'Direnişimiz işbaşı yapana kadar devam edecek'

İşten çıkarılan 500 BEDAŞ işçisi, direnişlerinin 29'uncu gününde ""Direnişimiz işe geri dönmek isteyen tüm işçiler işbaşı yapana kadar devam edecektir" dedi.BEDAŞ Genel Müdürlüğü'nün devredildiği Limak Şirketi tarafından işten çıkarılan 500 işçinin işe alınması i&

BEDAŞ Genel Müdürlüğü'nün devredildiği Limak Şirketi tarafından işten çıkarılan 500 işçinin işe alınması için eylemlerini sürdüren BEDAŞ işçileri, direnişlerinin 29'uncu gününde "işimizi geri istiyoruz" demek için BEDAŞ Genel Müdürlüğü önünde bir araya gelerek basın açıklaması yaptı. "İşimize, emeğimize, geleceğimize sahip çıkıyoruz" pankartını açan işçiler, parasını alamadığı için ilaç alamayarak yaşamını yitiren BEDAŞ işçisi Murat Göçmen için, "Murat göçmen aramızda" dövizlerini açtılar. "Bu daha başlangıç, mücadeleye devam", "Direne direne kazanacağız", "Kavga bitmedi, daha yeni başlıyor" sloganlarını atan işçiler, şarkılar ve türküler eşliğinde halay çekti. Ardından konuşan Enerji-Sen Genel Başkanı Ali Duman, son süreçte Ortadoğu'da olan gelişmelere değinerek, "Türkiye iktidarı Suriye'de olacak olan savaşa çanak tutmaya çalışıyor. Biz işçi sınıfı olarak bir kez daha AKP'yi uyarıyoruz. Reyhanlı'da yaşananlar gösteriyor ki bu politikaların sonucu, insanların ölümüdür. Biz bu politikalara karşı çıkıyoruz" ifadelerini kullandı. Direnişin 29'uncu gününe girdiklerini belirten Duman, "Verdiğimiz mücadele sayesinde şirket yetkilileriyle girmiş olduğumuz bir müzakere sürecindeyiz. Bu mücadelemizin sonunda arkadaşlarımızın birçoğu işlerine başladı. Biz şirket yetkililerine sesleniyoruz. Bütün arkadaşlarımız derhal işlerine alınmalıdır. Şunu belirtiyoruz ki; işbaşı yapmayan tek bir arkadaşımız kalmayana dek mücadelemizi sürdüreceğiz" dedi.

Duman'ın ardından işçiler adına açıklama yapan Enerji-Sen üyesi Erhan Kaya, keyfi işten çıkartmalara karşı başlattıkları mücadelenin 29'uncu gününde mücadelelerini kararlılıkla sürdüğünü dile getirerek, "Gelinen noktada listeleri şirkete iletilen bazı arkadaşlarımız işbaşı yaptılar. Sendikamız işe geri dönüş sürecinin kesintiye uğramadan devam etmesi yönünde yoğun bir çaba ve iyi niyet içerisindedir" diye belirtti. Kaya çaba ve iyi niyetlerinin istismar konusu yapılamayacağını belirterek "Kazanılmış haklarımızdan taviz vermemiz söz konusu değildir. Direnişimiz işe geri dönmek isteyen tüm işçiler işbaşı yapana kadar devam edecektir" dedi. (İSTANBUL)

www.evrensel.net