08 Ocak 2014 09:16

Hamburg’daki ‘tehlikeli bölge’ yasalara aykırı

Almanya’nın Hamburg kentinde geçtiğimiz cumartesi gününden itibaren İçişleri Senatörlüğü göçmenler ve yoksulların yaşadığı St. Pauli, Altona ve Schanzen semtlerinin “tehlikeli bölge” ilan edilmesine tepkiler devam ediyor.

Hamburg’daki ‘tehlikeli bölge’ yasalara aykırı

Paylaş

Almanya’nın Hamburg kentinde geçtiğimiz cumartesi gününden itibaren İçişleri Senatörlüğü göçmenler ve yoksulların yaşadığı St. Pauli, Altona ve Schanzen semtlerinin “tehlikeli bölge” ilan edilmesine tepkiler devam ediyor. Sol Parti Hamburg Meclis Grubu, uygulamayı Anayasa Mahkemesinde götürmeyi gündemine aldı. Konuyla ilgili olarak bir açıklama yapan Christiane Schneider, polisin keyfi olarak yaptığı kontrollerin hiç bir yasal dayanağının olmadığını belirterek üç semtin “tehlikeli bölge” ilan edilmesinin kabul edilemeyeceğini, bu nedenle uygulamanın Anayasa Mahkemesine götürülmesine karşı hukuksal girişimler başlattığını söyledi. Sol Parti Hamburg Parlamentosu Milletvekili Mehmet Yıldız da Evrensel'e yaptığı açıklamada, Hamburg’daki sol güçlerin ve emekçilerin bu uygulamaya tepkisini daha güçlü bir şekilde göstereceğini dile getirdi. Yıldız, Türkiye’deki pek çok yayın tarafından polis kontrollerinin sadece Türklere yapıldığı şeklindeki yayınların da gerçeği ifade etmediğini dile getirerek, “Hamburg’da haksızlıklara karşı uzunca bir süredir varlığını sürdüren toplumsal harekete yönelik bir saldırıyla karşı karşıyayız” dedi.

400 KİŞİ ARAMADAN GEÇİRİLDİ
Hamburg’da 4 Ocak günü yoksulların ve göçmenlerin yaşadığı üç semtte 200 polisin katılımıyla yapılan keyfi kontroller sırasında 400 kişi aramadan ve kimlik kontrolünden geçirildi. 90 kişi ise polisin dur uyarısına uymadı.
Rote Flora Kültür Merkezinin kapatılmasına karşı gerçekleştirilen büyük eylemi gerekçe gösterilerek başlatılan aramaların arkasında SPD’li Eyalet İçişleri Senatörü Michael Neumann bulunuyor. Eski bir general olan Neumann aynı zamanda kısa bir süre önce Federal Göç ve Uyum Bakanı olan Aydan Özoğuz’un da eşi.
“Tehlikeli bölge” olarak ilan edilen bölgede 500 bin insan yaşıyor. Böylece Hamburg polisinin hedefinde özellikle solcu, otonomcu güçler bulunuyor.

OCCUPY KAMPI DAĞITILDI
“Tehlikeli Bölge” kapsamında Hamburg’da polisin başlattığı saldırılardan Occupy Kampı da nasibini aldı. New York’daki eylemlerin ardından kurulan, Occupy çadır kampı da önceki gün polis tarafından kaldırıldı. 16 Kasım 2011’den bu yana belli aralıklarla aktivistler tarafından Gerpart Hauptmann Meydanı’nda açılıp kapatılan kamp, bu kez polis tarafından bir kez daha açılmamak üzere kaldırıldı. (Köln/EVRENSEL)
 

ÖNCEKİ HABER

Tiyatrocu Selçuk Uluergüven hayatını kaybetti

SONRAKİ HABER

Donald Trump ve Kim Jong-un şubat sonunda görüşecek

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa