23 Ekim 2018 04:13

Yorumsuz

Paylaş

Sayfalarını abur cubur haberlerle doldurmayan gazetelerimiz de var. Geçen gün, bu güvenilir gazetelerin birinde sıra dışı bir içerikle karşılaştım: Aynı sayfada, toplumsal açıdan içerdiği “olumsuz ve üzücü” olarak değerlendirilecek bu dört haberi aşağıda sunuyorum:

BAŞLIK: Kanun Hükmünde Kararname mağduru inşaattan kovuldu.
ALTBAŞLIK: Akademiden ihraç edilen Orhan Kaya, işçilere kötü örnek olduğu gerekçesiyle işten çıkarıldı.
METİN ÖZETİ: Kanun Hükmünde Kararname ile Abant İzzet Baysal Üniversitesi’ndeki görevinden ihraç edildikten sonra inşaatlarda çalışmaya başlayan barış  imzacısı  akademisyen Orhan Kaya’nın inşaattaki işine de son verildi.

BAŞLIK: Doktorlar Yargılanıyor.
ALTBAŞLIK: 2016 yılında Cizre’de sokağa çıkma yasağı sırasında, sağlık hizmeti sunmak için bölgeye hareket eden sağlıkçılar yarın hâkim karşısına çıkıyor.
METİN ÖZETİ: Şırnak’ın Cizre ilçesinde sokağa çıkma yasaklarında, bölgeye sağlık hizmeti sunmak için giden ve haklarında “örgüt üyeliğinden” dava açılan 9’u hekim, 5’i sağlıkçı toplam 14 kişi, yarın hâkim karşısına çıkacak.

BAŞLIK: Anneyim ben, yüreğim hücrede.
ALTBAŞLIK: Anne Dağdelen, 260 gündür tutuklu olan üniversite öğrencisi oğlu Cihan’ın hâlâ duruşmasının yapılmamasına isyan etti: “Daha ne kadar bekleyeceğim?” diye sordu.
METİN ÖZETİ: Dağdelen ve KHK ile kapatılan TV 10 Yönetim Kurulu Başkanı Veli Büyükşahin ile Yayın Kurulu üyesi Veli Haydar Güleç’in de aralarında bulunduğu 15 kişi, ocak ayında BDP siyaset akademilerinin 2011-2013 yıllarındaki faaliyetleri gerekçesiyle başlatılan soruşturma kapsamında tutuklanmıştı.

BAŞLIK: Yıldırım‘ın davası yeniden görülecek.
METİN ÖZETİ:: Diyarbakır’da 28 Haziran 2013 tarihinde, Lice ilçesine yapılması planlanan kalekol yapımının protesto gösterileri sırasında jandarmanın açtığı ateşle hayatını kaybeden 19 yaşındaki Medeni Yıldırım’ın ölümü ile ilgili dava, bugün yeniden ele alınacak. (Gazetenin “bugün” diye  nitelediği gün, 27 Eylül 2018 tarihidir.)

*

İki Acı Kayıp:Geçtiğimiz hafta içinde iki çok değerli yurttaşımızı kaybettik: Köy Enstitülü eğitimci ve yazar ağabeyim Dursun Kut ile fotoğraf sanatçısı Ara Güler…Işıklar içinde yatsınlar.

Reklam
Reklam
DİĞER YAZILARI
Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa