27 Eylül 2016 05:00

Geçen haftanın içinden

Paylaş

BİR GAZETE İLANI:

İnsanı, ülkeni, güzeli sevdiğin için; doğrudan, haktan, haklıdan yana başkaldıran bir yüreğe sahip olduğun için; kokuşmuş düzeni sarsacak bir başkaldırının gençlik içinde filizlenip örgütlenen ülkeye yayılmasından korktukları için

TAYLAN ÖZGÜR
       
Bundan tam 47 yıl önce ilk tetiği Beyazıt Meydanı’nda sana çektiler, seni sırtından kurşunladılar. 47 Yıl içinde aynı nedenle kaç güzel, kaç yiğit insan daha faili meçhul ya da katili bilinen cinayetlerin kurbanı oldu, tam bilemiyoruz. Ancak haklı ile haksızın, doğru ile yanlışın savaşı hiç bitmeyecek.
 Haklıların, doğrudan yana savaşan yiğitlerin öldürülmesi, hakkı ve doğruyu ortadan kaldırmayacak. Bedeli çok ağır da olsa sonunda hep hak ve doğru, insanlık geçerli olacak.
 Seni sevgi, özlem ve onurla kucaklıyoruz.
ANNEN NECLA ÖZGÜR
*
 Cumartesi Anneleri, gözaltında kaybedilen yakınlarının akıbetini sormak için başlattığı adalet arayışında 21 yılı geride bıraktı. Kayıp yakınları cumartesi günü Galatasaray Lisesi önünde “Failler yargılansın” talebiyle 600’üncü buluşmalarını gerçekleştirdi.
Cumartesi Anneleri, failler bulunmadıkça aynı acıların yaşanacağını belirterek “600 haftadır yakınlarımızı arama mücadelemiz devletin ayıbıdır” dedi.
*
Geçen hafta cuma akşamı, Zeynep Karababa’nın yeni albümü “Bitmeyen Hüzün”ün tanıtımı dolayısıyla Ankara’daki Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde halka açık bir toplantı düzenlendi. Zeynep Karababa, Sıvas’ın değerli halk sanatçıları çıkardığı Divriği yöresinden, yine bir saz şairimiz olan Mehmet Ali Karababa’nın kızıdır. Her yönüyle düzgün ve çalışkan, alto sesli bir halk müzikçisi olarak Fikret Otyam’ın da desteğini kazanan Zeynep, yetiştiği yörenin müzik sanatındaki yaratıcılığını temsil eden “Çamşıh Ağzı”yla dikkat çekmiştir. Son albümünde, 15. Yüzyıl saz şairimiz Muhiddin Abdal’ın bir deyişi olan “İnsan insan” üzerine Fazıl’ın bestelediği bir parçadaki ezgiye de yer veren Karababa için düzenlenen akşamda, Avcılar Belediye Başkanı Dr. Handan Toprak ile Hacı Bektaş Belediye Başkanı Ali Rıza Selmanpakoğlu birer konuşma yaptılar. Ankara’dan ise tanınmış bir futbol hakemimiz vardı: Selçuk Dereli, şimdi CHP Çankaya İlçe Başkanı olarak toplantıyı izledi. 

Reklam
DİĞER YAZILARI
Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...