23 Haziran 2015 05:14

Hayatın içinden

Paylaş

Ölümü dolayısıyla günlerce Süleyman Demirel konuşuldu, yazıldı. Kimse bize, “Demirel’i nasıl bilirsin?” diye sormuyor. Oysa, seksen yıllık ömrümün dörtte üçü “Süleyman Bey zamanı”nda geçti.
 Ölmüş insanın ardından konuşulmaz. Çünkü kendini savunma olanağından yoksundur artık. Ben de bu kurala uymak isterim. Ancak, Demirel’in söylediği sözler arasında ilginç olanlar da vardır.  Bunlardan ilk aklıma gelen ikisini belirteyim: Birincisi, 68 kuşağının coşkusu karşısında söylediği bir sözdür: “Yürümekle kaldırımlar aşınmaz!”
 İkincisi ise farkında olmadan diyalektik materyalizmi özetlediği şu sözdür:
“Dün dündür, bugün bugündür!”
*
 Kocaeli F Tipi Cezaevi’nde yatan arkadaşlarımdan Necip Baysal, 9 Haziran tarihli güzel bir mektup göndermiş bana. Orada üç değerli dostum var benim: Tonguç Ok, Dursun Yaman ve Necip Baysal. Üçü de “Ağırlaştırılmış müebbet”ten yatıyor. Anladığım kadarıyla 7 Haziran seçimlerinin sonucu, onları basbayağı mutlu etmiş. “Umut büyüyor” diye yazmış Necip.
“Umut” denen insanî beklentiyi, bu hiç yitmeyen ve hep beslenen duyguyu anlayan, düşünen ve umutların yaşam bulması yolunda davranmak isteyen politikacı görebiliyor musunuz ortada?
*
Bakmayın Ankara’da oturduğuma; doğma büyüme İstanbulluyum. Bir gün Mahmut Makal’a, “Ben senden iki kat fazla köylüyüm!” demiştim, “çünkü Kadıköy’ün Erenköy’ündenim!”
Diyeceğim şu ki, Kadıköylü olup da Fenerbahçeli olmayan pek azdır. Ben de çocukluğumdan bu yana, kendimi Fenerbahçeli bilirim.
Bugünlerde Futbol Federasyonu’na yeni bir başkan seçilecek. Fenerbahçeli olmama karşın,  Federasyon Başkanı koltuğunda Galatasaray’ın eski başkanı Prof. Duygun Yarsuvat’ı görmek isterim.
*
Geçenlerde bir fırsat, Ankara’nın oksijen soluma yeri olan Atatürk Orman Çiftliği’ne gittik birkaç arkadaş. Gittik ama bulamadık. Şuraya sap, olmadı, buraya dön, yine olmadı… Nerde lan bu güzelim Çiftlik? Yolu bile kalmamış! “Acaba yanlış bir mahalleye mi girdik?” diye düşünürken aklımıza 1160 odalı AK Saray geldi. Mümkün mü oraya yaklaşmak?
Eskiden halkın gelip gezerek temiz havasını soluduğu bu çiftliği Atatürk, özene bezene kurmuştu. Şimdi yok böyle bir yer! Peki, günümüz CHP’si bu konuda ne düşünüyor, ne yapıyor, duyan, bilen var mı?

Reklam
DİĞER YAZILARI
Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...