GAP'a 13. ABD seferi

ABD Büyükelçisi Parris'in GAP ziyareti bugün başladı. Türkiye enerjisinin %47'sini karşılayan GAP, haraç-mezat ABD'ye peşkeş çekiliyor.

GAP'a 13. ABD seferi
ABD'nin Türkiye Büyükelçisi Mark Parris başkanlığında 20 tekel yöneticisinden oluşan heyet, bugün GAP gezisine başlıyor. Parris'in ziyareti ile 1997 yılından bu yana ABD'nin yaptığı 13. gezi de gerçekleşmiş olacak.
İsrail, Hollanda, Japon, Kanada, Fransa ve İngiltere'den heyetlerin de incelediği ve bu ülkelerin şirketlerinin yatırım projeleri hazırladığı GAP'a, en yoğun ilgi ABD'den geliyor. Nitekim ABD'nin gelen şirketleri kendi alanlarında dünya devlerinin ilk sıralarında yer alıyor.
20 barajı ve 17 hidroelektrik santrali ile dünyanın sayılı projeleri arasında yer alan GAP'a ABD'li şirketlerin çıkarması bugün başlıyor. Bu gezi ile Amerikalılar 1997 yılından bu yana tam 13 kez GAP'a gelmiş olacaklar.
The GAP bir dünya devi
ABD, 1997 yılından bu yana GAP'a tam 12 kez heyet gönderdi. Bölgeye önce 1997 yılında ABD Kongre üyeleri geldi. Ardından aynı yıl ABD Tarım Ateşesi ve Kanada elçilik görevlisi bölgeyi ziyaret etti. Geçen yıl ise bölgede Amerikan trafiği hızlandı. Önce Beyaz Saray görevlilerinden oluşan 17 kişilik bir grup, ardından da San Diego Üniversitesi'nden iki profesör bölgede incelemeler yaptı.
GAP gezisi içinde yer alan şirketler içinde en dikkat çekeni kuşkusuz ki, The GAP isimli tekstil devi. Tekstil sanayiinde dünyanın en büyük şirketi olarak gösterilen The GAP, adından da anlaşılacağı gibi, bütün yatırımlarını ve projelerini GAP üzerine gerçekleştiriyor. Bunun yanında bankacılıktan sigorta şirketlerine, tarım tekellerinden gıdaya, mühendislikten bilgisayar şirketlerine kadar hemen her alanda faaliyet gösteren şirketler de, GAP'ı hedeflerine koymuş durumda.
GAP'ın bu denli ilgi görmesinin nedeni, projenin tarımdan sanayiye, enerjiden gıdaya kadar her alanı kapsaması.
Nitekim şu anda bölgede 560 işletme bulunuyor. Bunların 20'si tekstil, 154'ü gıda, 77'si plastik, 44'ü metal ve makine, 32'si taş ve toprağa dayalı imalat ve 8'si de kâğıt ve kâğıt ürünleri üreten işletmeler. 2000 yılında ise bu işletmelerin sayısının 1500'e ulaşacağı tahmin ediliyor. GAP'a bölge dışından yatırım yapan 21 firma ise faaliyetlerine başlamış durumda. Bunların 13 tanesi Urfa'da, 2 tanesi Diyarbakır'da, 3 tanesi Mardin'de, 2 tanesi Antep'te ve 1 tanesi de Şırnak'ta kurulu.
GAP tamamlandığında bölgede 1.7 milyon hektar arazi sulanacak. Ürün çeşidinin ise yüzde 400 artması bekleniyor.
Enerjinin yarısı GAP'tan
Enerji konusunda ise hidroelektrik üretimi ile Türkiye'nin ihtiyacının yüzde 47'si GAP'tan sağlanıyor. 22 baraj ve 17 hidroelektrik santrali bulunuyor. 27 milyar kilovatsaat elektrik enerjisi üretilecek. Yani "Karanlıkta kalacağız" diyerek Akkuyu'da nükleer santral kurma peşinde olanlar, ülkenin enerji ihtiyacının yarısına yakınını karşılayan bir projeyi haraç mezat satışa çıkarmış durumdalar.
www.evrensel.net