CHP yönetimi çözüm arıyor

Yerel seçimler yenilgisinin ardından tabanı ayağa kalkan, dört bir yandan muhalif sesler yükselen CHP'de, Genel Başkan Deniz Baykal ve ekibi ise bu seslere kulaklarını kapatmayı seçtiler.

Yerel seçimler yenilgisinin ardından tabanı ayağa kalkan, dört bir yandan muhalif sesler yükselen CHP'de, Genel Başkan Deniz Baykal ve ekibi ise bu seslere kulaklarını kapatmayı seçtiler. Baykal başkanlığında dün toplanan PM öncesinde açıklama yapan CHP yöneticileri muhalifleri eleştirmeyi sürdüren açıklamalar yaptılar. CHP Parti Meclisi (PM) dün Deniz Baykal başkanlığında toplandı. İzmir milletvekili Hakkı Akalın'ın istifa ettiği için katılmadığı toplantı öncesi gazetecilerin sorularını yanıtlayan parti yöneticilerinin muhalifleri eleştirmeleri dikkat çekti. Baykal ise soruları yanıtsız bıraktı. CHP Genel Başkan Yardımcısı Cevdet Selvi, protesto gösterilerinin hatırlatılması üzerine, ''Sokakta kazan kaldırmakla muhalefet yapılamayacağını'' ileri sürdü. Gösterileri 40-50 kişini yaptığını, geçmişten kini olanların bu partiyi düzeltme hakkı olmadığını savunan Selvi, herkesin oturup 29 Mart'a kadar ne yaptığını sorgulamasını istedi. Muhalifleri "bulanık suda balık avlamakla" da suçlayan Selvi, "''Parti yıprandıktan sonra onlar gelse ne işe yarayacak?'' dedi. CHP Genel Başkan yardımcılarından Onur Öymen de durum değerlendirmesi yapılacağını ve varsa yanlışların düzeltileceğini savunurken, CHP Grup Başkan Vekili Ali Topuz da partisinin her sorunu aştığını ve bunun da aşılacağını iddia etti. Basına kapalı yapılan PM'de, 28 Mart yerel seçimleri öncesinde görevden alınan Ordu, Niğde ve Kuşadası örgütlerinin görevi iade için yaptıkları itirazlar da gündeme geldi.

Şimşek 'Sonuç başarısız' CHP PM üyelerinden İstanbul Milletvekili Berhan Şimşek de seçim sonuçlarını "başarısız" olarak diğerlendirdi. Şimşek, ''Bir seçim yaşandı, kim nerede başarılı, nerede başarısız... Bana göre de başarısız. Başarısızlığın gerekçelerini aramak gerekiyor'' dedi. Şimşek, Mustafa Sarıgül'ün "CHP cami ile barışmalı" şeklindeki sözlerine atıfta bulunarak, ''Bazı CHP'liler sosyal demokratların camiyle barışmasını istiyor. Böyle garip bir şey yaşanıyor" dedi.


Muhaliflerden bildiri Gectiğimiz günlerde CHP genel merkezi önünde eylem yapan ''Anadolu Hareketi'' PM öncesi genel merkez önünde bildiri dağıttılar. ''Anadolu Hareketi Eşgüdüm Kurulu'' imzasıyla dağıtılan bildiride, Genel Başkan Deniz Baykal'ın genel merkez önünde yapılan eylemlere yönelik tepkisi eleştirildi. Bildiride, ''Biz partimizin kötü yönetildiğini düşünenler, partimizi sizden daha çok seviyoruz ki, bu kadar yaşam sorumluluklarımız arasında özveriyle partimizin iktidar şansına sahip olması için gayret gösteriyoruz'' denildi.


CHP'li Akalın PM'den istifa etti CHP İzmir milletvekili Hakkı Akalın, partinin köklü bir değişime gereksinim duyduğunu belirterek, "Bu doğrultuda gerçekleştirilecek bir yaklaşıma örnek oluşturması amacıyla" Parti Meclisi (PM) üyeliğinden istifa ettiğini açıkladı. Akalın, CHP Genel Başkanlığı'na gönderdiği istifa dilekçesinde, Türkiye'nin bilinmeyen bir geleceğe doğru sürüklendiğini, bu nedenle ilkesizlere, ilkelere ihanet edenlere, işsizliğe, yoksulluğa, açlığa karşı toplumsal, siyasal ve ekonomik bir mücadele verilmesi gerektiğini kaydetti.

www.evrensel.net