29 Mayıs 2015 04:55

Oy vereceğiz, oylarımıza sahip çıkın!

Paylaş

Şerif KARATAŞ 
İstanbul 

Listelerinde farklı inanç ve uluslardan isimleri aday gösteren HDP, Alevi örgütlerinin önde gelen isimlerine de listelerinin ön sıralarında yer verdi. Hubyar Sultan Alevi Kültür Derneği Eski Başkanı Ali Kenanoğlu da bu isimlerde biri. İstanbul 3. bölgeden aday gösterilen Kenanoğlu’nun bir günlük seçim çalışmalarını izledik. 

HDP’nin Esenyurt İlçesinde buluştuğumuz Kenanoğlu ile buradan Kıraç’a geçtik. 

KIRAÇ VE KURUŞÇEŞME’DE ZİYARETLER 

Kenanoğlu, çok sayıda fabrikanın bulunduğu Kıraç ile Alevilerin ağırlıkta olduğu işçi mahallesi Kuruçeşme’de esnaf, kahve ve yöre derneklerini ziyaret etti. 

Kenanoğlu’ya HDP’lilerin yanı sıra EMEP İlçe Başkanı Murat Doğan da eşlik etti. Kenanoğlu, Kıraç’ta Tokat ve Ordu’ya bağlı yöre dernekleri ile Kuruçeşme’de Ardahan, Samsun, Tokat’a bağlı yöre derneklerinde vatandaşlarla bir araya geldi. Kıraç Cemevi’ni de ziyaret eden Kenanoğlu, Kuruçeşme’de CHP’nin seçim irtibat bürosunu da ziyaret ederek başarılar diledi.  Kenanoğlu, kahvelere de girerek, vatandaşlarla görüştü. 

KAHVEDE SARAY SOHBETİ

Kuruçeşme’de bir kahvede önceki seçimlerde AKP’ye oy veren vatandaşlarla da konuştu. Kahvede bulunanlardan birisi “Saray gerekli. Türkiye’nin ihtiyacı vardı. Osmanlı’da da vardı, Erdoğan da yaptı” dedi. Yanında bulunan kişi de, başını sallayarak onu destekledi. Kenanoğlu bunun üzerine, ülkedeki işsizlik ve yoksulluğun düzeyini örneklerle anlatarak Saray’ın maliyetinin ülke ekonomisine verdiği zararı dile getirdi ve “Oraya Demirtaş da giderse ona da karşıyız” dedi. 

Kenanoğlu, evlerinin önünde oturanlarla da konuştu. Kuruçeşme Mahallesinde düştüğü için kolu kırılan bir amcayla konuşan Kenanoğlu, HDP’nin adayı olduğunu anlatarak, partisine oy istedi. Amcanın da Tokatlı çıkması üzerine Kenanoğlu’da Tokatlı olduğunu söyledi. Sohbet sürerken amcanın eşi, telaşla, ‘ne oluyor’ diyerek geldi. Kenanoğlu’yla konuştuklarını görünce sohbete katıldı. Hal hatır sormalar bittiğinde Kenanoğlu, oy vermeleri durumunda milletvekili seçilebileceğini söylemesine üzerine, “Yıllardır CHP’liyiz. Bakacağız” cevabını verdiler.

Esnaf, kahve, yöre dernekleri ve mahallelerde vatandaşlarla sohbet eden Kenanoğlu’ya seçim dışında da ziyaret yapmasını istediler. CHP’li olup da HDP’nin barajı geçmesini temenni edenlere Kenanoğlu, “Baraj oyla aşılır. Temenni ile olmuyor. Oylarınızı istiyoruz” dedi. HDP’ye oy vereceğini anlatan ve “AKP’yi aklarsanız, AKP ile iş birliği yaparsanız, bir dahaki seçimde avucunuzu yalarsınız. Bunu bilin” diye uyaranların yanı sıra evde oyları CHP ve HDP arasında paylaşacaklarını söyleyenler de oldu. 

‘ŞARTLAR EŞİT DEĞİL’

HDP’den Alevi temsiliyeti üzerinden aday gösterildiğini dile getiren Kenanoğlu, 150’ye yakın Alevi’nin HDP adayları arasında yer aldığı bilgisini verdi. Kenanoğlu, Türkiye’deki bütün farklı inanç ve kimliklerin HDP’de yer aldığını da belirtti. Alevi kimliğiyle aday olmasını da Kenanoğlu şu ifadeyle açıkladı: “Alevi inancına saldırı var. Cumhurbaşkanı, AKP, Alevi inancını alanlarda yuhalatıyor. Bu saldırıya karşı Alevi kimliğimi öne çıkartıyorum. Alevi inancı başta olmak üzere diğer inançlara devletin eşit olması ve eşit bakması gerekir. Türkiye’de şartlar eşit değil. Şartlar eşit olursa Alevilik; üzerinden siyaset yapmama gerek kalmayacak.”

KÜRTLER AKP’YE OY VERİYOR DEMEK YANLIŞ’

Ali Kenanoğlu’ya gerek kahve ve gerekse de yöre derneklerinde en çok sorulan sorular ise şunlar: “HDP barajı geçmesi durumunda, AKP ile bir koalisyon kurar mı?”, “Kürtler neden AKP’ye oy veriyor?”, “Oylar korunabilecek mi?”  

Kenanoğlu bu sorulara özetle şöyle yanıt verdi: “Tokatlı Türkmen’im. Alevi’yim. Dede çocuğuyum. Cumhurbaşkanlığı seçiminde Erdoğan,  Uşak, Yozgat, Tokat, Amasya, Çorum... gibi illerde oy aldı. Hem de ‘vatan Sakarya edebiyatını’ yapanların güçlü olduğu yerlerden oy aldı. Erdoğan’a oy verenler arasında Alevi köyleri de vardı. Bu saydığım illerde Erdoğan birinci olurken, şimdi MHP’den aday olan Ekmeleddin İhsanoğlu ikinci olurken, Demirtaş az bir oyla üçüncü oldu. Doğu ve Güneydoğu’da ise Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Demirtaş ezici bir çoğunlukla birinci oldu. Sonra Erdoğan, ardından İhsanoğlu geldi. Yerel seçimlerde ise bu iki bölgenin önemli kesiminde HDP oylarını artırdı. Ve birinci parti oldu. Demek ki tek Kürtler oy vermiyor AKP’ye, Türkler de oy veriyor. Kürtler içinde oy verenler de var. Ama bunu Kürt halkı AKP’ye oy veriyor demek yanlış.Yolsuzluğa ve hırsızlığa batmış, AKP’yi aklamaya yönelik bir çabamız söz konusu değil. AKP ile bir koalisyon olmayacak. Oylar çalınacak havası yaratılarak, oy çalma meşrulaştırmak isteniyor. Uyanık olmalıyız. Oylarımıza hep birlikte sahip çıkacağız. Oyların korunması için gerekli çalışmamız var.”

“HDP’nin barajı aşıp aşmayacağına” dair soruya yanıt veren Kenanoğlu, durumun kritik olduğunu belirterek, “HDP barajı aşmak için AKP’ye giden Kürt oylarını, Alevi toplumundan da başkanlık sistemini durdurmak, bu diktatörün yürüyüşüne, duruşuna son vermek için omuz bekliyor” dedi. Kenanoğlu, partilerine yönelik saldırılara da dikkat çekerek, HDP’nin sokağa çıkartılarak, kargaşa çıkaran parti imajının verilmek istendiğini 
söyledi. 

ÖNCEKİ HABER

HDP'nin Kars Adayı Ayhan Bilgen: Çıtamız açık ara birinci olmak

SONRAKİ HABER

Fenerbahçe Üniversitesinde akademisyenler "bölüm kapanacak" diye işten çıkarıldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa