Martha Argerich ve Gidon Kremer’i 26 Kasım

Martha Argerich ve Gidon Kremer’i 26 Kasım'da İstanbul'da

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV), klasik müziğin iki dev ismi Martha Argerich ve Gidon Kremer’i, İstanbul’da ilk defa birlikte ağırlıyor. Müzikal işbirliklerini 30 yılı aşkın süredir devam ettiren ve birlikte gerçekleştirdikleri her konser, her kayıt başlı başına bir müzikal ziyafet sayılan Gidon Kremer ile Martha Argerich,

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV), klasik müziğin iki dev ismi Martha Argerich ve Gidon Kremer’i, İstanbul’da ilk defa birlikte ağırlıyor. Müzikal işbirliklerini 30 yılı aşkın süredir devam ettiren ve birlikte gerçekleştirdikleri her konser, her kayıt başlı başına bir müzikal ziyafet sayılan Gidon Kremer ile Martha Argerich, 26 Kasım 2013 tarihinde Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı’nda aynı sahnede buluşacak.

MARTHA ARGERİCH İKİ GRAMMY ÖDÜLLÜ PİYANİST

İKSV’den konserle ilgili verilen bilgiye göre, harika çocuk olarak çok küçük yaşta konser vermeye başlayan Martha Argerich, 1957’de Bolzano ve Cenevre Piyano yarışmalarını, 1965’te de Varşova Uluslararası Chopin Yarışması’nı kazanarak yarım asırdır tüm dünyada müzikseverlerin hayranlıkla takip ettiği benzersiz bir kariyere imza attı. 19. ve 20. yüzyıl piyano edebiyatına getirdiği yorumları pek çok müzik eleştirmeni tarafından “referans” kabul edilen, çağımızın en büyük piyanistlerinden Martha Argerich’in repertuvarı Bach’tan Bartok’a, Beethoven’den Messiaen’a çok geniş bir yelpazeye yayılıyor.  Buenos Aires doğumlu sanatçı, memleketinde kendi adına düzenlenen Uluslararası Piyano Yarışması ve Festivali’ni yürütüyor, Lugano Oda Müziği Festivali ile genç yeteneklerin önünü açıyor; 1998’den bu yana da Japonya’daki Beppu Festivali’nin sanat direktörlüğünü üstleniyor. İki Grammy ödüllü piyanist, albümleriyle ayrıca Gramophon Yılın Sanatçısı, Monde de la Musique Choc ve BBC Müzik Dergisi gibi pek çok prestijli ödülün de sahibi.

GİDON KREMER, TÜRKİYE ‘DE MÜZİKSEVERLERİN İYİ TANIDIĞI BİR İSİM

Çağdaş bestecilere verdiği eser siparişleriyle müzik repertuarının gelişimine büyük katkısı bulunan Gidon Kremer ise, çoğu ödüllü 120’yi aşkın albümü ve sanatsal düşüncelerini kaleme aldığı dört kitabıyla çağımızın en üretken sanatçıları arasında sayılıyor. Kraliçe Elisabeth, Paganini ve Çaykovski Yarışmaları’nda kazandığı ödüllerin ardından baş döndürücü bir kariyere imza atan günümüzün önde gelen kemancılarından Gidon Kremer, 40 yılı aşkın bir süredir dünyanın en ünlü orkestra ve sanatçılarıyla birlikte çalışıyor. İstanbul Müzik Festivali izleyicilerinin yakından tanıdığı Gidon Kremer, ilk kez 1975 yılında 3. İstanbul Festivali’nin konuğu olarak İstanbul’a geldi. Sonrasında birçok kez İstanbul Müzik Festivali’ne konuk olan ve Festival seyircilerinin büyük beğenisini toplayan Gidon Kremer 2011 yılında 39. İstanbul Müzik Festivali’nin Yaşam Boyu Başarı Ödülü’ne de layık görüldü. Gido Kremer aynı zamanda günümüzün seçkin oda müziği festivalleri arasında sayılan Lockenhaus Festivali ve Kremerata Baltica’nın da kurucusu. (KÜLTÜR SERVİSİ)

www.evrensel.net