13 Mart 2011 10:59

4C’li çalışmanın sonu: İntihar

İŞSİZLİK ve güvencesizliğin “ölüm” demek olduğunu ve bu tür ölümlerin her geçen gün arttığını kaydeden KESK Genel Başkanı Döndü Taka Çınar, Manisa Tekel Yaprak Tütün’de çalışırken, 4/C’ye geçirilen ve Salihli Adliyesi’nde işe başlayan Alim Apaydın’ın tarım

4C’li çalışmanın sonu: İntihar

Paylaş

İŞSİZLİK ve güvencesizliğin “ölüm” demek olduğunu ve bu tür ölümlerin her geçen gün arttığını kaydeden KESK Genel Başkanı Döndü Taka Çınar, Manisa Tekel Yaprak Tütün’de çalışırken, 4/C’ye geçirilen ve Salihli Adliyesi’nde işe başlayan Alim Apaydın’ın tarım ilacı içerek intihar etmesi örneğini verdi.

Çınar, özelleştirme sonrası 13 TEKEL işçisinin, ataması yapılmayan 22 öğretmenin de intihar ettiğini, son iki ayda iş kazalarında yaşamını yitiren işçilerin sayısının ise 40 olduğunu ifade etti.

KESK Genel Başkanı Döndü Taka Çınar dün yazılı bir açıklama ile güvencesiz çalışmanın öldürdüğüne dikkat çekti. Manisa Tekel Yaprak Tütün’de çalışırken, 4C’ye geçirildikten sonra tarım ilacı içerek yaşamına son veren Alim Apaydın örneğini veren Çınar, özelleştirme sonrası da 13 TEKEL işçisinin intihar ettiğini belirtti. Çınar, bu ölümlerin, intiharların ve iş cinayetlerinin sorumlusunun hükümet olduğunu kaydetti.
 

‘İŞŞİZLİK ÖLÜM DEMEK’

Son iki ayda iş kazasında ölenlerin sayısının 40’a ataması yapılmayan öğretmenlerden intihar edenlerin sayısının ise 22’e ulaştığını da vurgulayan Çınar, işsizlik ve güvencesizliğin ölüm demek olduğunu ifade etti. 4c’li çalışmanın ve özelleştirmenin nasıl bir yıkım olduğunu TEKEL işçilerinin 78 günlük direnişlerinde anlatıldığını kaydeden Çınar, “İşsizliği artırdığı gibi insan haklarına aykırı kölece çalışma düzeni, iş cinayetleri ve intihar gibi sosyal etkileri ile özelleştirmenin ‘işçi azrail’i etkisi her geçen gün kendini göstermektedir” dedi. Bugün tüm kamu işyerlerinde performansa dayalı, esnek ve güvencesiz çalışmanın emekçiler üzerinde ciddi sağlık sorunlarına yol açtığını belirten Çınar, çalışma koşulları ağırlaşırken, ücretlerin ve sosyal hakların ise iyice gerilediğini ifade etti. Bu olumsuzlukların torba yasa ile daha da derinleştirildiğini kaydeden Çınar, torba yasaya ve güvencesiz çalışmaya karşı, KESK’te birleşme ve ortak mücadele çağrısı yaptı. Çınar, hükümeti ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nı iş cinayetleri için tedbirler almaya, esnek, güvencesiz çalışma ile özelleştirme ve taşeronlaştırma uygulamalarına son vermeye çağırdı.(Ankara/EVRENSEL)


KESK’İN TALEPLERİ

KESK’ten insanca yaşam, güvenceli çalışma hakkı için talepler:
*Kamu ve özel tüm işyerlerinde, kurum tabiplikleri yeniden tesis edilmeli,
*Tüm kamu ve özel işyerlerinde işçi sağlığı ve güvenliği önlemleri alınmalı, meslek hastalıklarına karşı korunma sağlanmalı,
*İşyerlerinin işçi sağlığı ve güvenliği denetimleri iş müfettişleri tarafından yaygınlaştırılmalı,
*4B, 4/C, 50D, statüsünde çalışan tüm sözleşmeliler kadroya geçirilmeli,
*Aynı işi yapan emekçilerin eşit mali ve sosyal haklardan yararlanması sağlanmalı,
*4/C li çalışanların diğer çalışanlar gibi aile yardımı alması sağlanmalı, fazla mesai ücretleri ödenmeli,  izin hakları  kullandırılmalı,
*Emekçilere dayatılan angaryaya artık son verilmeli, öğle tatili gaspı, zorunlu fazla         mesaiye son verilmeli, yeterli sayıda kadrolu personel alınmalıdır.

ÖNCEKİ HABER

“Casper’a sendika girecek başka yolu yok”

SONRAKİ HABER

Edirne’de Bocuk Gecesi kutlandı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa