08 Ocak 2019 04:24

Fiyatlar yasayla düşer mi?

Paylaş

Öyle olsaydı boyuna yeni yasalar çıkarılır, fiyatlar aşağı çekilirdi. Ama “Höt” demekle olmaz bu işler!

Peki nasıl olacak? Yaşamsal gıda maddeleri olan yaş sebze ve meyvede fiyatistikrarı sağlanması için, çoğu kentimizde bulunan “hal” adlı alışveriş merkezlerinin “Yap İşlet Devret” modeliyle yönetilmesini ve komisyonculuğun kaldırılmasını öngören Hal Yasası taslağı endişe yarattı. Çünkü, üretimde planlama yapılmadan ve asıl, “arz-talep dengesi” kurulmadan fiyatların düşmesi söz konusu değildir.

Bu görüş, Türkiye Halciler Federasyonu Genel Başkanı Yüksel Tavşan’a ait. İşin içinden gelen Yüksel Bey şöyle diyor:

“Dünyanın hiçbir yerinde haller kamunun dışına çıkmamış. Yap İşlet Devretile yönetilecek olması, büyük sermaye gruplarının eline geçmesine sebep olur. Birçok bölgede üreticinin girdi maliyetlerini sağlayan hal komisyonculuğunun kaldırılması, küçük üreticiyi olumsuz yönde etkiler. Fiyatların bu yoldan düşeceğine inanmıyorum.”

2012 Yılındaki Hal Yasası ile sebze ve meyve fiyatlarının yüzde 25 ucuzlayacağı öngörülmüştü. Ancak, yıllar içinde herhangi bir sonuç alınamayınca şimdi yasada değişikliğe gidiliyor. Ve devamı şöyle olacak:

Cumhurbaşkanlığına sunulan taslak yasalaşırsa komisyoncuların tüccar olmasının önü açılacak. Ancak komisyoncu, yüzde 8 yasal kesinti dışında herhangi bir ücret almazken, tüccar ise düşük fiyattan aldığı ürünü yüksek fiyata satıyor. Bu nedenle komisyoncunun tüccara dönüşmesinin, sebze ve meyve fiyatlarını düşürmek bir yana, daha da artırabileceği yorumlarına katıldığını belirten Yüksel Tavşan şöyle diyor:

 “Taslak henüz Mecliste değil, Cumhurbaşkanlığında. İtiraz ettiğimiz konuların yeniden değerlendirilmesini talep ediyoruz. Bu şekilde ucuzluk olmaz çünkü. Değişiklik yapılacaksa, hallere teknolojik altyapılar kurulabilir. Çiftçi, bilgisayar üzerinden fiyatını verebilir, satışını yine internet ortamından takip edebilir.”

*

Atanamayan Öğretmenler

Yurdumuzda 2018 yılında atama bekleyen öğretmen sayısı 438 bin 134’e yükselmesine karşın, Millî Eğitim Bakanlığı bu süre içinde 20 bin 127 sözleşmeli öğretmen atama kararı aldı. Atanamayan öğretmenlerin sayısı artarken öğretmen adaylarınınciddi psikolojik sorunlar yaşamaya başladığı biliniyor. Unutmayalım ki, 2018 yılı içinde 8 öğretmen adayı, ataması çıkmadığı için yaşamına son vermişti.

İlgililer bu gerçekleri bilmiyor mu dersiniz?

Reklam
Reklam
DİĞER YAZILARI
Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa