14 Mart 2017 05:00

Yan pas, geri pas

Paylaş

Geçenlerde eski bir dostum telefonda bana birden garip bir soru sordu:
“Televizyon seyrediyor musun?”
“Bazen” diye cevap verdim.
“Ooo, demek ki seçicisin… Hangi programları seyrediyorsun?”
“Spor programlarını” dedim, “ama futbol maçlarını seyretmiyorum artık…”
“Neden?”
“Bizde futbol, tekdüze, sıkıcı bir hale geldi, nesini seyredeyim?”
“Nasıl yani?” diye sordu arkadaşım.
“Baştan savma yan paslar ve geri paslarla oyun uyutuluyor. İleriye, gole gitmek için risk göze alınmadığı gibi, hücuma yönelik kurgu da yaratılamıyor. Ben bu oyunun nesini seyredeyim?”
“Peki maç seyretmediğine göre, hangi spor programlarını izliyorsun?”
“Can Bartu’nun programını izliyorum. O da sekseni aştı benim gibi, ama hem futbol bilgisi hem yalın anlatımı hem de çok yerinde bulduğum dokundurmalarıyla dinlemeye değer bir konuşmacı…”
“Üstelik zarif bir insan…”
“Her şeyiyle incelikli” diye onayladım, “düşünceleri ve üslûbuyla tam bir beyefendi! Gençliğinde de görgülü, akıllı bir delikanlıydı. Öyle olmasa İtalya’da tutunamazdı. Hatta İtalyanlara da örnek olacak bir sporcuydu. Ondaki spor zekâsı, bizim futbol tarihimizde ancak Lefter ve Metin Oktay gibi birkaç oyuncuda görülmüştür…”
“Can Bartu üstelik çok iyi bir basketbolcuydu. Futbolun yanı sıra, basketbolda da millî olmuştu” dedi arkadaşım.
“Spor zekâsı bu demektir zaten: Sportif zekâ, birçok spor dalında başarı sağlamayı getirir…”
Sonra birden sustu. Ona neden sustuğunu sordum:
“Susuyorum, çünkü ülkemizin onca sorunu varken bak biz neler konuşuyoruz…”
“Tayyip Bey tek başına iktidara gelirse çoğunlukla böyle şeyler konuşulacak. Bakarsın, futbol üzerine muhabbet bile hoş görülmeyebilir…”

BİR NOT: Ankara’da kentin göbeğindeki eski havagazı fabrikasının, Belediye Başkanı Melih Gökçek tarafından rant amaçlı yıkımı dolayısıyla çevreye yayılacak kanserojen bir madde olan ASBEST tehlikesini gazeteler yazmıştı. Bu konuda Ankara Valiliği’nden bir açıklama geldi:
“Havagazı binası çevresinden ve tesis içerisinden, havadan ve topraktan alınan numunelerin analiz sonuçları değerlendirilmiş, henüz yıkımı yapılamamış binada asbest varlığı görülmüş, ancak havada asbest yayılımının söz konusu olmadığı belirlenmiştir.”
Biz de diyoruz ki: Asbest varlığı bilinen bir binanın hiçbir önlem alınmadan yıkımı sonrasında yayılacak kanserojen tehlikenin önemi, elde edilecek ranttan çok daha fazladır. Çünkü burada söz konusu olan, insandır, insan sağlığıdır.

Reklam
DİĞER YAZILARI
Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...