Gitti \

Gitti 'askeri vesayet', geldi 'yargı vesayeti'

AKP - Cemaat arasında yaşanan çatışmaların ardından 'askeri vesayet'le uzlaşma yoluna giden Başbakan Tayyip Erdoğan'ın yeni hedefi 'yargı vesayeti' oldu. Erdoğan, Uzak Doğu gezisi dönüşü gündeme ilişkin yaptığı açıklamada, 'Bence en büyük sıkıntı yargı vesayeti. Vatana ihanetten başka dertleri yok' dedi.

AKP - Cemaat arasında yaşanan çatışmaların ardından 'askeri vesayet'le uzlaşma yoluna giden Başbakan Tayyip Erdoğan'ın yeni hedefi 'yargı vesayeti' oldu. Erdoğan, Uzak Doğu gezisi dönüşü gündeme ilişkin yaptığı açıklamada, 'Bence en büyük sıkıntı yargı vesayeti. Vatana ihanetten başka dertleri yok' dedi. 

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Japonya, Singapur, Malezya'yı kapsayan Uzak Doğu ziyareti dönüşü uçakta gazetecilerin sorularını yanıtladı. Gezi direnişinin Türkiye ekonomisine etkisi üzerine konuşan Erdoğan, "Gezi'yle şununla bununla bizim sağlam bünyemize bir şey olmaz. Ekonomimizle oynayamazlar, oynatmayız. Dönüşte özellikle finans sektöründeki aktörlere mesajlarımızı vereceğiz" dedi. Yolsuzluk operasyonunun ardından AKP ile Cemaat arasında başlayan çatışmanın yargıya yansımasına ilişkin konuşan Erdoğan, "Bence en büyük sıkıntı yargı vesayeti. Vatana ihanetten başka dertleri yok. 3. havaalanı, 3. köprü istenmiyor, çünkü ulaşım sıkıntısını çözeceğiz. Çözmemizi isterler mi? Yargının takıntılı tavrına hiçbir şekilde güvenemiyoruz" diye konuştu.

YARGIDAKİ ÇATLAĞIN BÜYÜYECEĞİNİN SİNYALİNİ VERDİ

Yargıdaki çatlağın daha da büyüyeceğine işaret eden Erdoğan, "Ortaya çıkacak daha çok şey var. Bir bedene giren virüs misali. Virüs biliyorsunuz bir vücuda girer, uzun süre yerleşir ve orada kendine yer edinir. Ama vücut sonra o virüse kendini toparlar, sonra da o virüsü yok eder" diye belirtti. Gazetecilerin, "HSYK'nın 66 sayfalık son açıklamasını nasıl değerlendiriyorsunuz?" sorusunu da cevap veren Erdoğan, "HSYK kanunun 138. maddesini çalıştırıp, Anayasa Mahkemesi'ne güya ön alıyor. Psikolojik baskı girişimi bu. Yeni düzenlemenin Anayasa Mahkemesi'ne gideceğini varsayıp oraya gözdağı vermeye çalışıyorlar" dedi.

Erdoğan, Ergenekon ve Balyoz davalarının yeniden görüleceğine ilişkin ise, "Olay, Ergenekon ve Balyoz'da değil. Bu işin sermaye ayağı, medya ayağı da var. 28 Şubat'ta medya ve sermaye ayaklarına dokunulmadı. Yeniden yargılamada onlar da gündeme gelecek. Diğer yön ise o davalarda TSK personelinin yanı sıra siviller de içeri alındı. 28 Şubat'ta medya ve sermaye hükümet indirip hükümet kuruyordu. Şimdi 'AK Parti'yi nasıl indiririz' toplantıları yapıyorlar" şeklinde konuştu.

HSYK'YA GÖZDAĞI VERDİ

HSYK'ya müdahalenin yargıya müdahale anlamına gelmediğini iddia eden Erdoğan, "HSYK düzenlemesini siyasetin yargıya müdahalesi olarak yorumlayanlar var. HSYK'yı bağımsız yaptık. Fırsat bildiler. Yargı kimilerine göre şimdi fiilen yürütme ve yasamanın üstüne çıktı. Uzağa gitmeye gerek yok. AK Parti'yi kapatma teşebbüsünü hatırlamak yeterli. Anayasa Mahkemesi yeterli sayıya ulaşamadığı için 20 trilyon para cezasıyla yırttık. Şimdi öyle güçlü gelelim ki, o kararı veren Anayasa Mahkemesi'nden bile gerekirse hesap soralım. Hiç değilse 20 trilyonu kurtaralım" diye konuştu.

Özel yetkili mahkemelerin kapatılmasına ilişkin de çalışma yürüttüklerini kaydeden Erdoğan, "Bir çalışma yapıyoruz. Hukukçularımız yargıyla ilgili sıkıntıların hepsini bir pakette toplayacaklar. Aslında yargının önce kendi içini temizlemesi lazım" ifadelerini kullandı.

YİNE ÖZ'Ü HEDEF ALDI

Yolsuzluk operasyonunun emrini veren savcı Zekeriya Öz'e ilişkin konuşan Erdoğan, Öz'ün dürüst olmadığını iddia ederek, "O savcı dürüst değil. Kalkıp benim kendisine yüksek yargıdan birilerini gönderdiğimi söylüyor. Bir kere ben böyle bir şey yapmam. Buna gerek olsa ben konuyu Adalet Bakanımla ya da müsteşarıyla konuşurum. Yurtdışı seyahatlerine ilişkin kayıtların hepsi ortada. Kurcaladıkça başka şeyler de ortaya çıkabilir. Yargı önce kendi içinde temizlik yapmalı" dedi. (DİHA)

www.evrensel.net