21 Mart 2015 12:48

CANLI BLOG: Dakika dakika Diyarbakır Newrozu

PKK Lideri Abdullah Öcalan tarihi Diyarbakır Newroz'una gönderdiği mesajında 'Dolmabahçe Sarayında, hepimizce resmen ilan edilen on maddelik deklarasyon temelinde yeni bir süreci başlatma görevi ile karşı karşıyayız. Deklarasyon gereği ilkelerde mutabakat oluşmasıyla birlikte PKK'nin Türkiye Cumhuriyeti'ne karşı yaklaşık 40 yıldır yürüttüğü silahlı olan mücadeleyi sonlandırmak ve yeni dönemin ruhuna uygun siyasal ve toplumsal strateji ve taktiklerini belirlemek için bir kongre yapmalarını gerekli ve tarihi görmekteyim' dedi.

Paylaş

16.00 SANATÇILAR SAHNE ALDI

Diyarbakır Newrozu, olumsuz hava koşullarına rağmen alanı terketmeyen yüz binlerin coşkusuyla devam etti. Dikkatlerin çevrildiği PKK Lideri Abdullah Öcalan'ın mesajının okunması ve sinevizyon gösterimin ardından sırasıyla sanatçı Berfîn Mamedova, Niştiman, Koma Agiri, Suavi ve Kawa sahne aldı. Sanatçılar sahne aldığı sırada okunan tüm şarkı ve marşlara eşlik eden halk, zafer işaretleri ve ıslıklar ile sahne coşkusu ile bütünleşti. Sanatçıların sahne aldığı sırada yüzlerce yurrttaş da telefonlarına sarılarak coşkulu anları kaydetti. Coşkunun hiç dinmediği alanın dört bir yanındaki halaylara, davul ve zurnalar eşlik etti.

Sahneye çıkan sanatçı Suavi, devrim şarkılarını seslendirdiği sırada, "Cemre toprağa, suya ve havaya düşer ama bugün umutlarınızı yeşertmek üzere yüreklerinize düşmüştür. Bugün ne ilk ne de son Newroz'dur. Ancak bugün bambaşka bir umut doğdu. Kaldırın ellerinizi dağları selamlayın" diye konuştu. Suavi'nin konuşması güçlü bir şekilde alkışlandı. Yaşadığı 20 yıllık sürgün hayatının ardından Diyarbakır'a gelerek sahne alan sanatçı Kawa ise, "Ben bugün hayalimle buluştum, Amed'e, Kürdistan'a geldim. Ancak en büyük hayalimiz, Önder Apo'nun özgürlüğüdür" dedi. Yeni bestelediği şarkılarını seslendiren Kawa'nın, "Öcalan" ve "YPG" adlı şarkıları da kitle tarfında büyük bir coşku ile karşılandı. Sanatçıların müzik ziyafetinin ardından tarihi Newroz kapanışla son bulurken, alana dört koldan yürüyüşle gelen halk, tekrar yürüşle alandan ayrıldı.

ÖCALAN'IN MESAJI

PKK Lideri Abdullah Öcalan tarihi Diyarbakır Newroz'una gönderdiği mesajında "Dolmabahçe Sarayında, hepimizce resmen ilan edilen on maddelik deklarasyon temelinde yeni bir süreci başlatma görevi ile karşı karşıyayız. Deklarasyon gereği ilkelerde mutabakat oluşmasıyla birlikte PKK'nin Türkiye Cumhuriyeti'ne karşı yaklaşık 40 yıldır yürüttüğü silahlı olan mücadeleyi sonlandırmak ve yeni dönemin ruhuna uygun siyasal ve toplumsal strateji ve taktiklerini belirlemek için bir kongre yapmalarını gerekli ve tarihi görmekteyim" dedi.

12.45 Öcalan'ın Newroz mesajı Pervin Buldan(Kürtçe) ve Sırrı Süreyya Önder(Türkçe) tarafından okundu.

Öcalan'ın mesajının tam metni şöyle:

"Barışın, eşitliğin, özgürlük ve demokrasinin yanında yer alan tüm halklarımızın ve dostlarımızın Newroz'unu selamlıyorum.

Emperyalist kapitalizmin ve despotik yerel işbirlikçilerinin tüm dünyaya dayattığı Neo liberal politikaların yol açtığı kriz, bölgemiz ve ülkemizde çok yıkıcı bir şekilde yaşanmaktadır. Halklarımızın ve kültürlerinin etnik ve dini farklılıkları, bu kriz ortamında, anlamsız ve acımasız kimlik savaşlarıyla tüketilmektedir. Ne tarihi ne çağdaş, ne de vicdani ve siyasi değerlerimiz bu tabloya asla sessiz ve bigâne kalamaz. Bilakis acil bir müdahale, dini inançlarımız, siyasi ve ahlaki sorumluluğumuzun gereğidir.

Ülkemiz halklarının, demokrasi, özgürlük, kardeşlik ve onurlu barışı için yürüttüğümüz mücadele bu gün tarihi bir eşiktedir. Kırk yıllık hareketimizin acılarla dolu geçen bu mücadelesi boşa gitmediği gibi aynen sürdürülemez bir aşamaya da varmış bulunmaktadır. Tarih ve halklarımız bizden dönemin ruhuna uygun bir demokratik çözümü ve barışı talep etmektedir. Bu temelde tarihi Dolmabahçe Sarayında, hepimizce resmen ilan edilen on maddelik deklarasyon temelinde yeni bir süreci başlatma görevi ile karşı karşıyayız.

Deklarasyon gereği ilkelerde mutabakat oluşmasıyla birlikte PKK'nin Türkiye Cumhuriyeti'ne karşı yaklaşık kırk yıldır yürüttüğü silahlı olan mücadeleyi sonlandırmak ve yeni dönemin ruhuna uygun siyasal ve toplumsal strateji ve taktiklerini belirlemek için bir kongre yapmalarını gerekli ve tarihi görmekteyim. Umarım ilkesel mutabakata en kısa sürede varıp Parlamento üyeleri ve İzleme Heyetinden teşkil edilen bir Hakikat ve Yüzleşme komisyonundan geçerek bu kongreyi başarıyla realize etme durumunu yaşarız. Bu kongremizle birlikte artık yeni dönem başlamaktadır. Bu yeni dönemde, Türkiye Cumhuriyeti dahilinde özgür ve eşit Anayasal yurttaşlık temelinde demokratik kimlik sahibi demokratik toplum olarak, barış içinde ve kardeşçe yaşama sürecine giriyoruz. Böylelikle 90 yıllık Cumhuriyet tarihinin çatışmalarla dolu geçmişini aşıp gerçek barış ve evrensel demokrasi kriterleri ile örülmüş bir geleceğe yürüyoruz. Newroz'un gerçek tarihine yaraşan da huzurunuzda böyle bir aşamayı selamlamaktır. Ve lakin ülkemiz ve halklarımız için doğru olan olgular, aynı zamanda kutsallarla dolu bölgemiz için de geçerli olmak durumundadır. Kapitalist emperyalizmin genelde son iki yüz yıllık, özelde son yüz yıllık gerçeği şudur: Ulus devlet milliyetçiliği temelinde etnik ve dini kimlikleri özüne ters biçimde içe doğru kapatıp birbirlerine düşman etmek, yani böl-yönet politikasına uygun olarak varlığını acımasızca günümüze kadar sürdürmek!

Bilmeliyiz ki Ortadoğu üzerindeki emellerinden vazgeçmeyen Emperyalist güçlerin yol açtığı son zorbalık IŞİD görüntüsünde ortaya çıkmıştır. Barbarlığın bile anlamını zorlayan bu örgüt, kadın çocuk demeden, Kürtler, Türkmenler, Araplar, Ezidiler, ve Asuri-Süryaniler başta olmak üzere bütün bölge halklarına ve inançlarına dönük vahşice katliamlar sergiledi.

Artık gün bu acımasız ve yıkıcı tarihi sonlandırıp gerçek geçmişimize uygun barış, kardeşlik ve demokrasiye geçiş yapma günüdür. Doğru bildiğim ve inancım gereği; çatışmacı, tüketici, yıkıcı milliyetçiliğin doğurduğu ulus devletleri demokratik siyasetle aşarak açık demokratik kimliklerle bir ortaklaşmaya geçmenin mecburiyetidir. Bunun için ulus devletleri kendi içinde demokratik siyasetle demokratik ortaklaşmanın yeni bir türünü gerçekleştirmeye ve yine ulus devletleri kendi aralarında Ortadoğu'nun demokratik ortak evini inşa etmeye çağırıyorum.

Ayrıca bugün vesilesiyle mahşeri topluluğunuzun ezici çoğunluğunu teşkil eden özgürlüğe kanat çırpan kadınları ve gençleri önümüzdeki dönemin ekonomik, sosyal, siyasal ve güvenlik alanlarında özgürlük ve eşitlik mücadelesinde en aktif bir biçimde yer almaya ve başarmaya çağırıyorum. Ayrıyeten hem bölgemiz için hem de uluslararası dünya için büyük anlamı olan Kobani direnişini ve zaferini selamlıyorum. Bu temelde gelişen 'Eşme ruhunu' halklarımız arasında yeni tarihin sembolü olarak selamlıyorum. Yukarıda belirlemeye çalıştığım tüm bu saptamalar tek cümleyle tarihimizin ve güncelliğimizin toplum olarak yeniden revizyonu, restorasyonu ve yeniden inşası için değerli bir çağrıdır.

Tekrar bu tarihi Newroz'un şahsınızda tüm insanlık için büyük hayırlara vesile olması dileğiyle selamlıyorum.

Yaşasın Newroz,

Yaşasın Halkların Kardeşliği…"

12.40 SELMA IRMAK: SELAM OLSUN TÜM KÜRDİSTANİ GÜÇLERE

"Newroz yeni gündür, Newroz diriliş bayramıdır. Newroz'unuz kutlu olsun" diyerek halkı selamlayan DTK Eş Başkanı Selma Irmak, Demirci Kawa'nın zalim Dehaq'ın zulmune karşı yaktığı ateşin bugün alanlarda harlandığını ifade etti. "Kürtler yıllarca zulüm, işkence, sürgün gördü. Evleri yıkıldı ama Newroz ateşi üzerime dökülen toprağı temizledi" diyen Irmak, PKK'nin öncü kadrolarında Mazlum Doğan'ın bedeni ile yaktığı ateşle, Diyarbakır Zindanı'nda gösterilen direnişle bugünlere geldiklerini aktardı. Tüm dünyaya seslenen Irmak, "Halklar arasına çizilen sınırlar, bugün ortadan kaldırıldı. 21'inci yüzyıl halkların buluştuğu yüzyıldır" dedi.

IŞİD'e karşı Kobanê'de sergilenen direnişe dikkat çeken Irmak, "Kapitalizmin çocuğu DAİŞ, dünyanın her yerinden gelerek Kobanê kadınlarına, gençlerine saldırdı. Ama Kobanê'deki kadınlar ve gençler başlarını kaldırdı ve tüm dünya halklarının umudu oldu. Direniş hakikatı oldu. DAİŞ zihniyeti orada kırıldı. Suphiler, Arinler Kobanê'den bağırıyor ve diyor ki, '21'inci yüzyılın tarihi burada yazılıyor.

Kobanê ile birlikte Kürdistan'ın dört parçasındaki gençler ele ele tutuşup direndi. Gerilla ve peşmergenin kanı birlikte aktı. Selam olsun Kürdistani tüm güçlere" diye konuştu.

12.20 ELİF KAYA: KADIN ÖZGÜR DEĞİLSE TOPLUM DA ÖZGÜR DEĞİLDİR

Özgür Kadın Kongresi ( KJA) adına Elif Kaya konuşma yaptı. Kaya, " Toplum içerisinde kadın özgür değilse o toplum da özgür değildir. Özgürlük ateşten bir parçadır. Özgürlüğe sevdalı olanlar bu yükü kaldırabilir. Zilan, Viyan, Semaların Arin Mirkanların özgürlük mücadelesi bugün büyüyerek devam ediyor. Sakinelerin başlattığı özgürlük mücadelesi bu yıl KJA ile vücut buldu" diye konuştu.

Toplumsal barışın sağlanması ve çözümün başarıya ulaşması için Öcalan'ın özgürleştirilmesi gerektiğini kaydeden Kaya, "Çözüm ve barış Önder Apo'nun özgürlüğüne bağlıdır. Biz önderliğimizin özgürlüğünü istiyoruz" ifadelerini kullandı.

12.00 ASYA ABDULLAH'TAN KÜRT BİRLİĞİ ÇAĞRISI

Tarihi Kobanê direnişi hatırlatılarak sahneye davet edilen PYD Eş Başkanı Asya Abdullah, dakikalarca süren alkış ve sloganlarla sahneye çıktı. "Başta Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan ve özgürlük tutsaklarının Newroz'unu kutluyorum" diyerek sözlerine başlayan Abdullah, 2015 Newroz'unun direniş Newroz'u olduğunu ifade etti. Newroz şehitleri şahsında tüm Rojava ve Kürdistan şehitlerini anarak konuşmasını sürdüren Abdullah, "Rojava devrimi insanlık devrimidir. Bu yüzden enternasyonalist şehitlerimiz insanlık şehitleridir" diyerek, Rojava devriminde yaşamını yitirenlerin ailelerini selamladı.

Hêsekê'deki saldırıda yaşamını yitirenleri anan Abdullah, "Hiçbir güç Newroz'un ateşini hiçbir saldırıyla zayıflatamaz. Bugün başta Kürt halkı olmak üzere bölge halkları üzerindeki saldırılar Kobanê ve Suruç'taki direnişlerle boşa çıkartılmıştır" dedi. Kobanê, Kerkük ve Şengal'de insanlığı savunan savaşçıların da Newroz'unu kutlayan Abdullah, "Çözümün yolu demokratik siyaset ve barış yoludur. Sayın Abdullah Öcalan'ın başlattığı yol çözüm yoludur. Kürt sorununun demokratik çözümü ve Türkiye'nin demokratikleşmesi için Öcalan'ın sunduğu çözüm projesidir" ifadelerini kullandı.

Abdullah, Rojava devriminin demokratik bir Suriye için önemli bir aşamaya geldiğini belirterek, Rojava halkının başarısının bütün Kürtlerin ve insanlığın başarısı olduğunu ifade etti. Herkesin Rojava devrimine destek sunması gerektiğini dile getiren Abdullah, "Bugün bizler demokratik Ortadoğu'nun öncülüğünü yapıyoruz" dedi.

Abdullah, Kürt ulusal kongresinin toplanmasının da tarihi bir önemde olduğuna vurgu yaparak, Kürt birliği için toplumun öncü gücü olan kadın ve gençliğin bütün alanlarda seslerini yükseltmesi gerektiğini kaydederek, konuşmasını tamamladı.

11.15 '2016'DA BU MEYDANDA ÖCALAN'I AĞIRLAYACAĞIZ'

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Gültan Kışanak ve Fırat Anlı, konuşmalarını yapmak üzere sahneye çıktı. İlk olarak konuşan Kışanak, Kürtçe yaptığı konuşmasında halkın Newroz'unu kutlayarak, 2015 Newrozu'nun özgürlük Newroz'u olmasını diledi. Daha sonra konuşan Anlı ise, Qamışlo'dan Süleymani'ye Kobanê'den Amed'e Avrupa'dan Kandil'e herkesin Newroz'unu kutlayarak, "2015 Newroz'u Kobanê Newrozu'dur. En büyük selamlar Kobanê'ye. Kürdistan şehitleri önünde saygıyla eğiliyoruz. Onlar mücadelemizde yaşayacaktır" dedi. Anlı, 2016 yılında bu meydanda Öcalan'ı ağırlayacaklarını söyleyerek, bunun Kürt halkının vereceği mücadeleyle gerçekleşeceğini ifade etti.

Eş başkanların Kürtçe yaptıkları konuşmaların ardından sanatçı Rodi, sahne aldı. (DİHA)

11.00 Saygı duruşunun ardından ilk olarak Tertip Komitesi adına DBP İl Eş Başkanı Ali Şimşek, açılış konuşmasını yaptı. Şimşek, "Kürdistan halklarının Newroz'u kutlu olsun" diyerek Newroz'u kutlayarak konuşmasına başladı. 2015 Newroz'unun tarihi bir Newroz olduğuna vurgu yapan Şimşek, "Artık yeter Önder Apo'ya özgürlük" diyerek, Newroz'u Şengal ve Kobanê direnişinde yaşamını yitirenlere adadıklarını belirtti. "Önderliğimizin özgürlüğü halkımızın mücadelesi ve birliği ile gelecektir" diyen Şimşek, özgürlüğün Kürdistan topraklarından yeşermeye başladığını söyledi. (DİHA)

10.30 EMEP Genel Başkanı Selma Gürkan, ÖDP Eş Genel Başkanı Alper Taş ve HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ bir arada.

YÜZ BİNLER TOPLANDI

Tarihi Diyarbakır Newrozunun kutlanacağı alanda, hareketlilik sabah saatlerinde başladı. Platformun ön tarafında yer alan sahnenin üst bölümüne Newroz kutlamalarının şiarı olan "Êdî bes e ji Reber Apo re azadî/Artık yeter Önder Apo'ya özgürlük" yazılı dev pankart asıldı. Yine platformun sağ tarafına, "Agirê berxwadanê yê ku li Şengal û Kobanê bilind dibe Rojhilata navîn azad dike", sol tarafına ise "Bes peyam û axaftin! Em Rêber Apo dixwazin" sloganlarının yer aldığı pankartlar yerleştirildi.

Her yıl, Kürt halkının özgürlük mücadelesi tarihinde önemli bir konuma sahip olan posterlerin asıldığı kulelere ise bu yıl Kobanê direnişinin sembolleşen isimlerinden Arin Mirkan ve MLKP'li Sibel Bulut, Kobanê'de yaşamını yitiren YPG'li Kamil Mete (Rizgar Tolhildan) ve YPJ komutanı Yuhanus Ekinci'nin (Gulan Çekdar), Federal Kürdistan'ın Maxmur Kampı'na dönük IŞİD saldırısında yaşamını yitiren Gazeteci Leyla Yıldıztan (Deniz Fırat), IŞİD'e karşı Til Hemis operasyonunda yaşamını yitiren Avustralyalı savaşçı Asê Johnston (Bagok Serhed), Til Temir'de yaşamını yitiren MLKP'li İvana Hoffmann (Avaşin Tekoşin Güneş), Diyarbakır hapishanesinde 1982 Newrozunda bedenini ateşe veren PKK'nin öncü kadrolarından Mazlum Doğan ve Cizre'de polislerce katledilen Nihat Kazanhan'ın dev fotoğrafları asıldı. Platformun yan taraflarında yer alan 2 kuleye ise "Hun bı xê hatin Kobanê ve Şengal" yazılı tabelalar asıldı. 

KUTLAMANIN AKIŞI BELLİ OLDU

Newroz kutlamasında ilk olarak Tertip Komitesi adına DBP İl Eş Başkanı Ali Şimşek açılış konuşmasını yapacak, ardından da kutlamaya gönderilen mesajlar okunacak. Mezopotamya Kültür Merkezi Korosu (MKM) Dünya Devrim Şarkıları Korusu'nun devrim marşlarını seslendirmesinin ardından tarihi Newroz ateşi tutuşturulacak. Newroz ateşinin tutuşturulmasıyla coşkunun ikiye katlanacağı kutlamada, ev sahibi olarak Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı bir konuşma yapacak. KJA adına Özgür Kadın Elif Kaya ve PYD Eş Başkanı Asya Abdullah'ın konuşmasıyla devam edecek olan kutlamada son olarak DTK Eş Başkanı Selma Irmak konuşacak. Konuşmaların ardından ise tüm dünyanın merakla beklediği PKK Lideri Abdullah Öcalan'ın mesajı İmralı heyeti tarafından Kürtçe ve Türkçe olarak okunacak. Kutlama, Berfîn Mamedova, Nistihman, Koma Agiri (Rojava Grubu), Suavi ve Kawa'nın sahne almasıyla sona erecek. 


ALANA GİRİŞLER SÜRÜYOR

Alan ve etrafında ilk yerini alan seyyar satıcılar olurken, günün ilk ışıklarıyla birlikte uyananlar alana büyük bir coşku ile akmaya başladı. Seyyar satıcıların tamamı tezgahlarını sarı, kırmızı ve yeşil renklerle süsledi. Alana giren bütün yurttaşlar, DTK görevlileri tarafından tek tek arandı. Bölgenin çeşitli üniversitelerinden gelen öğrenciler, farklı kollardan yürüyerek, "Öcalan'a özgürlük" sloganını eşliğinde Newroz alanına giriş yaptı. Kalabalığın giderek arttığı alanın dört bir yanında davul ve zurnalar eşliğinde halaylar çekilirken, sahneden ise aralıksız Kobanê direnişi ve Newroz'a ilişkin bestelenen müzikler seslendiriliyor. Başta kadınlar olmak üzere alana giriş yapan binlerce kişinin büyük bir bölümünün yöresel kıyafetler ve şal û şepik giymesi her yıl olduğu gibi bu yıl da alanı renk cümbüşüne çevirdi. Yine alanın dört girişinde ise DTK tarafından görevlendirilen ve üzerinde "Önderliğe özgürlük" yazan önlüklü görevliler, yerlerini aldı. Alan'ın tamamı sarı, kırmızı, yeşil flamalarla donatılırken, sahnenin hemen karşısına, "Özgür kadın demokratik ulusun güvencesidir" yazılı pankart asıldı.

Gelişlerle birlikte renkliliğin de yoğunluk kazandığı alanda, KCK, PKK, YPG, YPJ bayrakları dalgalandırılıyor. Polislerin alana uzak bölgelerde zırhlı araçlarla konuşlandırıldığı görülürken, hazırlanan protokol alanında uzman köpeklerle arama yapıldı. 

AVUKAT VE SAĞLIKÇILAR DA ALANDA

Alanı dolduracak yüz binlerin kutlamayı daha rahat bir şekilde izleyebilmesi için önceki yıllarda 3 olan LED ekranların sayısı 5'e çıkartılırken, alanın ilk girişinden itibaren kimi bölgelere ses kolonları yerleştirildi. Tarihi buluşmayı tüm dünyanın canlı izleyebilmesi için kurulan dev platformun yanında ulusal ve uluslararası basın kuruluşlarına ait canlı yayın araçları yerini aldı. Alanın ön ve arka taraflarında olası bir sağlık sorununa müdahale etmek amacıyla ambulanslar ve sağlık ekipleri ile itfaiye hazır bekletiliyor. Her yıl onlarca çocuğun kaybolmasından kaynaklı bu yılda kaybolan çocukların ailelerin daha rahat bir şekilde ulaşabilmesi amacıyla platformun arka kısmına çadırlar kuruldu. Alanda doğabilecek hukuksal sorunlara müdahale amacıyla Mezopotamya Hukukçular Derneği'ne bağlı avukatlar da alanın belirli yerlerde görevlendirildi. 

Sel olup dört bir koldan alana girenlerin kimileri üzerinde "Biji berxwadana Kobanê", "Biji Kürdistan" ve "Kobanê" yazılı tişörtler, "Newroz Piroz Pe" yazılı bandajlar taktı. 

Alana gelişler devam ederken, alana yakın bölgelerde yoğun trafik akışı da yaşanıyor. Araçlarla ilerleyemeyen yurttaşlar ise araçlarından inerek yürüyüş kortejleri halinde alana giriş yapıyor. Alana yakın binalara da, "Newroz piroz be" yazılı pankartlar asıldı.

'ÖZGÜRLÜK YÜRÜYÜŞÇÜLERİ' ALANDA

Geçtiğimiz Cumartesi günü Şırnak'ın Cizre ilçesinden başlayan "Öcalan'a özgürlük" yürüyüşü bir hafta sonra Diyarbakır Newroz alanına ulaştı. Van, Hakkari, Siirt ve Şırnak ilçelerinden toplanan 600 kişiyle Cizre'den başlayan ve içinde HDP Şırnak Milletvekili Faysal Sarıyıldız, HDP ve DBP ile eş başkanları ile kitle örgütü çalışanlarının da olduğu kortejdeki eylemcilerin sayısı her geçen gün artarak 2 bin kişiye ulaştı. 7 gün süren yolculuğun 4 gününü sağanak yağmur altında yürüyen eylemciler, karşılaştıkları tüm sıkıntılara rağmen kararlılıkla amaçlarına ulaşmak için yürüdü. Gençlerin çoğunlukta olduğu eylemcilerin içinde yüzlerce kadın ve çok sayıda yaşlı yurttaş da yerini aldı.

Eylemciler, yol güzergâhı üzerinde bulunan tüm yerleşim yerlerinde görkemli bir şekilde karşılanırken, karşılamaların en görkemlisi Mardin'in Nusaybin ve Diyarbakır'ın Çınar ilçesinde gerçekleşti. Dün sabah Çınar ilçesinden yola koyulan eylemciler yürüyüşün 7'nci gününde Diyarbakır'a ulaşarak geceyi halkın evlerinde geçirdi. Sabah Bağlar Belediyesi Makine İkmal Müdürlüğü binasında toplanan eylemciler, 7 gündür yaptıkları gibi kortej oluşturdu ve "Botan ber bi azadiya Reber Apo ve di meşê" yazılı pankart açarak Newroz Alanı'na ulaştı.

BİSMİL'DEN NEWROZ TRENİ
Bismil Tren Garı, her yıl olduğu gibi yine Newroz kutlamalarına katılmak için yola çıkan binlerce kişinin akınına uğradı. Halk arasında "Newroz Treni" adı verilen tren, bu yıl geçmiş yıllara oranla çok daha büyük ilgi görürken, vagonlara sığmayan yüzlerce kişi trenin tepesine çıktı. Binlerce insanın bindiği tren, ağır yük nedeniyle yaklaşık bir saat gecikmeli kalkış yapmak zorunda kaldı. Görevlilerin tüm uyarılarına rağmen yurttaşlar, vagonlarda yer kalmadığı için trenin tepesine çıkarak PKK Lideri Abdullah Öcalan posterleri ve PKK bayrakları açtı. Tren, büyük coşku ve heyecanla Diyarbakır Newrozuna doğru hareket etti. (DİYARBAKIR)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

'Hesekê'deki saldırı halkımızın iradesini kıramaz!'

SONRAKİ HABER

Kanal İstanbul'un ÇED raporunda balık isimlerinin hatalı olduğu ortaya çıktı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa