12 Şubat 2019 04:33

Beyin Göçü

Paylaş

Geçen haftaki yazımda, 1950’li yılların Almanya’sındaki Selim Ağbi’nin kişiliğinde “Beyin Göçü” olayına kıyısından kenarından değinmiştim. Bana göre o yazı, aslında “Beyin Göçü” denen üzücü olguya bir hazırlık özelliğindeydi. Bugün ise yurdumuz açısından çaresini pek bulamadığımız bu sorunu, temel yönleriyle özetlemeye çalışacağım.

Hemen belirtmeliyim ki, günümüzde “Beyin göçü” gibi önemli bir soruna dikkatleri çeken ve bu sorunumuzu Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde gündeme getirmekle öne çıkan kişi, Tekirdağ Milletvekili Dr. İlhami Özcan Aygun’dur. Dilerseniz öncelikle Bay Aygun’un, ASELSAN’ın yanı sıra, TÜBİTAK Savunma Sanayi Araştırma-Geliştirme Enstitüsü (SAGE) ve ayrıca, Türk Havacılık Uzay Sanayi A. Ş.’de görev yapan birçok mühendisin “Beyin Göçü”ne katıldığı yolundaki saptamalarına göz atalım:

Milletvekili Dr. Aygun, konuyu doğrudan doğruya TBMM gündemine getirirken bunun koşutunda önemli bir gerçek de, ASELSAN Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Halûk Görgün’ün, ASELSAN’dan ayrılan mühendisler olduğunu doğrulamasıdır.

Hep söylendiği gibi, Görgün, ayrılanların sayısını “Birkaç yüz mertebesinde.. bir-iki yüz…” diyerek açıklamıştı.

Ayrıca, ciddî haber kaynaklarından aldığımız bilgilere göre, ASELSAN’ın Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Prof. Dr. Görgün, Hacettepe Üniversitesi’nde yaptığı bir konuşmada, ASELSAN’dan ayrılanlar hakkında doyurucu bilgiler vermiş, neden ayrıldıkları konusunda araştırma yapıldığını, bununla da kalmayarak mühendislerin ayrılmalarını durdurmak için ücretlerinin artırıldığını açıklamıştır.

Tekirdağ Milletvekili İlhami Özcan Aygun’a göre, ASELSAN’dan ayrılan 100-200 mühendisin dünya ortalamasının altında olduğunu söyleyen Haluk Görgün, başını kuma gömmektedir. Bu durumda akla gelen ilk sorular şunlardır:

Türkiye, savunma sanayisinde yetiştirdiği önemli isimleri kaybetme lüksüne sahip bir ülke midir?

İlerleme sağlanırken yaşanan bu kan kaybı, sadece savunma ve teknoloji sektörüne değil, ülkemize de zararlar verecek nitelikte değil midir?

İktidar, bu konuda neden gerçekçi çözümler üretmiyor?

ASELSAN’da mühendislerin maaşında artış yapıldığı bilgisini de aldıklarını söyleyen Aygun, sözlerini şöyle bağlamıştır:

“Sadece maaş artışıyla bu sorun çözülemez. Konu, sadece maddî boyut değildir. Ülkedeki hukuk, demokrasi, eğitim ve bilim konusundaki gelişmeler dikkate alındığında, vatandaşlarımız ülkesinde gelecek umudu’nu yitirmektedir. Özellikle donanımlı, birikimli, eğitimli kesim, fırsatını bulduğunda kapağı yurtdışına atmaya başlamıştır. Türkiye’nin hiçbir döneminde böylesi bir kaçış süreci görülmediği söyleniyor. Demokrasi boğuldukça bu gidişat artarak devam edecektir. İktidarın buradan ders çıkarmasını isteriz.”

Reklam
Reklam
DİĞER YAZILARI
Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa