DSC işçilerine vahşi saldırı

DSC işçilerine vahşi saldırı

Aslanbey Organize Sanayi Bölgesinde kurulu DSC Otomotiv Fabrikasından Birleşik Metal-İş Sendikasına üye oldukları için işten atılan işçiler, haklarını arayınca polisin saldırısına uğradı. Saldırıda, Sendika Kocaeli Şube Başkanı Hami Baltacı ağır yaralandı. Saldırıya tepki gösteren işçiler, direnmekte kararlı olduklarını bildird

Hyundai’nin uluslararası tedarikçi firması olan DSC Otomotiv’de işçiler düşük ücret ve ağır çalışma koşullarına tepki göstererek geçtiğimiz günlerde sendikal üyeliklerini gerçekleştirdiler. 25 işçinin işten atılmasıyla birlikte fabrika önünde toplanan işçiler, işten çıkarmaların ekonomik gerekçeyle olmadığını atılan işçilerin yerine yenisinin alındığını belirtmişlerdi. İşten atılan işçilerin sayısının 35’e çıktığı fabrikada sabah saatlerinde yine gerginlik yaşandı. Fabrika önünde toplanan işçiler, patronun servislerle dışarıdan getirdiği yeni işçilerin fabrikaya girişini engellemek istedi. Patronun çağrısıyla fabrikaya gelen polis ise işten atılan işçilere saldırdı.
Saldırı sonucu Sendika Şube Başkanı Hami Baltacı ve bir işçi yaralandı. Hastaneye kaldırılan Hami Baltacı’nın sağlık durumunun ciddiyetini koruduğu belirtilirken, yaralı işçinin sağlık durumunu ise iyi olduğu bildirildi. Fabrika önünde beklemeye devam eden işçiler burada çadır kurarak direnişe devam edeceklerini açıkladılar.
 

İŞTEN ATMA TEHDİDİ!

Bu arada resmi bir açıklama yapılmadı ama fabrikada çalışan işçiler patronun kendilerine akşam mesai bitimine kadar süre verdiğini ifade ettiler. Akşama kadar sendikadan istifa etmezlerse kalan tüm işçilerin işten atılacağı haberleri geldi. Fabrikanın önünde bekleyen işçilerin yanı sıra çevik kuvvet ekipleri de bekleyişlerini sürdürüyorlar. Buna tepki gösteren işçiler “Bizim hakkımız gasbediliyor, polis bizim yanımızda olmalı ama patronun yanında yer alıyor” dediler.
Fabrikanın önünde direnen İşçilerden Sezer Targut anayasal haklarını kullanarak sendikaya üye olduklarını ifade ederek “Sendikalı olduğumuz için işten çıkarıldık, patron kriz var dedi ama yerimize işçi aldılar. Biz eşkıya değiliz sadece haklarımızı aradık ama polis bize saldırdı. Başkanımız hastanede, bu nasıl adalet, nasıl yasa?” diye sordu.
Fabrikanın önünde beklemeye devam eden işçiler haklarını alana kadar mücadeleyi sürdüreceklerini ifade ettiler. (Kocaeli/EVRENSEL)


İŞÇİLERİN CAN GÜVENLİĞİNDEN ENDİŞE EDİYORUZ

Birleşik Metal-İş Sendikası Genel yönetim Kurulu yaptığı açıklamayla saldırıyı kınadı. Güney Kore sermayeli DSC Otomotiv Koltuk Sistemleri Fabrikasında çalışan işçilerin, anayasal haklarını kullanarak Birleşik Metal-İş’e üye olduğu belirtilen açıklamada “Sendikamız işyerinde toplu iş sözleşmesi imzalamak için yeterli çoğunluğu sağlayarak yetki tespiti için Çalışma Bakanlığına başvurusunu yaptı. Ve bu gelişmeler üzerine işverenlik, işçileri sendikadan istifaya zorlamaktadır. 22 Şubat Salı günü; işveren iş yerinde üretimi durdurarak işçileri toplamış ve ‘Ya sendikadan istifa eder çalışırsınız ya da hepinizi atarım’ konuşması yapmıştır. İşçilerin bu tehditleri reddetmeleri ve sendika hakkına sahip çıkmaları üzerine başlangıçta 25 üyemiz ve bugün itibariyle toplam 35 üyemiz işten atıldı” dendi. Atılan işçilerin işyeri önünde direnişe geçtiği belirtilen açıklamada, patronun ise işten haksız ve yasa dışı biçimde çıkardığı işçilerin yerine dışarıdan bir grup işçiye iş başı yaptırmak istediği ifade edildi. İşten atılan üyelerinin ise bu hukuksuzluğa karşı çıktığı için polisin saldırısına maruz kaldığı kaydedilen açıklamada “Müdahale sonucunda çok sayıda üyemiz yaralanarak hastaneye kaldırıldı. Üyelerimizin can güvenliğinden endişe etmekteyiz. Bu konuda mülki amirleri ve tüm yetkilileri acilen göreve davet ediyoruz” dendi. dayanışma çağrısı yapılan açıklamada, mücadelenin kararlılıkla süreceği bildirildi.

www.evrensel.net