Bunlar seçilmiş değil mi?

Bunlar seçilmiş değil mi?

BAŞBAKAN Yardımcısı Bekir Bozdağ’a yönelik saldırı girişimi 5 polisi görevinden etti. Nevşehir’e bağlı Hacıbektaş ilçesinde düzenlenen Hacıbektaş-ı Veli’yi Anma Törenleri sırasında Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ’a yönelik saldırı girişimi ve yaşanan protestoyla ilgili Hacıbektaş İlçesi Emniyet Mü

Metin Akarsu

Bu “hızlı” refleksi, diğer seçilmişler söz konusu olduğunda görmek çok mümkün olmuyor. Polisin bizzat kendisinin saldırıda bulunduğu olaylarda bile herhangi bir soruşturmanın açılmamış olması “Bakan Bozdağ seçilmiş de diğer vekiller değil mi?” sorusunu akıllara getiriyor.

ŞİDDETİ VAR SORUŞTURMASI YOK

CHP Çorum Milletvekili Derviş Günday da 10 Ocak 2010’de Ankara Umum Otomobilciler ve Şoförler Odasının Olağan Genel Kurulunda saldırıya uğradı. Çıkan arbedede Günday, yüzüne yumruk darbesi aldı, ceketinin düğmeleri koptu. Günday, olaydan Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkanı Melih Gökçek’i ve “adamları” dediği kişileri sorumlu tutarken, Emniyet Güçlerinin olaylara seyirci kalmasının da ayrıca üzüntü verici olduğunu söylemişti. Konuyla ilgili herhangi bir soruşturma açılmadı.

HÂLÂ SORUŞTURMA YOK

2011’de Batman’da Yüksek Seçim Kurulu’nun bağımsız adaylarla ilgili kararının protesto edildiği gösteriler sırasında çıkan olaylarda sağ bacağına gaz bombası isabet eden BDP Milletvekili Ayla Akat Ata, bacağını kaybetme tehlikesi ile karşı karşıya kalmıştı. Emniyet görevlileri ile ilgili herhangi bir soruşturma açılmazken, Ata’nın yaptığı suç duyurusu ise savcılığın soruşturma izni vermemesi üzerine takipsizlik kararı ile sonuçlandı. Takipsizlik kararına edilen itiraz ise davanın üzerinden yıllar geçmesine rağmen halen sonuçlanmadı.
20 Mart 2012’de DTK Eş Başkanı Ahmet Türk Batman’da Newroz kutlamaları sırasında BDP otobüsüne isabet eden gazdan etkilenince araçtan inmiş, o sırada resmi giyimli bir polisin yumruklu saldırısına maruz kalmıştı. Saldırıya ilişkin açıklama yapan Batman Valisi Ahmet Turhan “Kayıtlarda böyle bir görüntü bulunamadı” demişti.  

POLİS DAHA DA SUÇSUZ!

18 Şubat 2013’te Halkların Demokratik Kongresi milletvekilleri olarak Karadeniz’e Kürt Sorunu’nda çözüm sürecine ilişkin halkla görüşlerini paylaşmak için giden Sırrı Süreyya Önder, Levent Tüzel, Sebahat Tuncel ve Ertuğrul Kürkçü Sinop Öğretmenevinde bir grubun saldırısına uğramış, binada mahsur kalmışlardı. Yaşanan saldırı hakkında yazılı açıklama yapan Sinop Valiliği, saldırganlar arasında yer alan 14 kişi hakkında yasal işlem başlatıldığını duyurmuş, “Süreçte güvenlik güçleri telafisi imkansız olayların olmaması için özen içerisinde görevlerini icra etmeye dikkat etmişlerdir” demişti. Yaşanan saldırı sonrası hiçbir emniyet görevlisi hakkında soruşturma açılmadı. İçişleri Bakanlığı ise Levent Tüzel’in verdiği soru önergesine cevaben, polislerin görevini yerine getirdiğini belirtti.

VEKİLİN BURNUNU KIRAN ORTADA YOK

CHP Amasya Milletvekili Ramis Topal, bu yıl 15 Haziran’da Divan Otelin dışında gaz bombasını hedef göstererek atmaması için uyardığı polisin saldırısına maruz kaldı ve burnu kırıldı. Topal, “Milletvekili kimliğimle polise yaklaştım. Yere düşen bir kaskı direk suratımı hedef alarak fırlattı” dedi. Ramis Topal, polisler ve amirleri hakkında savcılığa suç duyurusunda bulundu. Gezi Parkı’na yapılan Adalet Yürüyüşü’ne saldıran polis Milletvekili Ertuğrul Kürkçü’ye de gaz sıkmış, polis eylemcilerle beraber Kürkçü’yü de tartaklamıştı. Soruşturma açıldığına ilişkin yetkili bir isimden ve kurumdan henüz bir açıklama yapılmadı. (İstanbul/EVRENSEL)

www.evrensel.net