01 Mart 2014 16:45

Kadınlar mahalleye el attı

Aydın’ın Meşrutiyet Mahallesi’nde ilk kez kadınlar muhtarlığa aday olup çalışmalarını hızlandırdı. Kadınlar seçim sonucu ne olursa olsun mahalle sakini olarak çalışmalara devam etmeye kararlı...

Kadınlar mahalleye el attı

Paylaş

Zeynep ÇELİK

Aydın Meşrutiyet Mahallesinde ilk kez bir kadın muhtarlığa aday oldu. Muhtar adayı Sibel Eriçok ve kadın aza adaylar Güllüşan Karataş, Nurtaç Kervan, Nuran Şen, Aliye Malkoç seçim çalışmalarını başlattıklarında mahalleli kadınlarla birlikte düzenlenen bir toplantı düzenledi. Biz de oradaydık.
Yaptığımız toplantıda, seçimi basitçe bir mahalle seçimi olarak değerlendirmedik günlük hayatımızın neredeyse tamamını geçirdiğimiz mahallemiz, sokağımız ve evimizde yaşadıklarımız üzerinden bir sohbet yürüttük. En temel sorunlarımızdan olan kadın sorunu üzerine uzun uzun konuşuldu. Azalarımız arasında ev hanımı, emekli ve taşeron işçi var bu yüzden her kesimin kadınına ve yaşadığı sorunlarına hassasiyetleri var. Kadınlarla birlikte muhtar adayımızın seçilmesi için etkin bir kadın çalışması yürütme kararı aldık.
Daha önce de mahallerinde kadına yönelik şiddete karşı çalışmalar yürütmüş olan kadınlar, kadın sorununun bugünden yarına çözülecek mesele olmadığını, bunun bir değişim süreci olduğunu ve bu süreçte kadınların yerel yönetimde aktif roller almaları gerektiğini söylediler.
Mahallenin güncel sorunlarını öğrenmek ve tartışmak için kapı kapı gezerek mahalle sakinleriyle görüşmeler yapan muhtarlık adayımız ve kadın aza adayları, çevre düzeni, güvenlik, okul etrafındaki trafik sorunu, mahallede bulunan baz istasyonunun kaldırılması, yereldeki kadınların bilinçlendirilmesi, esnafların sorunları ve daha birçok sorunun çözüm yolunu aramak için çalışmalara başladı bile.  
Bütün bu sorunların yanı sıra kültür ve sanat üzerine de etkinlikler planlayan kadın azalar ve muhtar adayımız önümüzdeki 8 Mart Dünya Kadınlar Günü kapsamında da kolları sıvadı.
Sibel Eriçok ve kadın aza adayları, muhtar adayının aslında kim olduğunun bir önemi olmadığını, önemli olanın içlerinden birinin seçilmesi ve halkın iradesinin yönetime taşımasının olduğunu söylüyorlar. Bunu da ancak yönetimin tek güç tek insan gibi değil, bir ekip çalışması şeklinde yürüterek ve halkla bağları güçlü tutarak yapabileceklerini düşünüyorlar. Mahalleli kadınlardan olumlu görüşler alan kadınlar, muhtarlık seçimi istedikleri gibi sonuçlanmazsa bile mahalle sakini olarak çalışmalara devam edeceklerini belirttiler.

ÖNCEKİ HABER

Neler istiyorum ah bir bilsen !

SONRAKİ HABER

Erdoğan, Hırvatistan Cumhurbaşkanı ile basın toplantısında konuşuyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa