04 Ekim 2016 04:39

Van minüt, insan hakları mı dedin?

Paylaş

Fethullahçı darbe girişiminin hemen ardından OHAL ilân edilmesi üzerine gazetemizde yazdığım OHAL bir insan hakları sorunudur başlıklı yazıda şöyle demiştim:    
“Beşiktaş’ın oyuncusu Mario Gomez’in, darbe girişimi yaşanan bir ülkede spor yapılamayacağı gerekçesiyle kulübünden ayrılmasını önemsemeyebiliriz, ama Türkiye’de OHAL ilânı üzerine Almanya’nın “ölçülülük” uyarısı yaptığını ciddiye almalıyız. Hukuk dışı yetki artırımı anlamına gelen OHAL uygulamasının sendikal hakları kısıtlayacağını, daha da önemlisi, “Kanun Kuvvetinde Kararname”ler çıkararak Meclis’i devre dışı bırakacağını ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’ni askıya alacağını bilelim. Türkiye’de gözaltı süresi 48 saatti, KKK ile bu süre 30 güne çıkarıldı. Şunu demek istiyorum: OHAL, aslında bir insan hakları sorunudur.”
 Dayanağı OHAL olan uygulamalar, yukarıdaki görüşümü doğruladı: AKP İktidarı’nın elindeki “Olağanüstü Hal” uygulaması, insanların özel hayatına karışmaya kadar götürdü işi. 
Bunun son günlerdeki ilginç bir örneği, Yozgat Valiliği’nin kararıdır. Gazetelerden öğrendiğime göre Yozgat Valiliği’nin kararı aynen, yani kelimesi kelimesine şöyle başlıyormuş:
 “Umuma açık bar, gazino gibi umuma açık içkili yerlerin çevresinde meydana gelen olaylar incelendiğinde…” 
 Ve böylece Yozgat’taki içkili yerler “OHAL kapsamında” kapatılmış…
 Tamam, bir şey demedik, Yozgat’ta içkili yerler kapatılsın! Batsın bu içki veren “bar, gazino” gibi “içkili yerler”! Tamam da.. herkesin aklına şu soru geliyor:
 OHAL “içkili yerler”i kapatmak falan gibi uygulamalar için mi ilan edildi?
 Ben 14 yıl önce içki ve sigarayı bırakmış 82 yaşında bir insanım. Yozgat’ta da oturmadığıma göre, Yozgat Valiliği’nin söz konusu “umuma açık bar, gazino gibi içkili yerler” konusundaki kararı beni hiç ırgalamaz. Ama yurdum insanının “özel hayatına müdahale” anlamına gelen bu karar, iki buçuk ay önce Almanya’nın OHAL konusundaki “ölçülülük” uyarısını hatırlamamı da engellemiyor. 
Van minüt, merak ediyorum: Bayan Merkel, OHAL ile ilgili “ölçülülük” sözünü nereden bulup çıkardı aylar önce? Neye dayanarak bulup çıkardı?
 Kâhin midir nedir Merkel adlı bu bayan?

Reklam
DİĞER YAZILARI
Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...