12 Eylül 2013 19:56

MKEK’deki patlamalar Meclis’te

İSTANBUL Milletvekili Levent Tüzel, sık sık patlama ve iş kazalarının yaşandığı, son olarak 20 Mart ve 27 Haziran’da işçilerin ölümlerine yol açan patlamaların olduğu Makine Kimya Endüstrisi Kurumu (MKEK) patlamalarını Meclis gündemine taşıdı.Petrol-İş Sendikasının örgütlü olduğu ve sık sık yöneticileri

MKEK’deki  patlamalar Meclis’te

Fotoğraf: Emrah Yorulmaz/AA

Paylaş

Petrol-İş Sendikasının örgütlü olduğu ve sık sık yöneticileri “gerekli tedbirlerin alınması” için uyardığı MKEK patlamalarını Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz’a soran Tüzel, kurumdaki kazanın nedenlerini sordu.  TSK’nin her çeşit silah-mühimmat-roket–patlayıcı madde-kimyasal gaz, harp araç ve gereç ihtiyacını karşılamak üzere kurulan ve Ankara Elmadağ, Kırıkkale ve Çankırı’da bulunan 10 fabrika bulunduğuna vurgu yapan Tüzel, MKEK’ye bağlı başta Barutsan Roket ve Patlayıcı Fabrikası olmak üzere, kuruma bağlı fabrika ve işyerlerinde üretim binası ve işyerinde kullanılan alet, edevat ve makinelerin eskiliğine dikkat çekti. Bu durumun işçilerin sağlıklarını ve güvenliklerini tehlikeye attığına da vurgu yapan Tüzel, “Fabrikadaki yemekhane, soyunma yerleri, lavabolar, sosyal tesisler, dinlenme yerleri, spor tesisleri, araç park yerlerindeki hijyen koşulları çalışanların sağlığını etkilediği gibi bu yerler insan onuruna yakışmayacak bir durumdadır” dedi.

DÖRT AYDA İKİ PATLAMA

Barutsan Roket ve Patlayıcı Fabrikasında; 20 Mart’taki patlamada Hakan Akbaş adlı işçinin yaşamını yitirdiğini, bir işçinin de ağır yaralandığını dile getiren Tüzel, “Son olarak 27 Haziran 2013 tarihinde fabrikanın bir deposunda çıkan patlama ise büyük hasara yol açmıştır.
Üretim hatları oldukça eski tarihlerde (1934 -1960) kurulan, Dinamit İşletmesinde Nitrogliserin Üretim Tesisi, Trotil İşletmesi, Çift Bazlı Sevk Barutu İşletmesi (NGL),  Sülfürik Asit İşletmesi (Oleum), işçi sağlığı ve iş güvenliği açısından ciddi riskler barındırmaktadır” dedi. Tüzel, Petrol-İş Ankara Şubesince MKEK Genel Müdürlüğüne Ocak 2012’de iletilen sorunlara da dikkat çekti. Sismik dinamit üretim atölyesinde gaz toz gibi kimyasal maddeler için ölçüm yapılıp yapılmadığı ile yapılıyor ise sonuçlarının görülebilecek bir yere asılıp asılmadığını da soran Tüzel, “Sismik dinamit üretim atölyesinde mevcut lokal havalandırma sistemi yeterli düzeye getirilmiş ve elle üretim yerine tam otomatik makine temin edilmiş midir? Dinamit hamur teknelerini taşımak için kullanılan arabaların bağlantı millerinin pimlerindeki eksiklikler giderilmiş midir?” diye sordu. (Ankara/EVRENSEL)


YANIT BEKLEYEN SORULAR

Tüzel Bakan Yılmaz’dan şu sorulara yanıt istedi:
Fabrikada bulunan fitil, karabarut, dinamit (Niepmann), trotil gibi eski teknoloji ile çalışan tesisler modernize edilmiş midir?
Fabrikanın sosyal tesisleri dahil, işçilerin dinlenme yerleri, tuvaletler, duşlar, soyunma odaları, mutfak ve yemekhaneler onarılmış mıdır?
Fabrikanın garaj birimindeki teknolojik ömrünü dolduran araçlar yenilenmiş midir?
Fabrikada ve eklentilerinde kullanılan araçların emniyet tescili var mıdır? Emniyet tescilli olmayan hurda araçların kullanılmaması için bir önlem alınmış mıdır?
MKEK’ye bağlı fabrikalarda işyeri hekimi var mıdır?
Ağır ve tehlikeli işlerde çalışan işçiler arasında, mesleki eğitim belgesi olmayan işçi var mıdır?

ÖNCEKİ HABER

Sendikacı işçiyle görüşmekten kaçıyor

SONRAKİ HABER

Akar: Bedelli askerlikten 9 milyar 533 milyon lira gelir elde edildi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa