19 Ekim 2009 00:00

‘İşgalci değil mahalle sakiniyiz’

Geçtiğimiz haftalarda Zübeyde Hanım ve Gazi mahallelerinde gecekondularda oturan vatandaşlara, Milli Emlak’tan yazılı belge gönderildi.

Paylaş

Geçtiğimiz haftalarda Zübeyde Hanım ve Gazi mahallelerinde gecekondularda oturan vatandaşlara, Milli Emlak’tan yazılı belge gönderildi. Yaklaşık bin gecekonduya gönderilen belgede, vatandaşların Hazine arazilerini işgal ettiği için işgaliye parası ödemesi gerektiği belirtiliyor.
Kullanılan alana göre değişen miktarlar ise 20-60 bin TL arasında farklılık gösteriyor. Devlet İhale Yasası’na göre gönderilen bu belgelerde, 30 yıldır aynı arazide oturan insanlara da 20 yıldır oturana da yasa geçmişe dönük işletiliyor. Tüm kağıtlarda 19 yıl 7 ay 23 günlük işgaliye cezası kesildiği bildirildi. Oysa, vatandaşların kimi 10 yıldır kimi ise 30 yıldır o mahallede ikamet ediyor.
Tapularının bir an önce verilmesini talep eden mahalle sakinleri ise “Araziler sahiplerine bedelsiz olarak verilmelidir” diyor.
Sultangazi Cemevi’nde bir halk toplantısı yapan mahalleliler, sorunlarına çözüm aradılar.
ÖDEYECEK GÜÇLERİ YOK
Evine kağıt gönderilen mahallelilerden biri olan Haydar Aydemir, 1982 yılından bu yana tapu tahsis belgesi bulunmasına rağmen 2 hafta önce evine kağıt geldiğini söyledi. 12 bin TL ödemesi istenilen Aydemir, bu parayı ödeyecek gücünün olmadığını ve ödemeyeceğini söyledi. Daha önce bu konuda ilgili makamlara başvurduğunu söyleyen Aydemir, yetkililerin ‘Tapularınızı bugün vereceğiz, yarın vereceğiz’ diyerek sürekli kendilerini oyaladığını belirtti.
38 YIL SONRA
Kendisine iki tane kağıt geldiğini söyleyen Efendi Keskin, toplam 18 bin 100 TL’lik ceza istendiğini dile getirdi. Tapu tahsis belgesi bulunduğunu söyleyen Keskin, 1972 yılından beri oturduğu yerin vergisini ödediğini de sözlerine ekledi. Böyle bir belgenin 38 yıl sonra gelmesine anlam veremediğini belirten Keskin, “Madem ceza kesecektiniz neden tapu tahsis belgesi verdiniz bize?” diyerek tepkisini dile getirdi. Sakat bir çocuğu olduğunu söyleyen Keskin, emekli aylığıyla geçinmeye çalışıyor. Aldığı 600 TL’yle 4 kişiyi bile zor geçindirdiğini söyleyen Keskin, gönderilen cezayı ödeyemeyeceğini söyledi.
Kağıt gelir gelmez itiraz dilekçesi verdiğini söyleyen Ramazan Ünal ise 193 metrekare alan kullanmasına rağmen, gelen kağıtta belirtilen alanın 422 metrekare olduğunu söyledi. Ünal, işgalci olmadıklarını vurguladı. 4 çocuk büyüttüğünü anlatan Ünal, işçi emeklisi olduğunu, 630 milyonla ev geçindirmeye çalıştığını dile getirdi. Ünal, yıllarca hizmet alamadıklarını, bugün gelen cezaların ise haksızlık olduğunu belirtti.
PARAMIZ OLSA BURADA OTURMAYIZ!
450 lira emekli aylığıyla geçindiğini söyleyen Hanım Kırmızıkaya, “Paramız olsa gecekonduda oturmayız. Altlarına özel uçak almayı biliyorlar. Gelsin onlar geçinsin 450 lirayla” diyerek devlet yetkililerine tepkisini gösterdi.
Kendisine 25 bin TL ceza geldiğini söyleyen Nazife Akkaya, eşinin işsiz olduğunu bildirdi. “Faturaları bile ödeyemiyoruz, cezayı nasıl ödeyelim?” diyen Akkaya, devletin bugüne kadar vatandaştan birçok vergi aldığını, işgalci olsalardı bu paraları alamayacağını açıkladı.
400 lirayla karnını bile zor doyurduğunu söyleyen Kamer Taş, 9 milyarı ödemesinin açlıktan ölmesi anlamına geleceğine dikkat çekti.


ÖNCE BAŞBAKAN ÖDESİN
Kendisine gönderilen cezayı ödemeyeceğini söyleyen Halis Kaya, “Belediye başkanı olduğu tarihte Tayyip Erdoğan da önce Emniyet Mahallesi’nde araziyi işgal etti, sonra ev yaptı. Önce Başbakan işgal ettiği arazilerin parasını ödesin” dedi. 14 metrekare üzerine kömürlük yaptığı için ceza geldiğini söyleyen Kaya, “Bir evin kömürlüğü olmaz mı” diye sordu.
Gazi Mahallesi Muhtarı Nevzat Altun, uygulananın siyasi bir karar olduğunu, kendisinin her mağduru itiraz dilekçesi vermeye yönlendirdiğini ve mahallenin muhtarı olarak da yapılması gereken her şeyi yapacağını söyledi.


1 AY İÇİNDE İTİRAZ EDİLMELİ
Gelen belgelerin hukuki yanını inceleyen Avukat Oya Aslan, ‘ecli misil’ yasasının yeni geldiğini, ancak burada oturan halkın yıllardır bu arazide ikamet ettiğini söyledi. İnsanların barınma hakkını kullandığını söyleyen Aslan, işgalcilikle ilgili bir durum olmadığını açıkladı. Aslan, gönderilen kağıtların bu yüzden haksız olarak yollandığını anlattı. Halk toplantısına katılan avukatlar, halkın 1 ay içerisinde itiraz dilekçesi vermesi gerektiğine dikkat çektiler.
(İstanbul/EVRENSEL)
ÖNCEKİ HABER

‘Savcı benim’

SONRAKİ HABER

Menemen'de işçiler hak gasplarına karşı bir araya geldi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa