17 Mayıs 2015 16:03

‘Sarayda yaşayan halden anlamaz’

Paylaş

Adana Organize sanayi Bölgesi yakınında bulunan Kürkçüler’de işçilerle toplantıda bir araya gelen HDP Adana Milletvekili adayı Tugay Bek, asgari ücretle günde 10-12 saat çalışan işçilerin AKP’nin yalanları karşısında gerçeğin temsilcisi olduğunu ifade etti. 

HDP Adana Milletvekili adayları çalışmalarına devam ediyor. HDP’nin adana adayı Tugay Bek Organize Sanayi Bölgesi’de çalışan işçilerle biraraya geldi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın asgari ücret artırımına gidildiği halde krizin çıkabileceğine dair sözlerini eleşiren Bek, sarayının bir günlük elektrik giderinin 40 bin lira olduğunu hatırlattı. Bek, “Yatı olanlar yakıta vergi ödemiyor.  Zevki sefa yapayım diye denize açılanlar ödemiyor vergiyi. Bunların sayısı 10 binden fazla değil. Asıl vergi ödemesi gerekenler vergi ödemiyor. Ancak traktörüne mazot koyan köylünün ödediği paranın dörtte üçü vergi. Asgari ücretle çalışan, toprağına patates eken köylü vergi ödüyor. Bu şunu gösteriyor; İktidar, sayıları 5 10 bini bulan bir grup kodamanın iktidarı” şeklinde konuştu. 

8 SAAT İÇİN MÜCADELE EDER HALE GETİRİLDİK

Organize sanayi Bölgesi’nde günde 8 saat çalışan fabrikanın sayısının bir elin parmaklarını geçmediğini söyleyen Seyfettin Bayramoğlu, “İşveren ne istedi de yapmadık diyen bir Cumhurbaşkanı tarafından yönetiliyoruz. HDP işçi hakları bakımından ileri noktada. Biz işçiler olarak HDP’yi desteklemeliyiz” dedi.  Bugün en büyük taleplerinden biri olan 8 saat iş gününün yüz yıl önce kazanılmış bir hak olduğunu vurgulayan Bayramoğlu, yüz yıl önceki koşulların gerisine düşürüldüklerini söyledi. “HDP işçilerin sesi, kulağı olmak zorunda” diyen Bayramoğlu çalışma saatlerinin 14 saati bulduğunu belirterek bu toplantıları çoğaltmak için ellerinden geleni yapacaklarını ifade etti.

HALKLAR ARASINDA KÖPRÜ OLACAĞIZ

HDP Adana Milletvekilleri Nusayri halkının yoğun yaşadığı yerler olan Karataş İlçesi ve Yüreğir İlçesine bağlı Havutlu mahallesinde seçim bürosu açılışları yaparak esnafı ziyaret etti. HDP Adana Milletvekili Adayları Rıdvan Turan, Tugay Bek ve Feride Peynirci Karataş’ta pazarda ve ilçe merkezinde Adanalılarla sohbet etti.  

Adana Havutlu’da MHP ve CHP’ye oy verdiklerini söyleyen iki kişi bu seçimlerde HDP’nin barajı aşması için HDP’ye oy vereceklerini söyledi. Ziyaretin ardından Tugay Bek ve Feride Peynirci, şehir merkezinde bulunan seçim irtibat bürosunun açılışını yaptı. Seçim bürosunda gelenlerle toplantıda konuşan Tugay Bek, Adana’da girmedik köy, mahalle bırakmadıklarını anlattı.  HDP’nin Arap adayı olduğunu belirten Feride Peynirci ise “Kimliğimizin yok sayılmasına devam edilmesi, açlığın yoksulluğun artması anlamına gelecek” diye konuştu. 

Seçim bürosu açılışının ardından Havutlu’da esnaf ziyareti yapan HDP Adana milletvekili Adayı Beyhan Günyeli hükümetin politikaları sonucu derinleşen gelir adaletsizliğine dikkat çekti. (Adana/EVRENSEL)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

IŞİD, antik Palmira kentinden püskürtüldü

SONRAKİ HABER

Boca Juniors kupadan ihraç edildi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...