Binali Yıldırım kimdir?

AKP'nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı olan Binali Yıldırım kimdir?

Binali Yıldırım kimdir?

Binali Yıldırım; Erzincan Refahiye’de 20 Aralık 1955’te Dursun Bey ile Bahar Hanım'ın yedi çocuğundan ikincisi olarak dünyaya geldi. 

Orta okulu 1970 yılında Piri Reis Ortaokulunda, lise öğrenimini 1973 yılında Kasımpaşa Lisesinde tamamladı ve İstanbul Teknik Üniversitesi Gemi İnşaatı ve Deniz Bilimleri Fakültesi'nden mezun oldu ve aynı bölümde yüksek lisans yaptı. 

1978 ve 1993 yılları arasında Türkiye Gemi Genel Müdürlüğü ve Camialtı Tersanesi'nde yöneticilik yaptı. 1994 yılında ise İstanbul Deniz Otobüsleri (İDO) Genel Müdürlüğü görevine getirildi ve 2000 yılına kadar bu görevini sürdürdü.

Genel müdürlüğü sürecinde 1994’te İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı olan Recep Tayyip Erdoğan ile yakın ilişkiler kurdu. Bu ilişkiler yoğun bir şekilde devam ederek, kendisini Başbakanlık koltuğuna kadar taşıdı. 

14 Ağustos 2001 tarihinde kurulan AKP’ye katıldı ve kurucu üyeler arasında yer aldı. 2002’deki seçimlerde AKP’de milletvekili oldu. 2002–2013 ve 2015–2016 yılları arasında Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı olarak görevlendirildi.

DÜŞÜK PROFİL TARTIŞMASI 

Ahmet Davutoğlu'nun istifası üzerine Mayıs 2016'da yapılan olağanüstü kongrede AKP Genel Başkanı seçildi ve başbakanlık görevine başladı. Bu dönemde Yıldırım için kullanılan ifadelerden biri de AKP’li Aydın Ünal’ın söylediği “Yeni başbakan düşük profilli olacak” sözleriydi. 

AKP’nin, bütün ipleri Erdoğan’a verme kongresi

 

ERDOĞAN AKP GENEL BAŞKANI OLDU 

16 Nisan 2017’de yapılan başkanlık sistemininin oylandığı anayasa referandumunda tartışmalı Yüksek Seçim Kurulu kararıyla evet oylarının çıkması sonrası 21 Mayıs 2017’de yapılan AKP’nin 3. Olağanüstü kongresi’nde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yeniden AKP’nin başına geçti ve Binali Yıldırım AKP Genel Başkanlığı koltuğunu devretmiş oldu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan AKP'nin başında 

 

USÜLSÜZLÜKLER, İDDİALAR, TARTIŞMALAR... 

Yıldırım’ın hem İDO Genel Başkanlığı  yaptığı hem Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı olarak görev aldığı hem de başbakanlığı dönemi boyunca pek çok olayla karşı karşıya kaldı. 41 kişinin hayatını kaybettiği Pamukova tren faciası, İDO özelleştirmesinde usulsüzlük iddiaları, oğlunun sahip olduğu 30 gemi bunlardan bazılarıydı. 

Ölüme gönderdi

Göreve başlamasıyla beraber çok tartışılan Avrasya Tüneli, Osmangazi Köprüsü, Yavuz Sultan Selim Köprüsü, Ilgaz 15 Temmuz İstiklâl Tüneli, Ankara Yeni Hızlı Tren Garı Açılışı gibi projelerin de açılışını yaptı. Ancak tüm bunlar tartışmaları da beraberinde getirdi. 

Köprünün yükü vatandaşın sırtında

 

'BOĞAZİÇİ’DE YOLDAN ÇIKABİLİRDİM'

Binali Yıldırım’ın yaptığı gaflarda oldukça konuşulan konular arasında yer aldı. 2013’te Boğaziçi Üniversitesi'ni kazandığını fakat okulun bahçesinde 'genç kızların ve erkeklerin yan yana oturduğunu' gördüğünü ve bu okula kayıt olduğu takdirde 'yoldan çıkacağı' gerekçesiyle İTÜ'yü tercih ettiğini söylemesi pek çok kadın örgütünü kızdırdı. Boğaziçi Üniversitesi öğrencileri, 'Dert etmeyin, siz zaten yoldan çıktınız' diyerek cevap verdi. 

 

BULUT SİSTEMİ 

Haberleşme Bakanı olduğunda 2013’te Bulut bilişim hakkındaki bilgisizliği sebebiyle sosyal medyada ve kamuoyunda alay konusu oldu. 

 

İLGİLİ HABERLER:
Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa