

Yılın En Başarılı Kadın Oyuncusu kategorisinde ise Talimane Tiyatrosunun ‘Önce Bir Boşluk Oldu Kalp Gidince Ama Şimdi İyi’ adlı oyunundan Esra Bezen Bilgin, DOT’un bu sezon çok konuşulan oyunu ‘Öksüzler’ inden Gizem Erdem ve yine bir Brecht oyunu olan ve Devlet tiyatrolarının repertuvarında yer alan ‘Sezuan’ın İyi İnsanı’ndan Zeynep Ekin Öner  listede yer alıyor.

Yılın En Başarılı Erkek Oyuncusu adaylarının arasında ‘Öksüzler’de yer alan İbrahim Selim, ‘Ateşli Sabır’ın oyuncularından  Levent Öktem ve Mert Turak aday. Yılın En Başarılı Yönetmeni katagorisinde ise DT’nin ‘Yanık’ adlı oyununu yöneten Cem Emüler, DOT’un ‘Süpernova’sını yöneten  Murat Daltaban ve ‘Ateşli Sabır’ı yöneten Ragıp Yavuz listede yer alıyor.

Afife Tiyatro Ödülleri, 30 Nisan Pazartesi akşamı Haliç Kongre Merkezinde gerçekleştirilecek törenle sahiplerini bulacak.        

16. Afife Tiyatro Ödülleri’nin bu yılki Özel ödül sahipleri ise Turan Oflazoğlu, Cevat Fehmi Başkut Özel Ödülü ise sezonda ilk kez sahnelenen en başarılı yerli Oyun Yazarı Ülkü Ayvaz. Muhsin Ertuğrul Özel Ödülü ise Nedret Güvenç’in oldu.
(İstanbul/EVRENSEL)

www.evrensel.net